Historia naszej firmy – Rogiński Warsztat Artystyczny od samego początku, czyli od 1989 roku to przede wszystkim ceramika. I to właśnie przez historię, wykopaliska, zamki i zafascynowanie tradycyjnymi metodami rzemieślniczymi zaczęliśmy produkować płytki ceramiczne. Tradycyjnymi metodami ale dostosowanymi do współczesnych wymagań. Nasze płytki ceramiczne są z charakterem, mocne i niepowtarzalne. Dla ludzi szukających czegoś na prawdę oryginalnego.

Dlaczego ręcznie robione płytki ceramiczne?

Robimy płytki ceramiczne po prostu z miłości do gliny. Na początku robiliśmy je dla pasjonatów i konserwatorów zabytków, dla których też wykonywaliśmy cegły. Sami jesteśmy absolutnie zakochani w tych płytkach i ich niepowtarzalnym charakterze. Są one ludzkie, nie maszynowe, nieco nieprzewidywalne ale razem tworzące harmonijną wartą całość – każda trochę inna, ale razem mają moc.

płytki ceramiczne

Płytki ceramiczne – rustykalne ciepło

Robimy płytki, ale jakie?

W zasadzie, to jakie potrzeba – byle byłyby ceramiczne ;). Oczywiście mamy pewne ograniczenia, szczególnie co do wymiarów, co wynika z używanych przez nas surowców. Natomiast jeśli chodzi o kształty, to mamy na prawdę dużą dowolność. Naszą produkcję dzielmy na trzy podstawowe działy:

Płytki ceglane terakota, cotto

Terakota to m.in. rodzaj płytek ceramicznych, który powstaje z masy ceramicznej, a po wysuszeniu jest wypalany w temperaturze od około 950 do maksymalnie 1200 stopni Celsjusza. Często ze względu na wygląd określana jako podłoga z cegły, jest od niej wytrzymalsza i posiada lepsze parametry ścieralności i nasiąkliwości. Wytwarzana przez nas terakota jest mrozoodporna nadaje się zarówno na podłogi do wewnątrz jak i na zewnątrz np.: na taras. Terakota ma dużą wytrzymałość na ścieranie i środki chemiczne – może być stosowana w pomieszczeniach o dużym natężeniu ruchu pieszego. Sprawdza się przy ogrzewaniu podłogowym, jest bardzo przyjemna do chodzenia bosymi stopami. Doskonała jako płytka do salonów, łazienek, korytarzy.  Terakotę wytwarzamy w bardzo różnych kształtach (niekiedy na specjalne zamówienie). Jako ciekawostka informacja od naszych kilku klientów – podobno produkowana przez nas terakota ma świetne właściwości jako tzw.: odpromiennik, nadaje się do usuwania negatywnych skutków tzw. żył wodnych. Podobno też można ją nazwać zdrową podłogą.

Nasza terakota jest produkowana w dwóch wykończeniach.

Terakota Cotto

Pierwsza to Terakota Cotto stosunkowo gładka, o jedynie subtelnych nierównościach. Terakota  Cotto ( określane tęż od francuskiej nazwy Tommette najczęściej określana jako podłoga z cegły) doskonale wprowadza śródziemnomorski klimat nawet w Polsce. Nadaje się też do wnętrz, gdzie dominuje styl rustykalny, prowansalski, skandynawski. Płytki te są wręcz idealne do wnętrz gdzie dominuje idea hygge – mimo, że mocne i twarde wprowadzają do wnętrza dużo ciepła i delikatności. Podłoga idealna do dworków i pałaców.

płytki ceramiczne sześciokątne

Terakota sześciokątna Cotto w salonie.

Terakota Gotycka

Druga to Terakota Gotycka o wyraźnych pofałdowaniach i śladach formowania.  Terakota Gotycka doskonale nadaje się do wnętrz o charakterze rustykalnym, historycznym, ale też świetnie sprawdza się w przestrzeniach loftowych. Bardzo często jest wykorzystywana  przez konserwatorów do rekonstrukcji podłóg zabytkowych.

płytki ceramiczne

Pałac w Rymaniu – podłoga z płytek ceramicznych z płytkami kolorowymi gresowymi około 100 letnimi.

Płytki ceglane w salonie

Terakota gotycka w salonie

Licówki ceramiczne

Cegły licówki to płytki ceramiczne naścienne w formacie nawiązującym do cegły. Co zrobić gdy wymiary nie pozwalają na użycie pełnej cegły, a komuś zależy na efekcie jaki daje tylko ściana z prawdziwej cegły? Rozwiązaniem są właśnie cegły licówki, które oferujemy w wymiarze „wozówki” tradycyjnej cegły i pasujących do nich narożników. W przypadku Licówek z cegły (inaczej typu Cotto) oferujemy taże inne formaty. W naszej ofercie posiadamy dwa rodzaje wykończenia – pierwszy z nich to licówka z cegły (licówka Cotto) jest ona stosunkowo gładka, posiada jednak znamiona ręcznego formowania (np.: odciski palców). Drugim rodzajem są Cegły licówki STARY MUR, które posiadają wyraźną fakturę zgniotów charakterystycznych dla procesu ręcznego formowania cegły. Powierzchnia ich jest wyraźnie pofałdowana.

licówki ceramiczne

Licówki Stary Mur w nowoczesnej aranżacji (Garnizon, Gdańsk).

Licówki ceramiczne pozwalają na montaż  na zewnątrz jak i wewnątrz. Nadają się do montażu na płyty gipsowo-kartonowe, trójwarstwowe płyty kompozytowe, oryginalne ściany pomieszczenia oraz elewacje ocieplone styropianem. Mogą być wykorzystane do uatrakcyjnienia ścianek działowych – za ich pomocą można podzielić wielkometrażową przestrzeń w loftach lub halach i zaaranżować w sposób bardziej kameralny na  potrzeby biura, klubu czy lokalu mieszkalnego.

licówki cegklane

Licówki Stary Mur wykorzystane w prestiżowych przestrzeniach osiedla Garnizon w Gdańsku

Licówki występują w naturalnych odcieniach brązów, czerwieni i oranżów z elementami szarości w miejscach powstania tzw. przepałów. Sprawdzą się jako element aranżacji kuchni, salonu, łazienki czy holu, a także na tarasach zewnętrznych i w najbliższym otoczeniu kominków i pieców typu „koza”. Mogą być również używane do prac konserwatorskich.

Płytki ceramiczne – szkliwione ścienne

Płytki ceramiczne szkliwione (inaczej glazurowane) jakie produkujemy występują w wielu kształtach i kolorach jako płytki ścienne. Wykonywane są ręcznie z wysokiej jakości masy klinkierowej, a następnie szkliwione. Nasze płytki ceramiczne są wolne od szkodliwych metali, nie używamy w procesie produkcji szkliw zawierających np. ołów, czy  kadm. Dzięki szkliwieniu płytki ceramiczne są kolorowe, gładkie, łatwiejsze w użytkowaniu i praktycznie nie nasiąkliwe.

płytki ceramiczne szkliwione

Płytki ceramiczne ręcznie robione użyte jako bar w restauracji. Kolor: zieleń butelkowa nr 1

Płytki są formowane i glazurowane ręcznie, nierówności i „niedoskonałości” powierzchni stanowią o ich urodzie. Z czasem na płytkach może powstawać tzw. harris , czyli delikatne siateczkowe spękania powierzchni – nie wpływające na ich walory użytkowe, nie są też one wyraźnie widoczne.

Płytki ceramiczne producent

Płytki ręcznie robione białe w kuchni.

Płytki ceramiczne szkliwione produkowane przez Rogiński Warsztat Artystyczny są dedykowane wnętrzom w różnych stylach, doskonale nadają się do kuchni (np.: jako backsplash), łazienek, do obudowy kominków, można ich użyć do wykończenia blatów czy stołów.

Oferowane przez nas produkty znalazły uznanie wśród wielu klientów zarówno indywidualnych jak i instytucjonalnych – płytki ceramiczne szkliwione wykorzystano m. in. w  restauracjach, barach oraz w bardzo wielu pomieszczeniach prywatnych.

Jak robi sie płytkę ceramiczną?

Płytkę ceramiczna można robić na wiele sposobów. Nie będziemy jednak tutaj omawiać produkcji typowo przemysłowych płytek ceramicznych jaką można znaleść w marketach budowlanych. Opiszemy metody produkcji płytek, które są tradycyjne, rzemieślnicze, wymagają zaangażowania jego wytwórcy. Metody te bezpośrednio wywodzą się od czasów starożytnych.

Glina

Podstawowa sprawa przy produkcji płytek ceramicznych to surowiec, czyli glina. Glina musi być odpowiedniej jakości, spełniać określone parametry. Dlatego glina wykopana ze złoża przechodzi proces uzdatniania. Jest dokładnie mieszana, dodawane są do niej dodatki np. mączka szamotowa czy ceglana. W zamierzchłych czasach do produkcji cegieł i płytek również używano gliny uzdatnianej, przy czym do tego procesu używano piasku, wapna gaszonego i moczu (tak moczu).

Z gliny po uzdatnieniu powstaje masa ceramiczna – tu należy podkreśłić, że masa ceramiczna musi być dostosowana do  wymogów wytworzenia konkretnych produktów. Dla przykładu świetna masa do robienia mis czy garnków poprzez toczenie czy wylepianie absolutnie nie będzie się nadawała do robienia płytek ceramicznych. Po uzyskaniu właściwej masy ceramicznej do wytworzenia płytek ceramicznych można przystąpić do ich formowania.

Tradycyjne metody formowania płytek ceramicznych

Jedną z najbardziej tradycyjnych metod produkcji płytek ceramicznych jest metoda narzutowa – gdzie do drewnianej formy o kształcie płytki ustawionej bezpośrednio na podłodze posypanej piaskiem, wrzuca się masę ceramiczną która wygląda jak gliniane błoto i je się uklepuje. Płytki takie są suszone (w trakcie suszenia są obracane), a następnie wypalane. Metoda narzutowa jest popularna w dalszym ciągu w Hiszpanii, Meksyku. Wynika to z warunków atmosferycznych – ciepłego i dość suchego klimatu, który ma nie tylko znaczenie w produkcji tych płytek, ale też w ich użytkowaniu. Bowiem płytki te są bardzo porowate, łatwo w nie wsiąka woda, co w przypadku mrozu powoduje, że mogą one się łuszczyć, kruszyć.

Producent licówek ceramicznych

Formowanie kształtek ceramicznych z gliny, a konkretnie okapnika

Suszenie i wypał

W naszym obszarze klimatycznym płytki ceramiczne wymagają znacznie lepszej jakości. Dlatego ich porowatość zmniejszano poprzez używanie bardziej zwartej masy ceramicznej, którą w formach ubijano. Tak powstałe płytki wymagały delikatniejszego suszenia i wypalania, ale już gotowe, były bardziej zwarte i wytrzymałe. Proces naturalnego suszenia płytek trwa około 3 tygodni i jest on zależny od grubości płytki i warunków takich jak wilgotność i temperatura. Po wysuszeniu płytki może ona trafić do wypału. Wypał  odbywa się w zakresie od 950-1200 stopni Celsjusza. Należy dodać, że formowana płytka zawsze musi być większa od tej jaką chcemy uzyskać ze względu na skurcz gliny w czasie suszenia i wypału.

płytki ceramiczne- producent

Płytki ceramiczne po wypale

Stopniowo proces produkcji płytek ceramicznych ulegał doskonaleniu poprzez zastosowanie pras dociskowych, które spaniały rolę doskonalszych ubijaków. Również rozpowszechniał się sposób wycinania płytek z tzw pasma. W spsobie tym glinę traktuje sie wałkiem tak jak ciasto. Rozwałkowując na własciwą grubość a potem wycinając formami określione kształty płytek.

Jako wieloletni producent płytek ceramicznych stawiamy na połączenie tradycji i jakości. Zapraszamy do odwiedzenia nas na Facebook’u i Instagramie, znajdziecie tam Państwo znacznie więcej zdjęć naszych realizacji.