Mała łazienka to bardzo częsty temat rozważań naszych klientów. Wiadomo, że każdy metr mieszkania kosztuje. Chcemy mieć duży salon i sypialnię, a łazienka to już sprawa drugo- czy trzeciorzędna. Dlatego w naszym tekście przedstawiamy kilka realizacji ze sprytnymi i nieoczywistymi rozwiązaniami dla małych łazienek.

Co to znaczy mała łazienka?

Dla jednego bardzo mała łazienka to taka, która ma 5 m2. Dla drugiego 4m2 będzie mało, ale wszystko zmieści na tej powierzchni. W zasadzie nie ma jednoznacznej liczby, bo ważne są też wymiary i kształty. Łazienka, która ma nawet 6m2, ale liczne załamania ścian i kominy wentylacyjne może w konsekwencji sprawiać wrażenie mniejszej niż łazienka o prostokątnym kształcie i powierzchni 4m2. Dla samego naszego odczucia wielkości łazienki bez wątpienia ważna jest podłoga. Nie tyko chodzi o ilość miejsca do przemieszczania się w łazience, ale też o odbiór wzrokowy. Dlatego w naszym tekście znajdą Państwo wiele przykładów właśnie na podłogi w łazience, które optycznie je powiększają.

mała łazienka

Autorami tej nawiązującej do secesji aranżacji łazienki są Sylwia i Jacek Pietrzak.

Na co zwrócić uwagę przed projektowaniem?

Oczywiście kształt i wymiary są kluczowe, ale nie tylko one. Bardzo ważnym elementem w łazienkach, szczególnie tych małych są miejsca wyprowadzenia przyłączy. Nie zawsze da się ukryć wszystko w podłodze czy ścianach. Czasem trzeba coś uszczknąć z powierzchni łazienki żeby na przykład przeprowadzić trochę dalej odpływy, czy przeciągnąć rurę z ciepłą wodą. W przypadku odpływów zawsze trzeba pamiętać o odpowiednim nachyleniu rur – kącie spadku. Trzeba koniecznie zwrócić uwagę na rozmieszczenie gniazdek elektrycznych powinny być w miejscach nie narażonych na bezpośrednie działanie wody, ale powinny umożliwić swobodne podłączenie sprzętów.

mała łazienka

Projekt małej łazienki z pracowni StaBrawa, z użyciem płytek cementowych. W tej łazience bardzo trudno byłoby umieścić pralkę ze względu na liczne załamania ścian.

Przed projektowaniem warto sobie zadać pytanie: Czy pralka musi być w łazience? Dobrym rozwiązaniem jest wyprowadzenie pralki z łazienki na korytarz i schowanie jej do odpowiednio przygotowanej szafy. Jest to coraz częstszy sposób na radzenie sobie z brakiem miejsca w łazienkach. Innym miejscem, gdzie pralka może powędrować jest kuchnia. Jeżeli nie ma takiej możliwości, to pozostaje znaleźć taką pralkę, której wymiary wpasują się do naszej łazienki.

Jak zaprojektować małą łazienkę?

Odpowiedz jest prosta – dobrze i w zgodzie z jej użytkownikami. I efektownie! Mała łazienka to przestrzeń, w której każdy centymetr powinien być wykorzystany. Żeby  przebywanie w niej nie wiązało się z odczuciami klaustrofobicznymi. Projekt małej łazienki jest naprawdę kluczowy.

mała łazienka

To realizacja naprawdę malutkiej łazienki, dodatkowo bardzo trudnej ze względu na załamania ścian. Wykorzystane płytki cementowe nadały charakteru i lekkości.

Natomiast małe łazienki mają swoje zalety. Często niedostrzeganą zaleta małych łazienek jest mniejszy koszt ich wykonania. Mała przestrzeń pozwala na zastosowanie materiałów z wyższej półki, nawet przy ograniczonym budżecie. Zastosowanie lepszych, nieoczywistych płytek podłogowych, czy też płytek na ścianę, umywalek czy lamp spowoduje, że będzie ona łazienka z efektem WOW!

Wzory i kolory vs. podłogi w małych łazienkach.

Bardzo często spotykamy się z opinią, że mała łazienka powinna być w jasnych tonacjach bez wyraźnych wzorów, bo wtedy wydaje się większa. Jest to opinia nie prawdziwa. I wielokrotnie prowadzi do wyborów nie zgodnych z odczuciami użytkowników łazienek.

Mała łazienka w ciemnych kolorach

Mała, elegancka łazienka zaprojektowana przez studio Idea by Mag. Zastosowanie ciemnych kafli ściennych płytek cementowych i luster dało niesamowity efekt.

Mała toaleta

Mała toaleta w zupełnie ciemnych kolorach.

Często kolorowy wzór na podłodze czy ścianie potrafi optycznie powiększyć małą łazienkę. Szczególnie polecamy płytki w stylu op-art. Część z można układać w różnych kombinacjach co daje możliwość uzyskania również złudzeń optycznych.

Płytki do małych łazienek

Płytki cementowe w stylu op-art.

Można też zastosować takie triki jak ta sama wzorzysta płytka na podłodze i fragmencie ściany. Wówczas granica pomiędzy ściana i podłoga nie jest wyraźna i przestrzeń przez to wydaje się większa.

płytki na ścianę i podłogę do małej łazienki

Tu zastosowana te same płytki na ścianie prysznica co na podłodze w bardzo wąskiej i małej łazience.

mała łazienka podłogi

Mała i trudna w projektowaniu i fotografowaniu łazienka. Świetne użycie kafli cementowych na podłodze.

Naprawdę małe przestrzenie są też miejscem gdzie mogą popisać się architekci wnętrz i wykonawcy.

biało czarna łazienka

Łazienka opisana przez nas w tym wpisie. Projekt Martasinspirations.

łazienka patchwork

Efektowny patchwork z płytek cementowych współgra z pięknym drewnem…

Mała łazienka to wyzwanie, ale też wielkie możliwości wykazania się pomysłowością. Mamy nadzieje, że nasz wpis pomoże Państwu w projektowaniu przepięknych i funkcjonalnych łazienek.