Kiedy potrzebujemy płytek ściennych? Przeważnie wtedy, gdy potrzebujemy solidnego zabezpieczenia przed wodą i brudem. Brzmi to aż za praktycznie. Przecież płytki są piękne, kolorowe, wzorzyste, o świetnych fakturach! I tak naprawdę mogą ozdobić każde wnętrze, nie tylko te narażone na chlapanie, czy brudzenie. Płytki ścienne są świetnym materiałem. Ostatnio coraz bardziej docenianym i modnym. Dlatego chcemy pokazać Państwu płytki na ścianę z mniej oczywistej strony.

Gdzie można zastosować płytki ścienne?

Praktycznie wszędzie. Oczywiście na odpowiednio przygotowaną ścianę. Dla większości osób naturalne jest połączenie płytki ścienne i łazienka, płytki ścienne i kuchnia. Wiadomo, że doskonale chronią ściany przed wilgocią i ułatwiają utrzymanie czystości. Ale są też świetną dekoracją, uatrakcyjniającą wnętrza. Dlatego naszym zdaniem można je zastosować w praktycznie każdym pomieszczeniu. Trzeba jednak wiedzieć jak to zrobić. W tym artykule przedstawimy różne, modne zastosowania płytek ściennych w odniesieniu do różnych pomieszczeń. Opowiemy też trochę o rodzajach płytek na ścianę. Przecież nie każda płytka ścienna to glazura. Zaczniemy od najbardziej oczywistych, a skończymy na tych zupełnie nietypowych.

Płytki ścienne do łazienki

Oczywisty wybór. Wiadomo, trzeba zabezpieczyć ściany przed wodą. Na rynku istnieje szereg alternatyw (np.: panele szklane), ale jednak tak zwana glazura ciągle wiedzie prym w naszych łazienkach. Jest praktyczna, dekoracyjna, występuje w wielu wymiarach. Ale czy tylko glazura nadaje się na ściany w łazience? Świetne są też płytki cementowe, które posiadają tę zaletę, że można te same płytki położyć na ścianie i na podłodze. Co w przypadku ścian prysznicowych, czy też małych łazienek daje bardzo ciekawe efekty. Również optycznie powiększają pomieszczenie, które jest z natury małe. Trzeba pamiętać o impregnacji płytek cementowych, jest to bowiem niezbędne.

Płytki ścienne do łazienki

Łazienka gdzie zastosowano płytki cementowe nr 241,  biało-zielone oraz na ścianie ręcznie robione płytki ceramiczne z Rogiński Warsztat Artystyczny w kolorze zieleń butelkowa. Dziękujemy Pracowni 44STO za udostępnienie zdjęcia.

Teraz kilka słów o płytkach ceramicznych. Bardzo ciekawym efektem jest łączenie płytek o różnych fakturach i wzorach. Często nieregularnych, wręcz mających charakter przypadkowy. W ostatnim czasie coraz większą popularność zdobywają płytki ceramiczne wykonywane ręcznie. Ze względu na rzemieślnicze metody produkcji  poszczególne płytki różnią się między sobą. Mają subtelne różnicach w tonie koloru, są leciutko pofalowane. Te minimalne różnice powodują jednak, że ściana z takich płytek jest niebanalna i dynamiczna. Płytki ścienne dają też możliwość wykonania oryginalnych mozaik, designerskich kompozycji.

Backsplash, czyli rękaw kuchenny

Te dziwne nazwy to nic innego jak miejsce na ścianie w kuchni pomiędzy szafkami, a blatem i zlewem. W tym miejscu płytki ścienne sprawdzają się doskonale. Zabezpieczają przed wodą, tłuszczem i innymi konsekwencjami gotowania na przykład z dziećmi.

Płytki cementowe na ścianę

Kuchnia gdzie ułożono płytki cementowe nr 312.

W kuchni przebywa się często. Coraz częściej jest ona aneksem kuchennym wydzielonym z pokoju dziennego. Dlatego zdecydowanie polecamy bardzo dokładne przemyślenie tematu płytek do kuchni. Muszą nie tylko się nam podobać jako płytki same w sobie, ale muszą także pasować do frontów kuchennych i blatów. Wybór zależy tu od naszego gustu i preferencji. Warto, aby osoby, które najczęściej przebywają w kuchni zadały sobie pytanie z czym czują się dobrze. Nie zawsze to co nam się podoba, dobrze na nas wpływa. Klasycznym przykładem jest kolor czerwony, który podoba się wielu osobom natomiast mało kto dobrze się czuje w przestrzeni, w której dominuje ten intensywny kolor. Dla niektórych osób to czarne płytki na ścianę w kuchni są marzeniem. Jedno jest pewne, niebanalna ściana w kuchni, umili nam codzienne w niej przebywanie.

Glazura

Ręcznie robione kafelki ścienne Metro (Rogiński Warsztat Artystyczny) w kolorze zieleni butelkowej w kuchni.

Aneksy kuchenne

W przypadku aneksów kuchennych niezmiernie istotne jest to, żeby płytki kuchenne były prawdziwą dekoracją przestrzeni lub też przeciwnie, zupełnie się w nią wtapiały. W tym przypadku doskonale sprawdzą się płytki cementowe. Ze względu na swoje bogactwo wzorów i kolorów oraz możliwość wykonania kafli cementowych na indywidualne zamówienie są idealnym rozwiązaniem dla wielu inwestorów. Są bardzo często polecane i wykorzystywane przez świetnych projektantów wnętrz.

Kafle cementowe ścienne

Aneks kuchenny i jadalnia. Zwracamy uwagę na płytki cementowe nr 322. Dziękujemy projektantce Joannie Kiryłowicz za udostępnienie zdjęć.

Efekt wtapiającej się ściany kuchennej można uzyskać poprzez zastosowanie ceramicznych płytek o nieregularnej powierzchni w jednorodnym kolorze lub kilku kolorach nieznacznie się różniących. Płytki takie tworzą spójną płaszczyznę, lekko falującą. Przez to odbieramy ją jako naturalną. Świetnie sprawdzają się tu płytki ceramiczne rzemieślnicze oraz marokańskie zeligge. W przeciwieństwie do przemysłowej glazury, która tworzy efekt szpitalnej sterylności i nie sprawdza się w otwartych na salon aneksach kuchennych.

Glazurowane płytki ścienne

Aneks kuchenny w rozległym salonie. Na ścianie białe płytki ceramiczne (Rogiński Warsztat Artystyczny)

Ciekawym rozwiązaniem są płytki o kształtach innych niż kwadratowe. Sześciokąty, mini cegiełki, metro, rybie łuski – te płytki są coraz bardziej widoczne w trendach wnętrzarskich. Daje to możliwość definiowania teoretycznie banalnej kuchennej przestrzeni na nowo. Pobudza odwagę w projektowaniu i owocuje bardzo indywidualnymi wnętrzami.

Płytki ścienne sześciokątne

Glazura sześciokątna. Kafelki ceramiczne ręcznie robione od Rogiński Warsztat Artystyczny

Uwaga – warto przy projektowaniu płytek ściennych do kuchni pamiętać o tym, że standardowa odległość pomiędzy szafkami wiszącymi a blatem wynosi 60 cm. Warto żeby wymiar płytek ładnie zamykał się w tej liczbie. Dlatego nie polecamy glazury typu 17×17 cm na backsplash. Docinki na całej długości rzadko kiedy dobrze wychodzą.

Nieoczywiste miejsca dla płytek ściennych

Warto o nich mówić i pisać. To otwiera oczy i umysł, powoduje, że nasze wnętrza staja się coraz bardziej ciekawe. Płytki ścienne nadają pomieszczeniom takim jak salony, czy sypialnie charakteru, potrafią podkreślić walory wnętrza i pokazać osobowość inwestora. Gdyż są mocne, nieoczywiste, a ich zastosowanie wymaga niekonwencjonalnego myślenia i odwagi. Poniżej kilka przykładów na dobre praktyki wnętrzarskie w temacie płytki ścienne.

Obudowa kominka, obudowa kozy

Płytki cementowe, czy glazura świetnie się sprawdzają jako obudowy kominków ze względów technicznych (czystość i właściwości termiczne). Doskonale wyodrębniają kominek z wnętrza. Przy czym nie są to tradycyjne kafle piecowe więc doskonale nadają się do wnętrz nowoczesnych. W loftach obudowa całej płaszczyzny kominowej daje niesamowite wrażenie.

Płytki na kominek

Obudowa kominka z płytek cementowych nr 312.

Ściana w sypialni

W płytkach? Właśnie tak! Ułożone na ścianie za wezgłowiem, tworzą dywan, w którym nie zbiera się kurz oraz inne żyjątka. W zależności od charakteru wzoru można uzyskać klimat secesji, art deco czy też orientalny. Stylistyki te doskonale wpasowują się do sypialni.

Płytki ścienne cementowe

Płytki cementowe nr 454 na ścianie w sypialni. Projekt: Fabryka Wnętrz/Lucyna Kołodziejska

Ściana w salonie

Piękne płytki w salonie? Czemu nie? Mogą być nawiązaniem do płytek z aneksu kuchennego, mogą być przedłużeniem ściany kominkowej. Również doskonałym miejscem do eksponowania bio-kominka, czy kozy.
Oczywiście warto żeby był to fragment ściany specjalnie wyróżniony lub dzielący przestrzeń. Świetnie się nadają płytki cementowe z ornamentami, które mogą stworzyć ramy wydzielające jakieś miejsce w salonie. Także ceramiczne płytki ścienne o wyrazistych kolorach i małych rozmiarach doskonale mogą wyglądać w formie pasa na ścianę. Na przykład czarne płytki ścienne potrafią nadać wnętrzu elegancji.

czarne płytki metro

Czarne płytki ścienne METRO (Rogiński Warsztat Artystyczny

 

Mozaika dekoracyjna na ścianie.

To rozwiązanie luksusowe, bardzo modne we wnętrzach prestiżowych. Często wykonywana na indywidualne zamówienie. Może być klasyczna orientalna, nowoczesna – przedstawiająca realistyczny obraz, czy też abstrakcyjna, kolorowa, przestrzenna, 3D. Ilość możliwości jest nieograniczona.

Płytki ścienne są świetnym materiałem wykończeniowym. Pasują do wielu wnętrz. Pozwalają na niestandardowe rozwiązania i nieoczywiste realizacje.