Wszystko wokół nas pędzi i się zmienia. Co i rusz mamy nowe trendy. Pantone określa kolory roku. Jak co roku, na Cersaie pokazują płytki podłogowe w coraz to nowych odsłonach. Każdy producent chce przykuć uwagę i wymyślić coś nowego. To dobrze, bo nowości często są ciekawe i poszerzają nasze horyzonty. Choć często mamy wrażenie, że nie o samą nowość chodzi, a raczej wypromowanie produktu jako tego modnego. Czy przy wyborze materiału na podłogę powinniśmy się kierować głównie tym, czy jest on modny? Dziś o tym, co ważne przy wyborze płytek podłogowych, czyli w skrócie: jak nie dać się zwariować.

Wybieramy płytki podłogowe

Sięgamy po gazety wnętrzarskie. Spędzamy godziny w Pinterest i Instagram. Szukamy hashtagów #plytkipodlogowe, #floortiles. A może wpisujemy w wyszukiwarkę – „płytki podłogowe trendy 2019”? Okazuje się, że bardzo wiele osób właśnie tak robi, szuka tego co modne w danym roku. Choć przecież płytek podłogowych nie zmienia się co roku. Powiedzmy to głośno – nie jest łatwo je wymienić. Lepiej naprawdę zastanowić się długo i spokojnie przed ich wyborem.

Zaczynamy od koncepcji całego wnętrza

Gdyż dużo lepiej żyje się we wnętrzach, które są zharmonizowane i tworzą całość. Podłoga ma tu bardzo duże znaczenie. Dlatego, że pozwala na łączenie, ale też na wydzielanie przestrzeni. Również jej powierzchnia ma olbrzymie znaczenie. Po prostu jest widoczna. Przez co jest jednym z głównych elementów, które tworzą klimat wnętrza. A od czego zależy klimat, koncepcja naszego wnętrza? Od nas samych oczywiście! Będziemy pisać o tym do znudzenia, że warto swoje wnętrze urządzać po swojemu. Nawet jeżeli nie jest to super modne akurat w tym roku. Za dwa lata może się okazać, że to co wybraliśmy jest super modne. Strategia przewrotna, ale przecież nigdy nie wiadomo;).  Jeżeli wnętrze będzie projektowane dla nas, to powinniśmy mieć świadomość w czym się dobrze czujemy. Identycznie jak z ubraniami, warto „przymierzać”, popatrzeć, zamówić próbki. Nie sugerujmy się tylko przepięknymi zdjęciami gotowych wnętrz.

Naszym zdaniem bardzo pomocne są moodbordy z naszymi ulubionymi kolorami, lub też meblami, płytkami, tapetami bez których nie wyobrażamy sobie tego wnętrza. Pomagają też systematyzować swoje wizje, weryfikować pomysły. Gdy już mamy wizje wnętrza przejdźmy do podstawy.

Płytki podlogowe

Płytki podłogowe, tu akurat cementowe, które wydzielają przestrzeń jednocześnie doskonale zespalając koncepcję wnętrza.

Podłoga

Gdy zbliża się czas remontu i już wiemy, że na podłodze w korytarzu, łazience, kuchni czy salonie będziemy potrzebowali czegoś solidnego, odpornego i dającego się łatwo czyścić. To nasze myśli zaczynaja kierować się do działu płytki podłogowe. Ale jak wybrać właściwe, gdy jest tak duży wybór. Jak znaleźć płytki oryginalne, niepowtarzalne, dopasowane do naszego wnętrza i budżetu?

Od czego zaczynamy? Od rzeczy, o której zdarza się często zapominać nawet wykonawcom czy projektantom.

Grubość płytki podłogowej

Większości osób jest przekonana, że wszystkie płytki podłogowe posiadają tą samą lub podobną grubość. Tak nie jest. Jest ona różna, nawet w obrębie tych samych rodzajów płytek. Grubość płytek podłogowych zaczyna się od około 4 mm, a kończy na około 2 cm. Skąd takie różnice? Jest to zależne od materiału z jakiego wykonana jest dana płytka jak i od wielkości samej płytki. Najcieńsze są płytki gresowe. Natomiast nawet one w przypadku bardzo dużych wymiarów muszą być grubsze. Te kamienne, z terakoty hiszpańskiej czy też docinane z cegieł są naturalnie grubsze i osiągają grubość ponad 2 cm. Płytki cementowe mają grubość około 1,6 cm. Płytki ceglane – 1,2 cm, terakota gotycka około 1,4 cm. Należy też zawsze pamiętać o dodaniu grubości kleju, przy ocenie ile miejsca będzie potrzeba na płytkę.

Dlaczego jest to aż tak ważne? Odpowiedz kryje się w progach, otworach drzwiowych i kolejności prac w czasie remontu, czy budowy. Jeżeli remontujemy swój dom, czy mieszkanie mamy już pewne ograniczenia, najbardziej istotne są progi i otwory drzwiowe. I nie możemy  położyć płytek grubszych niż mieliśmy, bez np. podkuwania podłogi. Inaczej po prostu nie będzie można zamontować drzwi lub ich odtworzyć. Podobnie gdy w czasie budowy domu wybieramy płytki już na etapie, gdy mamy zamówione drzwi i progi. Warto też aby płaszczyzny podłogi licowały się w pomieszczeniach, były na jednym poziomie domu. Nie oznacza to, że wszędzie mają być podłogi tej samej grubości. Można manipulować poziomem wylewki, grubością kleju i choć w małym stopniu to również progami. Wymaga to zawsze dogadania się z wykonawcą. Gdy mamy już określone warunki techniczne możemy zacząć poszukiwania. Teraz kilka wskazówek jakie płytki, gdzie wybrać.

Płytki podłogowe w korytarzu

Korytarz to miejsce bardzo ważne. Tworzy pierwsze wrażenie naszego domu i mieszkania. Często spotykamy się z traktowaniem wejścia do domu, przedpokoju jako miejsca z góry skazanego na marne oświetlenie i brud naniesiony butami. Podejście takie ma duże wady. Pierwsza to nasze własne odczucia estetyczne i praktyczne. Druga to sytuacja gdy chcemy sprzedać swoje mieszkanie i zależy nam na uzyskaniu dobrej ceny – piękny korytarz to dobre pierwsze wrażenie.

Korytarz

Dobre wrażenie od samego wejścia przy zachowaniu prostoty. Biało-szaro-czarne płytki cementowe na podłodze. Dziękujemy pracowni MPROJEKT za udostępnienie zdjęcia.

Płytki podłogowe w korytarzu powinnny być wytrzymałe, dobrej jakości. Warto też ze względu na błoto i brud wszelaki płytki te zaimpregnować łącznie z fugami. Ułatwia to utrzymanie w czystości pomieszczenia.

Płytki podłogowe przedpokój

Wytrzymała podłoga do domu wiejskiego z terakoty gotyckiej. Płytki ułożone w formie dywanu dały ciekawy efekt w dużym przedpokoju.

Ciekawym zabiegiem jest ułożenie płytek w przedpokoju w formie dywanu. Gdzie wzorzyste kafle są otoczone płytkami jednobarwnymi lub bordiurą.

podłogowe płytki cementowe

Efektowne wejście. Podłogowe płytki cementowe w kolorach nawiązujących do samego korytarza jak i kolejnych pomieszczeń.

Oczywiście płytki w korytarzu powinny harmonizować z całym wnętrzem. Mogą nawiązywać kolorystycznie, czy też stylistycznie do pozostałych pomieszczeń.

Salon jaka podłoga

Żeby dobrze dobrać płytki podłogowe w salonie warto najpierw zaplanować jak ten salon ma wyglądać. Dlaczego? Dlatego, że możemy podłogą w salonie bardzo fajnie się pobawić. Na przykład można centralną część wyodrębnić w formie dywanu, otaczając wzorzyste płytki bordiurą lub płytkami jednolitymi. Wówczas musimy mieć zaplanowane ustawienie mebli, gdyż inaczej cały efekt centralnego dywanu, pójdzie na marne.

Ciekawym połączeniem w salonach jest łączenie podłogi drewnianej z podłogą z płytek terakotowych. Te dwa naturalne materiały bardzo do siebie pasują i tworzą bardzo ciekawe kompozycje. Przykład wykorzystania praktycznego płytek ceglanych w salonie gdzie na podłodze dominuje drewno.

podłoga w salonie

Przykład wykorzystania praktycznego płytek ceglanych w salonie, gdzie na podłodze dominuje drewno.

Warto rozważyć użycie płytek podłogowych w salonie. Są praktyczne, łatwe w utrzymaniu czystości, estetyczne i ciekawe. Problem tak zwanej zimnej podłogi można rozwiązać zastosowaniem ogrzewania podłogowego. Do ogrzewania podłogowego świetnie nadają się płytki z cegły czy terakota gotycka. Płytki takie są naturalnie ciepłe, bardzo szybko się nagrzewają, nawet samymi promieniami słonecznymi i kumulują ciepło.

Ceglana podłoga

Wielki i ciepły salon z podłogą z terakoty gotyckiej.

Płytki na podłogę do łazienki

Łazienka to królestwo płytek podłogowych. Miejsce, gdzie rzadko kiedy można na podłodze spotkać coś innego. Jest to spowodowane względami praktycznymi. Dużo wilgoci, konieczność utrzymania w czystości oraz małe gabaryty to zadania, z którymi poradzą sobie płytki ceramiczne, ale też płytki cementowe i kamienne. Oczywiście odpowiednio zamontowane i zaimpregnowane. Zdecydowanie polecamy impregnacje również przy płytkach gresowych i ceramicznych, szczególnie fugi nam będą wdzięczne. Zaimpregnowane fugi, są w łazience bardzo praktyczne i ułatwia nam sprzątanie. Dodamy, że sprzyjają higienie.

płytki do łazienki

Kolorowy patchwork z płytek cementowych na podłodze w łazience.

I przypominamy, że wybór płytek podłogowych determinuje sposób ich montażu i  pielęgnacji. Nie możemy o tym zapomnieć. Na przykład przy płytkach marmurowych, trawertynowych, czy też cementowych nie możemy używać środków zawierającymi kwasy, czy ocet.  Niestety trzeba zawsze czytać składy preparatów do pielęgnacji. Gdyż w innym przypadku powierzchnia płytek może ulec erozji lub/i odbarwieniu.

Płytki podłogowe do łazienki

Płytki cementowe 5010

Płytki podłogowe w łazience potrafią ja odpowiednio powiekszyć. Wydzielić przestrzeń prysznica od pozostałej części łazienki. Przemienić wzorzystymi ornamentami w egzotyczne spa, czy pałacowe wnętrze lub świątynię naszego relaksu.

podłoga do sauny

Ceglane płytki też świetnie sprawdzają się w łazience ale do sauny są po prostu rewelacyjne.

Kuchenne płytki podłogowe

Kiedyś panowało przekonanie, że płytki do podłogi powinny być ciemne w odcieniach brązu ewentualnie brudnych szarości – tak, aby było łatwo utrzymać ich czystość. Bo przecież kuchnia to miejsce, gdzie o pobrudzenie podłogi bardzo łatwo. Teraz nie ma takiej potrzeby i można płytki śmiało dopasowywać do naszych najbardziej kolorowych fantazji o wnętrzu. Trzeba pamiętać tylko o jednym. Jakiekolwiek płytki podłogowe wybierzemy do kuchni nie zapomnijmy o ich impregnacji. Często niedoceniania, zapominana, traktowana jako niepotrzebna. W praktyce bardzo pomocna w utrzymaniu czystości i estetyki podłogi.

płytki do kuchni

Kuchnia z piękną koronkową podłogą z płytek cementowych

Przy wyborze gresu, powszechnie uważanego za bardzo odporny na plamy i łatwy w utrzymaniu czystości również.  Gdyż nawet jeżeli wybierzemy płytki z super odpornego gresu tak zwanego „technicznego” to warto zaimpregnować chociaż fugi. Należy też pamietać, że na przykład gres polerowany przeważnie wymaga bardzo precyzyjnej impregnacji przy użyciu dedykowanego preparatu.

Rustykalna podłoga do kuchni

Rustykalna kuchnia a na podłodze płytki z terakoty gotyckiej.

Przy wyborze płytek z naturalnej terakoty warto pamiętać poza impregnacją o nałożeniu warstwy ochronnej wosku. Obecnie występuje on również w formie płynnej (dodaje się go do wody i rozprowadza mopem) i nie wymaga pracochłonnej aplikacji jak w przypadku past woskowych. Woski też nadadzą podłodze pożądanego przez nas wykończenia – błyszczącego, matowego, czy satynowego.

Jeżeli wybieramy podłogę z kamienia to szczególnie pamiętajmy o profesjonalnej impregnacji marmurów i trawertynów. Jak i właściwej ich pielęgnacji – pamiętajmy zero octu i kwasowych środków do pielęgnacji. Jedynie preparaty przeznaczone do naturalnego kamienia!

Płytki podłogowe do kuchni

Kolorowa kuchnia – na ścianie i podłodze płytki cementowe.

Podobnie w przypadku płytek cementowych sprawdzają się środki do marmurów. Ze względu na to, że powierzchniowa warstwa jest wykonana z pyłu marmurowego z domieszką odpowiednich barwników.

płytki ceramiczne sześciokątne

Terakota sześciokątna Cotto w salonie.

Wybór płytek podłogowych jest olbrzymi i często dużo trudniejszy niż się wydaje. Mamy nadzieje, że informacje w naszym artykule pozwolą Państwu dokonać wyborów, z których będą Państwo zadowoleni przez lata.