Coraz częściej w nowych apartamentach, a także w domach projektowane są dodatkowe łazienki o bardzo małych powierzchniach. Bardzo dużo osób głowi się co z nimi zrobić, żeby maksymalnie wykorzystać tę przestrzeń. Marzeniem jest prysznic i toaleta w małej łazience. Od razu w głowie słyszycie: „Pani to się tak nie da”? A może: „Panie chyba to jest źle wymyślone”?  Tak często ze strony osób wykonujących łazienki można usłyszeć takie słowa, jeśli chodzi o propozycje zmieszczenia WC i kabiny prysznicowej. Oczywiście nie od wszystkich, bo jest wiele osób, które uwielbiają takie wyzwania! Zarówno dla tych co twierdzą, że się nie da jak i dla tych, którzy uwielbiają wyzwania potrzebny jest projektant, który będzie jak światło. Od razu wyjaśniamy, że projektantką opisywanej łazienki jest Agnieszka Chlebda ze Strefa Agnieszka Chlebda. (linki do jej profili znajdują się na końcu artykułu).

Prysznic i toaleta w małej łazience – dlaczego to takie ważne?

Po pierwsze, dobrze się mieszka tam gdzie przestrzeń jest dobrze zaplanowana! Dobre zaplanowanie przestrzeni to umiejętne jej wykorzystanie. Pomieszczenia dodatkowej łazienki przeważnie są małe, ale żeby nie były wręcz klaustrofobiczne są trochę większe, niż tylko na samą toaletę. Jeżeli akurat jesteście posiadaczami takiej łazienki to założę się, że pomyśleliście sobie „hmmm, czy nie zmieścił by się tu chociaż mały prysznic?”. Doskonale to rozumiemy. Przecież taki dodatkowy prysznic ratuje sytuacje. Dlaczego? Goście w domu. Choć wystarczy jeden nastolatek w domu;).  Prysznic dla psa. W głównej łazience zmieściła się tylko wanna. Różne pory dnia i nocy korzystania z łazienki i związany z tym hałas. Można wymieniać tych powodów chyba w nieskończoność. Jedno jest pewne – warto mieć TAKI dodatkowy prysznic.

płytki cementowe prysznic

Magicznie powiększona przestrzeń małej łazienki.

Jak to zrobić?

Najlepiej przemyśleć na spokojnie, poszukać inspiracji i projektanta wnętrz, który zna ten temat. O małych łazienkach pisaliśmy już wcześniej . Dlatego teraz przedstawimy jeden, ale za to bardzo konkretny przykład. Łazienka na zdjęciach ma uwaga: jakby nie było całe 2m kwadratowe!

Płytki marokańskie prysznic

2 metry kwadratowe, na których zmieścił się prysznic, toaleta i umywalka.

Płytki cementowe i lustro w roli głównej

2 metry kwadratowe: prysznic, toaleta i umywalka! Jak nie dostać klaustrofobii? Sprytnie wymyślona przez projektantkę ściana stała się rozwiązaniem. Jedna ściana prysznica została wykonana z płytek cementowych, oryginalnych marokańskich (oczywiście ARTICIMA). Nadają one charakteru, stylu ale też optycznie powiększają całą łazienkę. Tutaj pomogło zastosowanie ciemniejszego borderu i jaśniejszego wnętrza przy pasującym do siebie wzorze cementowych kafli marokańskich. Nie było by takiego efektu gdyby nie to, że prostopadła ściana prysznica to lustro!

łazienka w marokańskim stylu

Dobrze zacząć dzień w takim prysznicu 🙂

Ta przepiękna łazienka została zaprojektowana przez Panią Agnieszkę Chlebdę (tutaj link do jej profilu na Instagramie), była też przez nią doglądana w czasie wykonywania. Z koleji na jej Facebooku można znaleść zdjęcia łazienki przed i po. To robi duże wrażenie!!!

I generalnie warto sobie odwiedzić ten profil i na Instagramie i na Facebooku i zaglądać również do bloga, bo jest tam mieszanka naturalnego optymizmu z konkretną wiedzą! I to nie tylko dotyczącą projektowania ale też wykonywania dekoracji, robienia i obróbki zdjęć. Można z przyjemnością oglądać, pić kawę i chłonąć pomysły. Serdecznie polecamy, bo my sami zaglądamy codziennie 🙂

Pamiętajcie o nas! domRustykalny.pl