Salon to reprezentacyjne miejsce w każdym domu czy mieszkaniu. Spędza się w nim wspólnie czas z domownikami oraz z gośćmi. Wypoczywa się w nim, czasem pracuje, czasem odrabia lekcje. Często pełni też wiele nieprzewidzianych funkcji. Dlatego bez wątpienia powinien prezentować się dobrze, co oznacza, że jego elementy nie mogą być dobrane przypadkowo. Naszym zdaniem w salonie doskonale się prezentuje terakota, płytki ceglane, płytki cotto oraz terakota gotycka. 

Terakota do salonu

Płytki terakotowe będą dobrym i efektownym wyborem. Czy to gładsze płytki Cotto czy mocno rustykalna terakota gotycka wyróżniają się ciepła barwą, delikatnym rozwibrowaniem kolorów. Będą one wyróżniającym się elementem w pomieszczeniu, a ze z ścianami i obrazami skomponują się w jedną harmonijną całość. Wykonywana w sposób tradycyjny z gliny. Jest wypalana w wysokich temperaturach, ma delikatny charakter ale też bardzo dużą wytrzymałość na codzienne użytkowanie, ale też nieprzewidziane wypadki. 

Jak wybrać terakotę do salonu?

Do salonu najlepiej wybrać płytki terakotowe o gładkiej lub delikatnie fakturowanej powierzchni. Na zdjęciach poniżej przedstawiamy terakotę cotto czasem też nazywaną płytkami ceglanymi. 

Płytki cotto sześciokątna w salonie.

Natomiast czasem charakter wnętrza lub preferencje inwestora powodują, że znacząco lepiej sprawdza sie terakota gotycka. Doskonale prezentuje się w odrestaurowanych starych domach, wnętrzach o o charakterze rustykalnym.

Płytki ceglane w salonie

Płytki gotyckie w salonie

Terakota a kwestie techniczne

Terakota salonowa może być bez przeszkód układana na posadzkę z instalacją grzewczą. Takie płytki dość szybko się nagrzewają i przez długi czas utrzymują ciepło. Zapewniając komfort ciepła stopom, nawet jeśli chodzi się po nich wyłącznie z skarpetkach.  Świetnie nagrzewa się od promieni słonecznych. Terakota jest materiałem wytrzymałym natomiast jest minimalnie nasiąkliwa co powoduje, że nie jest ona zupełnie odporna na tłuszcze czy kolorowe substancje. Dlatego zalecamy naszym klientom impregnację, czy też pokrycie płytek odpowiednim woskiem. Zabezpiecza to przed powstawaniem plam jak rownież daje możliwość nadania podłodze – matowego, satynowego czy błyszczącego wykończenia.

terakota gotycka postarzana

Płytka gotycka postarzana – płytki wykończone matowo.

Zachęcamy Państwa do zapoznania się z naszą ofertą terakoty płytek oraz terakoty gotyckiej. Mogą one być elementem ozdobnym każdego mieszkania lub domu, ale też mogą się przydać fachowcom podczas odrestaurowywania ważnych dla kultury obiektów.