Jesień, czy piękna i słoneczna, czy zimna i deszczowa niesie ze sobą w bonusie katary i przeziębienia. Niestety również nasilenie objawów alergii na roztocza kurzu domowego. One to zamieszkują zakamarki w domach i biurach. Najlepiej czują się w mięciutkich, cieplutkich, lekko wilgotnych dywanach i wykładzinach. Dlatego też coraz więcej ludzi zastanawia jaka podłoga dla alergika będzie bezpieczna i zdrowa. Kiedy warto zastanowić się nad taką podłogą? Co zrobić, gdy podłogi zmienić nie można? Na te pytania i kilka innych odpowiemy w naszym artykule.

alergia

O co chodzi z tą alergią?

Coraz częściej słyszymy, że ktoś ma alergię lub sami ją mamy lub (co najgorsze) jest ona zdiagnozowana u naszego dziecka.  Co to jest? Alergia to nic innego jak wyolbrzymiona reakcja obronna organizmu, która przyjmuje postać objawów chorobowych. Jest ona wywołana przez tzw. alergeny. Czyli substancje występujące na codzień w otoczeniu człowieka, które u osób zdrowych nie wywołują żadnej dolegliwości. W życiu domowym szczególne uciążliwe są alergie na roztocza kurzu domowego.

Roztocza

Roztocza to mikroskopijne pajęczaki, które w domach doskonale czują się w kurzu i miejscach gdzie trzymamy suchą żywność. Lubią ciepłą i wilgotną atmosferę. Jedzą nasz naskórek i resztki żywności. Uwielbiają – jak my – łóżka, dywany i wykładziny – wszelkie meble tapicerowane . Objawy alergii na roztocza kurzu domowego występują w zasadzie cały rok, choć nasilają się właśnie jesienią i zimą, ze względu na rzadsze wietrzenie i ogrzewanie.  Ponieważ objawy tej alergii występują przez cały rok jest ona szczególnie uciążliwa. I trzeba dodać, niebezpieczna. Nieleczona alergia na roztocza kurzu domowego może prowadzić do astmy, zaburzeń skórnych, obniżenia odporności i rozwoju innych alergii.

Co zrobić, gdy mamy alergię na roztocza kurzu domowego?

Podstawowym zaleceniem w takich przypadkach jest unikanie kontaktu z roztoczami.  Jak to zrobić? Po pierwsze mieszkanie powinno być dość suche i czyste, często wietrzone. Do odkurzania należy używać odkurzaczy ze specjalnymi filtrami dla alergików, do wycierania kurzy wilgotnych szmatek najlepiej z mikrofibry. Zabawki pluszowe, ozdoby z tkanin i materiałów należy mrozić w zamrażarce przez ok. 24 godziny (roztocza nie są odporne na mróz). Trzeba często prać i zmieniać pościel, okresowo wietrzyć i mrozić materace (jeżeli zima jest łaskawa). W miarę rozsądku należy usunąć z mieszkania przedmioty gromadzące kurz (w tym dywany, wykładziny, kapy, skóry). Drobne „kurzo-łapy” trzymać w zamkniętych szafkach. Szereg przydatnych informacji o sposobach radzenia sobie z alergiami na roztocza kurzu domowego i nie tylko można znaleźć tutaj.

Podłoga dla alergika – dlaczego jest taka ważna?

Odpowiedź na to pytanie jest banalna. Po prostu przez jej wielkość. Obrazując, jeżeli mieszkamy na około 70m2 oznacza to, że możemy mieć również 70 m2 farmy roztoczy… lub nie. Chyba wolimy – nie?! Roztocza uwielbiają dywany, wykładziny, chodniczki. Mamy ich w domu dużo, to mamy duży problem. Jeżeli w domu jest osoba mająca alergie na kurz, to warto zastanowić się poważnie nad podłogą dla alergika. Gdy w zamkniętych pomieszczeniach jesienią i zimą często kichamy, mamy katar, łzawią nam oczy, to również warto to rozważyć.  Jeżeli ktoś z domowników ma alergie wziewne, a szczególnie gdy jest to dziecko należy również przemyśleć kwestie podłogi, ze względu na ogólne narażenie na alergię.

Czy wykładziny i dywany są dobre dla alergików?

Wykładziny, czy dywany nie są rozsądnym wyjściem dla alergików. Jeżeli już muszą być, to powinny być o krótkim włosiu. Wykonane z akrylu, poliestru lub włókien  poliamidowych. Te materiały nie powinny wywoływać uczuleń. Muszą być praktycznie codziennie odkurzane. Raz w miesiącu prane, przy czym trzeba pamiętać o ich idealnym wysuszeniu, gdyż w przeciwnym razie roztoczy będzie więcej zamiast mniej. Dlatego wykładziny o długim włosiu choć są miękkie i przyjemne, często okazują się niepraktyczne. Również istotną kwestią jest to, w jaki sposób położymy wykładzinę. Czy jest kładziona bezpośrednio na wylewkę, czy na podkład pod wykładziny dywanowe? Czy pod wykładziną nie będzie zbierał się kurz?

W przypadku wykładzin można rozważyć użycie środków chemicznych roztoczobójczych zawierających np.: kwas taninowy lub benzoesan benzylu. Można używać środków neutralizujących alergeny, takiego jak Allergoff. Natomiast ze względu, iż są to środki o mocnym działaniu należy skonsultować ich użycie z lekarzem, szczególnie jeżeli w domu są dzieci z alergią. Przed zastosowaniem takiego środka sugerujemy wykonać próbę na małej powierzchni, żeby sprawdzić, czy dany środek nie zostawia plam. I jeszcze uwaga dotycząca budżetu – wykładzinę w zależności od stopnia użytkowania trzeba wymieniać.

Bardzo często można usłyszeć sugestie alergologów, że lepiej i taniej po prostu zastanowić się nad zmianą wykładziny, czy dywanu na inną bezpieczniejszą podłogę dla alergika.

podłoga dla alergika

Drewniana podłoga dla alergika, jest całkiem miła. Doskonale się sprawdza w pokoju dziecka

A może podłogi drewniane?

Podłogi drewniane są całkiem niezłym wyborem dla alergików, ale pod kilkoma warunkami. Pierwsza kwestia to sposób ułożenia – podłoga taka powinna być ściśle ułożona, klejona do podłoża, pozbawiona zakamarków, w których roztocza mogłyby urządzić swoje metropolie. Druga, tak samo ważna kwestia to jakość i użyte środki do impregnacji drewna. Należy zwrócić uwagę, czy są one bezpieczne dla alergików. Podłogę drewnianą łatwo się myje i odkurza. Nie „przyciąga ona kurzu”.  Podłoga drewniana jest ciepła, miła, estetyczna. Świetnie nadaje się do sypialni jak i do salonu. Sprawdza się w pokoju dziecka.

Podłoga drewniana w formie paneli też bardzo łatwo się układa. Natomiast przestrzegamy przed używaniem paneli laminowanych. One ze względu na swoje właściwości elektrostatyczne przyciągają kurz.

Świetnym rozwiązaniem są deski wielowarstwowe, są one stosunkowo łatwe w układaniu. W razie potrzeby można je lekko cyklinować przywracając podłodze jej początkowy wygląd. Są łatwe w utrzymaniu czystości. I służą latami. Ich atutem jest bardzo duża ilość wzorów i odcieni, faktur. Daje to bardzo duże możliwości projektowe. Można też zastosować deski, które nadają się na ogrzewanie podłogowe.

A może płytki cementowe?

Świetny wybór dla alergików. Gładkie i piękne. Ich nieskończona ilość wzorów i kolorów powoduje, że są idealną podłogą dla alergików, którzy kochają design.

Płytki cementowe formują rzemieślnicy się w procesie ręcznej produkcji.  Z mieszaniny masy cementowej, piasku, marmuru oraz pigmentów nieorganicznych powstaje płytka o lekkim wzorze i twardej podstawie. Najpierw wylewa się w specjalnej formie jedno lub wielobarwną warstwę zewnętrzną, a później utworzony wzór zasypywany jest szarym cementem. Całość jest następnie prasowana pod dużym ciśnieniem na prasie hydraulicznej. Dlatego płytki te w krajach hiszpańskojęzycznych nazywane są  „mosaicos hidraulicos”. Ich powierzchnia jest bardzo gładka, jest to jednak cement z marmurem, a więc materiały z natury rzeczy nasiąkliwe. Dlatego ważna w nich jest prawidłowa impregnacja. Dzięki niej i gładkości płytki łatwo je wyczyścić. Środki używane do ich impregnacji położone również na fugę doskonale redukują miejsca gromadzenia się brudu.

Marokańskie płytki cementowe są stosunkowo ciepłe w dotyku. O wiele cieplejsze niż płytki gresowe.  Jest to idealna podłoga do kuchni, łazienki, salonu i korytarza. Nadaje się też do ogrzewania podłogowego. Wtedy świetnie sprawdzą się w sypialni. Naszym zdaniem płytki cementowe to wybór praktyczny i estetyczny.

podłogi dla alergików

Estetyczna, wzorzysta i praktyczna taka jest podłoga z płytek cementowych.

A może terakota?

Czemu nie?! To również bardzo dobra podłoga dla alergika. Ale mówimy tu o prawdziwej podłodze płytek z wypalanych z gliny. Występują pod nazwani terakota, płytki ceglane, czy płytki cotto. Dla nas terakota, to zgodnie z tłumaczeniem tego słowa „wypalana ziemia”, czyli glina, a nie szeroko rozumiane płytki podłogowe.

Terakota charakteryzuje się wytrzymałością, a dodatkowo ta wypalana w wysokich temperaturach także niską nasiąkliwością. Polecamy płytki wytwarzane ręcznie. Gdzie w rzemieślnicy w tradycyjny sposób formują, suszą i następnie wypalają te płytki. Proces ten przechodzi udoskonalenia, ale ciągle od tysięcy lat składa się z tych samych etapów. W Polsce taką produkcją zajmuje się Rogiński Warsztat Artystyczny – rodzinna manufaktura.

Terakota jest powszechnie uważana za podłogę zdrową, naturalną, dobrze wpływająca na atmosferę wnętrza. Według niektórych użytkowników ma bardzo pozytywne właściwości radiestezyjne. Ułożone i zafugowane płytki ceglane, tworzą jedną powierzchnię, bez zakamarków, czy szczelin. Dodatkowo podłogę taką można i warto zabezpieczyć przed plamami. Ułatwi to utrzymanie czystości, szczególnie, gdy również zabezpieczone są fugi. Impregnaty, czy woski do pielęgnacji terakoty są również dostosowane do potrzeb osób z alergią. Podłoga z płytek ceglanych jest ciepła. Doskonale nadaje się do kuchni i salonu. Sprawdza się też w korytarzach, łazienkach, czy sypialniach. Świetnie funkcjonuje z ogrzewaniem podłogowym. Terakota to super podłoga dla alergika.

podłoga dla alergika

Terakota i meble na nóżkach to doskonała propozycja dla alergików.

A może podłogi z gresu?

Pod względem utrzymania czystości podłoga dla alergika idealna. Bardzo łatwo się myje. Natomiast warto użyć gresu wysokiej jakości oraz pamiętać o zabezpieczeniu fug impregnatami. Niekiedy gres gorszej jakości z czasem potrafi gubić swój kolor i wzór, szczególnie w miejscach gdzie jest intensywnie użytkowany. Zabezpieczenie fug za pomocą impregnatu powoduje, że brud nie wkleja się w nie. A same fugi nie szarzeją, czy nie czernieją.

Pod względem walorów estetycznych podłoga gresowa daje bardzo duże możliwości. Gdyż występuje w bardzo wielu wzorach, kolorach formatach. A światowi producenci prześcigają się co roku wprowadzając kolejne nowości.

Pod względem codziennego użytkowania podłoga z gresu jest już trochę mniej idealna. Zimna lub bardzo zimna. Dlatego polecamy ewentualnie do korytarzy, czy pomieszczeń gospodarczych, a do łazienek i kuchni w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym.

Co zrobić gdy podłogi wymieć nie można, a jest ona przyjazna roztoczom?

Problem ten dotyczy bardzo wielu pracowników biurowych. Jest kilka sposobów. Podstawowy to oczywiście odkurzanie. Drugi, równie oczywisty, to wietrzenie. Korzystanie ze środków roztoczobójczych lub też neutralizujących alergeny, ale jak już wcześniej wspominaliśmy z rozwagą i świadomością, że są to środki chemiczne. Dla jednych są super pomocne, ale u innych mogą wywoływać podrażnienia. Korzystanie z oczyszczaczy powietrza, które pozytywnie wpływają na jego jakość też jest  sposobem na minimalizowanie ilości alergenów w powietrzu. Dobrym sposobem jest też poddanie się leczeniu, na przykład: odczulaniu.

Jedno jest pewne, każdy sposób, który ograniczy ilość roztoczy w naszym otoczeniu jest warty rozważenia. Podłoga dla alergika to podłoga czysta i estetyczna.  Konieczność zmiany podłogi, z powodu alergii może być świetnym sposobem na odświeżenie wnętrza, pobawienie się designem i odkryciem nowych świetnych desek czy płytek podłogowych!