Kuchnia w stylu rustykalnym – czyli jaka? Dla jednych kojarzy się z piecem kaflowym i płytą z fajerkami oraz mnóstwem starych sprzętów, jak ze skansenu. Dla drugich, to taka kuchnia, która nawiązuje wykończeniami, czy użytymi materiałami do stylistyki z czasów dawnych lub wiejskich. Co wspólne dla jednych i drugich to to, że kojarzy się z ciepłem, spokojem, pięknymi zapachami i gotowaniem przepyszności. Często za tym właśnie tęsknimy w czasach ciągłego stresu i gonitwy. Dlatego popularność kuchni w stylu rustykalnym nie słabnie.

Zacznijmy jednak od początku. Ogólnie kuchnia jak powszechnie wiadomo powinna być, niezależnie do stylu, po prostu funkcjonalna. Oczywiście to, że jest to wiadome nie oznacza, że całkiem wielu z nas nie boryka się codziennie z problemem źle ustawionej np.: lodówki czy zlewu. Miało być dobrze, „na oko” pasowało… Brzmi znajomo?

Trójkąt Roboczy i inne przydatne zasady

Podstawową sprawą o jakiej musimy wiedzieć zaczynając projektować kuchnie, jest zasada Trójkąta Roboczego. Trójkąt Roboczy to nic innego jak ustawienie trzech podstawowych elementów wyposażenia kuchni: lodówki, zlewozmywaka i płyty kuchennej/piekarnika, w taki sposób aby tworzyły trójkąt.  Przy czym warto, aby poszczególne odległości mieściły się w określonych przedziałach – nie powinny być za małe ani z duże. Poniżej znajdują się poszczególne przedziały odległości w Trójkącie Roboczym:

  • Odległość między lodówką a zlewozmywakiem: 120-210 cm.
  • Odległość między zlewozmywakiem a kuchenką: 120-210 cm (ew. 90 cm w małych pomieszczeniach).
  • Odległość między lodówką a kuchenką: 120- 270 cm.

W przypadku aneksów kuchennych, gdzie przestrzeń kuchenna jest umieszczona przy jednej ze ścian – Trójkąt Roboczy zmienia się w jedną linię. Natomiast warto wówczas również zachować podane odległości. Kuchnia w stylu rustykalnym, to też kuchnia i zasada Trójkąta Roboczego jak najbardziej powinna przyświecać w czasie jej projektowania. Inaczej możemy mieć piękna stylową przestrzeń do gotowania, która będzie niestety świetnie nadawała się do zdjęć i prowadzenia życia towarzyskiego, ale do gotowania już zupełnie nie.

Informacje na temat jak zrobić kuchnię z głową i żeby tej głowy nie stracić znajdą Państwo na blogu Inna Projekt   – gdzie jest bardzo spora dawka naprawdę cennych informacji.

Kuchnia w stylu rustykalnym

Kuchnia bardzo rustykalna z podłogą z płytek cementowych.

Meble, a kuchnia w stylu rustykalnym

Czy stare z odzysku, wyszukane na targach staroci, czy też nowe i stylizowane na stare? A może po prostu zwykłe meble z frezowaniami? Wybór jest bardzo trudny – zależy od naszych możliwości, ale też upodobań – nie każdy czuje się super z meblami z odzysku. Jedni wolą bardziej meble w stylu wiejskim – mocno rustykalne i surowe. Inni białe z delikatnymi frezami. Część nie wyobraża sobie rustykalnej kuchni bez ręcznie malowanych mebli kuchennych. Czasem meble można zastosować zupełnie w innym stylu. O gustach można mówić w nieskończoność.

Kuchnia rustykalna i płytki cementowe

Rustykalne wnętrze kuchni odświeżone przez nowoczesne wykończenie mebli. Stylowa podłoga z płytek cementowych nadaje lekkości i optycznie powiększa przestrzeń.

Kuchnia rustykalna

Kuchnia rustykalna – nowoczesny piec, ale z możliwością gotowania na ogniu. Podłoga to Terakota Gotycka 20×20 cm

W planowaniu jakichkolwiek pomieszczeń  kluczowe są wymiary. One pozwalają nam rozwinąć skrzydła lub też wymagają wzniesienia się na wyżyny kreatywności. Przy kuchni dużej można sobie pozwolić na kredens, pomocnik i duży stół i wygospodarować jeszcze miejsce na szafki, czy półki. W małej i średniej kuchni raczej potrzebujemy zwartej zabudowy kuchennej. Nie przeszkadza to w osiągnięciu efektu rustykalnego. Wybór na rynku frontów i mebli doskonale pasujących do kuchni w stylu rustykalnym jest ogromny. Marzeniem jest też wykonanie mebli na zamówienie dokładnie pod nasze potrzeby i wymiary.  Bo proszę nie bać się dostosowywać wysokości szafek do swojego wzrostu! Osoby wysokie, czy osoby niskie, mają też prawo do wygodnej pracy w kuchni i od tego właśnie są meble na wymiar.

Styl rustykalny podłoga ceglana

Drewniane klasyczne meble rustykalne doskonale pasują do ceglanej podłogi (tu: terakota cotto od Rogiński Warsztat Artystyczny), całość rozjaśniona marokańskimi płytkami użytymi jako dekory. Meble wykonane na zamówienie.

Blaty kuchenne rustykalne

Blat – nieodłączna część mebli, nasza przestrzeń robocza. Miejsce ważne i do tego narażone na działanie wielu niesprzyjających czynników. Zarówno mechanicznych jak i chemicznych. Kilka najbardziej znanych niszczycieli blatów to: buraki, a szczególnie zakwas buraczany, czerwone wino, ocet balsamiczny i olej. No i oczywiście mali pomocnicy – dzieci;). Jak wybrać blat, gdy marzy nam się kuchnia w stylu rustykalnym? Pierwsze skojarzenia to blat drewniany, najlepiej dębowy, dość gruby, olejowany. Trzeba przyznać , że właściwie olejowany dębowy blat jest bardzo wytrzymały i piękny. Co istotne, gdy zdarzy się nam niestety go trochę zniszczyć, zaplamić, czy postawić za gorący garnek to zawsze można zeszlifować górną warstwę i zapomnieć o plamie. Wadą takiego blatu jest to, że jest dość wrażliwy na plamy, na temperaturę no i łatwo go porysować, a samo olejowanie trzeba przeprowadzać co jakiś czas.

Alternatywą bardzo dobrze wpisującą się w styl rustykalny są blaty kamienne. Stosunkowo najbardziej bezpieczne są te granitowe. Przepiękne są delikatne marmury. Blaty granitowe odpowiednio przygotowane są wytrzymałe, odporne na plamy ale nie w 100%. W przypadku blatów marmurowych koniecznie trzeba pamiętać o ich impregnacji, ale też po prostu na taki blat uważać. Plasterek cytryny czy plama z czerwonego wina mogą zostawić trwałą wyżartą plamę. Bo marmur jest zupełnie nie odporny na działanie kwasu.

Ciekawym pomysłem dla osób szukających niestandardowych rozwiązań w kuchni są blaty zrobione z płytek – ceramicznych szkliwionych lub cementowych. Mankamentem są tu łączenia między płytkami, które warto zaimpregnować aby ułatwić sobie czyszczenie. Oczywiście impregnatem pozwalającym na kontakt z żywnością.

Sprzęty kuchenne w stylu rustykalnym

Tu istnieje prawdziwy wyścig, są marki, które wręcz specjalizują się w sprzętach stylizowanych lub wręcz odtwarzanych tj.: kuchenki, czy piekarniki. Wiele firm specjalnie ma linie stylizowanych wykończeń pasujących do takich właśnie kuchni rustykalnych.

kuchnia w stylu rustykalnym


Przepiękna angielska kuchnia FALCON (zdjęcie ze strony electrodesign.pl)

Sprzętem może nie specjalnie dedykowanym kuchniom rustykalnym, ale świetnie do nich pasującym i też bardzo praktycznym jest mikser planetarny Kitchen Aid.  Swoją drogą doskonale przydatny do zrobienia drożdżówki w stylu rustykalnym.

Ściany w kuchni

płytki cementowe w kuchni

Kolorowa ściana z płytek cementowych w kuchni wraz z pasującymi kolorystycznie gałkami ożywia i rozwesela białą kuchnię.

Pierwsze skojarzenie to oczywiście białe ściany – takie babcine. Ale w sumie nie koniecznie, możemy trochę poszaleć też w ramach stylu rustykalnego np.: wykonać backsplash z kolorowych wzorzystych płytek. Idealnie sprawdzają się płytki cementowe. Dają one możliwości dostosowania wzorów i kolorów tak aby kuchnia w stylu rustykalnym była nie tylko rustykalna, ale też trochę designerska. Świetnie podkreślają rustykalny charakter ręcznie robione płytki ceramiczne. Ich naturalna, wynikająca z rzemieślniczej produkcji faktura, świetnie nawiązuje do dawnych czasów.  Dodatkowo przyciąga wzrok i jest miłą odmianą dla płytek z masowej produkcji.

kuchnia w stylu rustykalnym

Ręcznie robione płytki z Rogiński Warsztat Artystyczny nadają rustykalnego charakteru prostej kuchni.

W niektórych dużych kuchniach rustykalnych, gdzie planowane są białe lub bardzo jasne meble można zastosować płytki ceglane np.: Płytki z Cegły „Stary Mur” z Rogiński Warsztat Artystyczny. W przypadku płytek z cegły lub ściany ceglanej oryginalnej warto zabezpieczyć taką ścianę w okolicach kuchenki i zlewu szybą.

Podłogi w kuchni rustykalnej

Kuchnia w stylu rustykalnym lubi podłogi naturalne. Nie ma co ukrywać, że najbardziej pasują do takiego wnętrza podłogi drewniane, z płytek z cegły lub też kamienne. Podłogi drewniane i kuchnia wymagają pewnej ostrożności i świadomości użytkowników. Warto wybrać podłogę z drewna twardego, lakierowaną ze względu na duże prawdopodobieństwo, możliwości tłustych plam.

Podłoga kamienna w naszym klimacie ma dość dużą wadę – jest zimna. Co w przypadku długotrwałego stania, czy chodzenia po kuchni może nie wpływać pozytywnie na nasze samopoczucie. Podłoga taka wymaga impregnacji.

podłoga w kuchni rustykalnej

Heksagonalne płytki ceglane na podłodze doskonale pasują do białych mebli.

Podłoga ceglana np.: typu Cotto, daje przyjemne ciepło. Po właściwej impregnacji bardzo łatwo utrzymać ją w czystości. Gdy zależy nam na stylu jeszcze bardziej rustykalnym bardzo świetnie na podłodze będzie wyglądać terakota gotycka z Rogiński Warsztat Artystyczny. Jej mocna faktura może swobodnie przenieść nas w czasie.

Jakie dodatki do kuchni rustykalnej?

Koronki, gliniane garnki, miedziane patelnie, wiklinowe kosze itp. mogą „urustykalnić” naszą kuchnię. Bardzo ważne, żeby w dekoracjach nie popaść w przesadę, bo kuchnia to przede wszystkim przestrzeń do gotowania. Warto takich rustykalnych dodatków szukać długo i z rozwagą.  Targi staroci i rzemiosła mogą pomóc nam w odnalezieniu prawdziwych skarbów. Oryginalnych i często praktycznych przedmiotów dekoracyjnych idealnie dopasowanych do naszej wizji kuchni.

Właśnie najważniejsze nie jest podążanie za stylem, ale szukanie własnego sposobu na wnętrze. Pogodzenie swoich upodobań i możliwości z wymogami funkcjonalności. Najpiękniejsza kuchnia w stylu rustykalnym to przecież taka osobista, z pamiątkami rodzinnymi, czy tymi z podróży, gdzie widać nie tylko estetyczną przestrzeń, ale i osobowość właścicielki lub właściciela.