Za oknem zimno, bo przecież zima. I tak myśli naturalnie krążą wokół ciepła. I chyba każdy co jakiś czas zimą marzy o posiedzeniu i pogrzaniu się przed kominkiem. A jeżeli już mamy taki kominek, albo planujemy go mieć, warto zadbać o to, żeby obudowa kominka podkreślała piękno ognia, była bezpieczna i funkcjonalna.

Obudowa kominka i kozy

Dlaczego tak ważna jest dobra obudowa kominka? Po pierwsze funkcjonalność, po drugie bezpieczeństwo, a po przecie estetyka.

obudowa kominka z cegły

Duży kominek obudowany cegłą. Na podłodze terakota gotycka z Rogiński Warsztat Artystyczny.

Funkcjonalny kominek lub koza

Przede wszystkim to taki, który ma  zasłonięty wkład kominka. Ale też jednocześnie da nam miejsce na składowanie drewna i ustawienie pogrzebaczy, szczypiec, czy łopatek. Może też mieć miejsce do siedzenia i półkę na dekoracje. Wszystko co potrzebujemy i co pasuje do naszego wnętrza.

Bezpieczeństwo kominka lub kozy

Kominek, czy koza powinny być używane zgodnie z instrukcją i przeznaczeniem. W przypadku budowania kominka otwartego warto sprawdzić czy ekipa go budująca ma doświadczenie i odpowiednie kwalifikacje. Dobry zdun (czyli specjalista od budowy kominków i kominów) to jest skarb. Warto więc postarać się,  aby go pozyskać. Dlaczego, dlatego, że w przypadku komików otwartych bardzo ważne jest aby w czasie rozpalania i palenia się ognia nie dochodziło do nadmiernego kopcenia.  Częstym problemem w przypadku otwartych kominków jest to, że ich obudowa jest czarna od okopceń. Nierzadko też sufit i ściany w pobliżu są zaczernione. Nie jest to estetyczne, ale przede wsrzytkim świadczy o dostawaniu się do pomieszczenia szkodliwego dymu.

Wkłady kominkowe powinny być zabudowane zgodnie z instrukcją producenta – zapewnia to bezpieczeństwo jak i pozwala cieszyć się bezproblemowym użytkowaniem. Podobnie ma się z kozami. Ich nie tyle obudowa, co raczej ustawienie powinno być zgodne ze wskazaniami producenta. Odpowiednie miejsce do połączenia z kominem odlegości od ściany – to ma znaczenie.

Bardzo znaczącym elementem, jest zabezpieczenie podłogi pod kominkiem i kozą oraz w ich okolicy. Płytki podłogowe powinny być odporne na zabrudzenia i wysokie temperatury. Świetnie sprawdzają się naturalna terakota i płytki z cegły. Jednocześnie warto żeby licowały się z resztą podłogi. Nie polecamy metalowych nakładek pod kozy i kominki. Bardzo często pod wpływem czasu odkształcają się, wpadają pod nie różne zanieczyszczenia, utrudniają czyszczenie podłogi.

koza

Naturalna terakota pod kozą jest taka sama jak w całym pomieszczeniu. Ułatwia to czyszczenie i harmonizuje wnętrze.

Dzieci i kozy

Jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa kominków, a szczególnie kozy pojawia się kwestia dzieci. To nie jest łatwy temat. Ale można sobie poradzić. Jeżeli mamy jeszcze możliwość wyboru i wiemy, że w naszym domu będą dzieci,  to raczej niż o kozie myślmy o kominku lub przynajmniej o kozie zabudowanej kaflami. Nie ma co ukrywać  – żeliwna koza cała mocno się nagrzewa. Małe przypadkowe dotknięcie może spowodować poparzenia.  Jeżeli nie mamy wyboru, to warto dzieci od najmniejszych lat uczyć ostrożności. Ułatwia to wydzielenie płytkami podłogowymi obszaru pod kozą, gdzie dziecko nie może wchodzić. Świetnie nadają się do tego  kolorowe płytki cementowe. Jasna granica wyznaczona na podłodze i pokazanie dziecku, że tam jest gorąco na pewno pomoże wyrobić nawyk ostrożność. Choć oczywiście nie zwalnia to od odpowiedzialności opiekunów za dziecko.

Obudowa kozy

Zastosowanie płytek cementowych patchwork na ścianie i podłodze wydzieliło przestrzeń wokół kozy. Jednocześnie zabezpiecza jasną ścianę i podłogę drewnianą przed ewentualnym brudem i wysoka temperaturą.

W przypadku kominków warto też zastosować osłonki, czy barierki przedkominkowe. Są one praktyczne, zajmują niewiele miejsca, na rynku jest bardzo szeroki ich wybór. A sama obudowa kominka nie powinna nagrzewać się zbytnio.

Estetyka

Myśląc o kominku, czy kozie widzimy ogień. Piękny i ciepły, energetyczny. Relaksujący i otulający. Ogień naturalnie przyciąga nas samych jak i nasz wzrok. Dlatego nie psujmy sobie widoku. Zadbajmy, żeby sama obudowa i okolica kominka, czy kozy była piękna. Odpowiednie płytki na podłodze, ładna obudowa i wykończenie otworów wylotu i wylotu powietrza kratkami kominkowymi to są te rzeczy, które pomogą nam cieszyć się widokiem ognia. Również sprawią, że po prostu kominek będzie elementem dekoracyjnym, a nie tylko grzewczym.

Należy zaznaczyć, że często kominek i koza stają się naturalnie – bo jest to zgodne z historią architektury – centralnym punktem wnętrza. Warto zadbać o jego wygląd. Szczególnie pięknie naszym zdaniem wyglądają kominki obudowane cegłą lub też licówkami, płytkami z cegły. Od razu wprowadzają klimat ciepła i naturalności, ponad to taka obudowa jest bezpieczna. Cegła ceramiczna naturalnie jest odporna na bardzo wysokie temperatury. Dodatkowo utrzymuje ciepło z kominka w sobie, a później, gdy kominek juz zgaśnie oddaje je otoczeniu.

Piękne obudowy kominka

obudowa kominka

Piękny, mały kominek obudowany płytkami cementowymi. Wykonany według projektu architekt Joanny Kiryłowicz (joannakirylowicz.com)

obudowa kominka

Kominek obudowany płytkami z cegły i kształtkami ceramicznymi – wykonanie Rogiński Warsztat Artystyczny.

blat do kominka

Owalny kominek z blatem z kształtek ceramicznych o nieregularnych kształtach. Wykonanie na specjalne zamówienie przez Rogiński Warsztat Artystyczny.

podłoga pod kominek

Kominek w łazience. Płytki cementowe na podłodze są odporne na wysokie temperatury i przepiękne.

kominek

Przepiękny kominek wbudowany w ścianę. Półka nad kominkiem wykonana z drewnianych beli. Podłoga wokół kominka wykonana z terakoty gotyckiej, która świetnie pasuje do podłogi z desek drewnianych.

Podłoga pod kominkiem

Jeszcze raz marokańskie płytki cementowe na podłodze z kominkiem. Tym razem w kuchni.

Kominki i kozy to elementy domu, którym na prawdę warto poświęcić wiele uwagi jeszcze przed ich zakupem i zamontowaniem. Zarówno w kwestii ich umieszczenia, funkcjonalności bezpieczeństwa, ale też estetyki. Nie będzie można tego później łatwo zmienić.  Dlatego, nie warto się śpieszyć, warto dać sobie czas na przemyślenia i projektowanie różnych wariantów, żeby potem móc cieszyć się kominkiem, czy kozą przez długie lata.