Remont, czy wykończenie nowego mieszkania lub domu nie jest sprawą łatwą. Nie chodzi tutaj o kwestie finansowe, choć te oczywiście także są istotne, ale bardziej o gamę produktów, które można wówczas użyć. Przed dużym dylematem staje się przy wyborze pokrycia ścian. My chcielibyśmy zaprezentować Państwu nowy trend płytkowy, a mianowicie marokańskie płytki zellige .

Geometria, w której można się zakochać od pierwszego wejrzenia

O tym jak są wytwarzane marokańskie płytki zellige pisaliśmy niedawno w tym poście. Tutaj przestawiamy Państwu kilka  przykładów  jak można zastosować te orientalne płytki. Zapraszamy.

marokańskie płytki zellige

Klasyczne Zellige. Źródło: https://www.christinedemerchant.com/morocco_tile_zellige.html

marokańskie płytki zellige

Klasyczne Zellige. Źródło: https://www.christinedemerchant.com/morocco_tile_zellige.html

Płytki zellige, zwane też zellidż, zillij lub zellij, można bez obaw montować w pomieszczeniach wilgotnych, takich jak kuchnia czy łazienka. Łatwo się je czyści i nie ulegają one żadnym uszkodzeniom w kontakcie z wodą. Natomiast dzięki dużej ilości kolorów i wzorów, świetnie prezentują się w mieszkaniach i domach, podkreślą też klimat w niejednej restauracji czy też barze.

marokańskie płytki zellige

marokańskie płytki zellige

Blaty stołów ogrodowych z płytek Zellige.

marokańskie płytki zellige

Klasyka z Maroka – fontanna wykończona techniką Zellige.

Rzemieślnicy wytwarzają te płytki w większości w Maroku w niewielkich manufakturach. A sam proces powstawania przekazują sobie od wielu wieków, z pokolenia na pokolenie. Są one unikatowym produktem, wychodzącym spod ręki wykwalifikowanego rzemieślnika. Szczególną uwagę zwraca precyzja wykonania – płytki uzyskują często skomplikowane, geometryczne kształty poprzez obstukiwanie młotkiem. I co jest fascynujące, te kształty jak puzzle pasują do siebie, tworząc często setki metrów mozaik.

Marokańskie płytki zellige – unikatowe możliwości dla designu

W najprostszej formie płytki zellige występują jako płytki jednobarwne w formacie 10×10. Są one bardzo ciekawym materiałem do stosowania w pomieszczeniach (w tym bardzo często w łazienkach) w stylu rustykalnym. Jednak ich prostota również sprawdzi się w projektach nowoczesnych, industrialnych. Są ciekawym rozwiązaniem zarówno na małych powierzchniach jak i na całych ścianach. Doskonale, naszym zdaniem współgrają z płytkami cementowymi.

marokańskie płytki zellige

marokańskie płytki zellige

marokańskie płytki zellige

marokańskie płytki zellige

Powyższe zdjęcia zostały pobrane z: https://www.remodelista.com/posts/tile-countertops-moroccan-glazed-tile-roundup

Ściana ozdobiona płytkami zellige będzie natomiast zwracać uwagę gości oraz dodawać charakteru stonowanym pomieszczeniom. Podkreślą one rustykalny styl, jak również przemycą nutki orientu. Właśnie poprzez te zróżnicowane, niepowtarzalne wzory. Nadadzą prawdziwie  artystycznego charakteru wnętrzom.

Tu możecie się Państwo zapoznać się z przykładową ofertą płytek zellige w Polsce:

https://www.domrustykalny.pl/plytki-zellige-z-maroka-128-k

https://www.domrustykalny.pl/plytki-recznie-malowane-91-k