Kominki zawsze cieszą oko. Ale te pięknie obudowane cieszą je jeszcze bardziej. Dzisiaj pokazujemy kominek, do którego stworzenia wybrana została cegła ręcznie formowana.

Polska cegła ręcznie formowana

Cegła, którą wykorzystano do wykonania obudowy kominka jest wyrobem polskim. Pochodzi z Kraśnika i jako taka zalicza się do tzw. cegieł lekkich. Informacja dla wtajemniczonych -o klasie 10. Cegły z Lubelszczyzny są bardzo ciekawym materiałem budowlanym. Są one wykonywane na terenach Wyżyny Lubelskiej już od bardzo dawna – może nawet od Średniowiecza. Przed wojną właśnie z tych terenów pochodziły cegły, które służyły do budowy Centralnego Okręgu Przemysłowego. Rzemieślnicy wykonują te cegły z lessu, który jest charakterystyczną formacją geologiczną dla całego regionu. W celu pozyskania surowca wystarczy zdjąć cienką, ok. 20-30 cm warstwę gleby. Potem to co zostanie pod spodem zmieszać z wodą, uformować i wypalić. Specyficzny charakter lessu nie pozwala na formowanie maszynowe. Mimo to  latach 50 i 60 bezskutecznie próbowano „umaszynowić” produkcję cegły na Lubelszczyźnie. Kolejną ciekawostką jest to, że bardzo podobne cegły formuje się w Pakistanie – tam także występuje „swojski” less…

 

Pomimo swej miękkości cegła lessowa jest bardzo cennym materiałem budowlanym. Przez to, że jest formowana ręcznie jest możliwe wykonywanie krótkich partii materiału – jest to niezastąpione w renowacji zabytków. Cegła ręcznie formowana idealnie nadaje się do odbudowy wszelkich średniowiecznych murów zewnętrznych i wewnętrznych. Cegłę lessową oferujemy też w większych rozmiarach charakterystycznych dla  cegły gotyckiej. Zapraszamy do zapoznania się z nasza ofertą : cegieł oraz licówek ceramicznych

Dla inwestora indywidualnego cegła lessowa zwykle oferowana jest w standardowym formacie cegły budowlanej – bardzo dobrze sprawdza się w roli obudowy kominka, murów i ścian zewnętrznych i wewnętrznych. Należy podkreślić, że z powodu swojej porowatości ma dobre parametry izolacyjne. We wnętrzach, w których są ułożone duże powierzchnie z tej cegły działa bardzo korzystnie dla naszego zdrowia – jako naturalny regulator wilgotności.

Do tematu cegły będziemy jeszcze na pewno wracali, a poniżej kilka zdjęć kominka wykonanego z dostarczonej przez nas cegły lessowej.

Cegła ręcznie formowana Cegła ręcznie formowana Cegła ręcznie formowana Cegła ręcznie formowana Cegła ręcznie formowana