Wybór materiałów do własnego mieszkania i domu jest niezmiernie ważną sprawą. Często już na tym etapie definiujemy nasze wnętrze. O tym jak wybierać płytki już pisaliśmy. Teraz postanowiliśmy zebrać  informacje dlaczego wybieracie ceramiczne płytki ręcznie robione. Co kieruje Was do zamówienia płytek, które nie pochodzą z masowej produkcji?

Trwałość i płytki ręcznie robione

Sprawa wcale nie oczywista dla części osób, choć ceramika w domu towarzyszy nam od wieków. Płytki ręcznie robione są wykonane technikami znanymi od tysięcy lat. To są mocne przesłanki świadczące o trwałości ceramicznych podłóg i ścian. Jak najprościej się o tym przekonać? Pomyślmy o Zamku w Malborku, czy kościele Mariackim w Gdańsku.

Płytki ceramiczne rzemieślnicze, są wykonywane z masy ceramicznej –  gliny, a wypalane w temperaturze przekraczającej ponad 1000 stopni Celsjusza! Powoduje to, że płytki stają się twarde i mają niską nasiąkliwość. I są trwałe, bardzo trwałe! Warsztat, czy pracownia wykonująca płytki może je przebadać w specjalnych laboratoriach.  Na przykład ręcznie robiona terakota i glazura z Rogiński Warsztat Artystyczny charakteryzuje się bardzo dużą wytrzymałością sprawdzaną laboratoryjnie.  

Terakota ręcznie formowana

Terakota gotycka wykonana w naszych czasach, tym samym sposobem jak w czasie, gdy budowano Malbork

Unikatowy charakter i przywiązanie do szczegółów

Gdy wybieramy kafle ręcznie robione mamy pewność, że każdy z nich jest odrobinę inny, ale razem tworzą zharmonizowaną całość. Nasza ściana, czy podłoga jest inna niż każda ściana wykonana z tych samych płytek. To właśnie powoduje, że nasze wnętrze staje się unikatowe. Ale też daje poczucie naturalności, wręcz organicznej subtelności. Również to, że każdy element takiej ściany, czy podłogi jest zrobiony przez człowieka, którego czasem odcisk palca jest widoczny na płytce daje te specjalne uczucie wyjątkowości. Wiemy lub domyślamy się, że ktoś już na etapie produkcji zadbał o nasze kafle.

Płytki ręcznie robione

Piękne płytki metro w restauracji COCO CHANG we Wrocławiu. Projekt wnętrz restauracji wykonało Studio Cudo.

Kafelki ręcznie robione

Zgodnie z wymogami klienta płytki miały różnić się od siebie i mieć charakter „starych”, pasujących do stylu domu w budynku przedwojennej szkoły

Personalizacja

Spersonalizowane płytki, to nie tylko chęć wyróżnienia się, ale też często konieczność wynikająca z charakteru wnętrza, czy wymogów techniczny. Wtedy wykonanie płytek ceramicznych na zamowienie jest idealnym rozwiązaniem. Można dostosować zarówno kształt jak i kolor. Również zrealizować projekt mozaiki. Uzyskujemy wtedy tak na prawdę kawałek sztuki w domu.

Płytki ręcznie robione

Sposób wykonania płytek ustalany z klientem doprowadził do powstania tak pięknej podłogi.

Płytki handmade

Unikatowe wnętrze potrzebuje płytek specjalnych, płytki ręcznie robione doskonale się do tego nadają.

Płytki ręcznie robione

Pracownia mebli na zamówienie Artystyczna Manufaktura stworzyła taki cudowny zakątek malarski, wykończony właśnie kaflami rzemieślniczymi.

Sztuka użytkowa 

Tak, właśnie płytki ręcznie robione mogą stać się w Twoim domu sztuką użytkową. Gdy odpowiednio zaaranżujemy taką ścianę możemy uzyskać dekorację, która będzie przyciągała wzrok każdego gościa. Może odzwierciedlać nasz charakter, przekazać emocje i również  zaczarować całe nasze wnętrze. Efekt ten często właściciele tworzą w sposób nieświadomy, kierując się swoją intuicją. Na przykład dodają kontrastowe dekoracje z przedmiotów czy rośli.

Piękny obraz przypadkiem, projekt i zdjęcie CudnieBosko.

Piękna ściana

Restauracja Pasibus w Katowicach, piękna ściana zaprojektowana przez Studio Cudo.

Wspierajmy lokalnych rzemieślników

Gdy wybieramy produkt wytwarzany przez rzemieślnika, który jest z naszej okolicy, zyskujemy jeszcze możliwość poznania osoby twórcy oraz historii danego przedmiotu. Taki przedmiot, a nawet ściana i podłoga zyskują charakter, osobowość a my wspieramy działalność ludzi obok nas. 

łazienka

Piękna łazienka zaprojektowana przez Krasiak Studio z wykorzystaniem zielonych i białych płytek metro wyprodukowanych przez Rogiński Warsztat Artystyczny.

Jest nam bardzo miło, że przeczytałaś/przeczytałeś nasz artykuł do końca. Pozdrawiamy domrustykalny.pl

Pamiętajcie o nas! domRustykalny.pl