Płytki cementowe są materiałem bezapelacyjnie pięknym i dekoracyjnym. Natomiast, żeby cieszyć się nimi przez długie lata potrzebny jest właściwy ich montaż. W praktyce dotyczy to wszystkich płytek, bo nawet zwykły szary gres potrafi razić w oczy, gdy jest źle położony. W tym wpisie przedstawiamy montaż płytek cementowych według nas optymalny. Opracowany po wielu testach i konsultacjach. Pamiętajmy jednak, że płytki cementowe różnią się między sobą w zależności od producenta! Poniższe informacje dotyczą wyłącznie płytek oferowanych przez domRustykalny.pl. Natomiast w wypadku innych płytek cementowych, informacje zawarte we wpisie mogą być cennymi wskazówkami i na pewno pozwolą uniknąć wielu trudności. Ułatwią też konsultacje, czy negocjacje z wykonawcami. I pomogą, gdy właśnie coś poszło nie tak jak trzeba.

Montaż płytek cementowych – kilka słów wstępu

Sugerujemy wypróbowanie preparatów na niewielkiej powierzchni przed wykonaniem całości zabiegów! Gwarantujemy najwyższą jakość oferowanych produktów, jednak nie ponosimy odpowiedzialności za niewłaściwe ich użycie. Zawsze konieczne jest przeczytanie etykiety i sprawdzenie czy produkt, który  właśnie trzymamy w ręku jest tym, którego chcemy użyć. Jest to nasza rada od serca i dotyczy to wszelkich materiałów wykończeniowych, szczególnie tych z  „górnej półki” jak i wszelkich innych preparatów. O tym dlaczego tak piszemy mogło by powstać wiele wpisów nasączonych czarnym humorem. Nie będziemy tego jednak robić, bo czas na montaż płytek cementowych! Poradnik podzieliliśmy na 6 prostych kroków:

 1. Układanie płytek cementowych
 2. Ochrona przed fugowaniem
 3. Fugowanie płytek cementowych
 4. Pierwsze czyszczenie po fugowaniu
 5. Impregnacja płytek cementowych
 6. Woskowanie płytek cementowych

Krok 1 – Układanie płytek cementowych

Montaż płytek cementowych powinien być poprzedzony ich oględzinami. Przed rozpoczęciem układania należy obejrzeć i skontrolować każdą płytkę – przy delikatnym ostukaniu płytka powinna wydawać czysty dźwięczący ton. Płytka musi być układana na równej, suchej i czystej wylewce cementowej, wylewkę warto zagruntować. Klejenie płytek na wilgotnym podłożu może poskutkować powstaniem wykwitów. Klej należy nanosić za pomocą grzebienia zarówno na podłoże, jak i na spód płytki. Polecane kleje to średniowarstwowe, elastyczne zaprawy klejowe, można też stosować elastyczne zaprawy szybkowiążące. Płytki należy dociskać wyłącznie ręcznie, nie wolno ich ostukiwać pobijakiem, czy poziomicą. Polecana szerokość fugi to 2 mm (na ogrzewaniu podłogowym polecamy 2,5 mm). Płytki układać w sposób gwarantujący brak pustek powietrznych pod nimi. W szczególnych przypadkach płytki można układać bez fugi, czyli na styk.

W przypadku pobrudzenia płytek zaprawą klejową trzeba niezwłocznie wyczyścić zabrudzenie gąbką i czystą wodą! Płytki cementowe docinamy przy pomocy zwykłej piły do cięcia płytek na mokro, skomplikowane kształty można wycinać szlifierką. Otwory pod kontakty wycinamy zwykłym wiertłem koronowym do betonu,  oczywiście wyłączamy wtedy udar!

Montaż płytek cementowych

Montaż płytek cementowych na ogrzewaniu podłogowym

Płytki cementowe bez problemów stosowane są na różnych rodzajach ogrzewania podłogowego (wodne oraz na matach elektrycznych). Mało tego – ze względu na cement, z którego są wykonane, płytki nadają się idealnie do tego celu.  Ogólne zasady montażu na ogrzewaniu podłogowym są takie same jak dla każdych innych płytek. Jednak podzielimy się z Państwem kilkoma istotnymi szczegółami.

 1. Płytki kleić na całkowicie wyschniętej wylewce i oczywiście przy wyłączonym ogrzewaniu.
 2. Polecamy szerokość fugi 2,5 mm.
 3. Należy starannie wykonać kontrolę płytek przy pomocy ostukiwania (Krok 1), nie układamy płytek, które nie dają czystego dźwięku.
 4. Po wykonaniu wszystkich etapów montażu musimy odczekać, aż cała podłoga bardzo dobrze wyschnie – na żadnym etapie układania nie włączamy ogrzewania.
 5. Jeszcze raz upewniamy się, że podłoga jest całkowicie sucha :))
 6. Pierwsze uruchomienia ogrzewania muszą być bardzo powolne, delikatne i w możliwie niskiej temperaturze.

Krok 2 – Ochrona przed fugowaniem

Płytki cementowe są dość nasiąkliwe, z tego powodu polecamy przeprowadzenie wstępnej impregnacji w celu ochrony płytek przed zabrudzeniami po fudze. Impregnacji dokonuje się przed fugowaniem – można to zrobić od razu po wyjęciu płytek z opakowania (naszym zdaniem jest to najlepsze) lub po przyklejeniu płytek do podłoża. Zasady postępowania są takie same dla obu sposobów:

 1. Powierzchnia wstępnie impregnowanej płytki musi być sucha i czysta (płytki należy odpylić suchą szmatką lub suchym pędzlem).
 2. Nanosimy jedną warstwę impregnatu (pędzlem lub wałkiem – pierwsza warstwa wchłania się bardzo szybko, nie musimy szczególnie dbać oto, aby była ona bardzo cienka i równa).
 3. Zaimpregnowane płytki muszą odczekać min. 8 godz. przed kolejnymi zabiegami (jest to bardzo ważne – impregnat w tym czasie tworzy wiązania chemiczne).
 4. Uwaga – wstępna impregnacja nie zwalnia z przestrzegania właściwych zasad fugowania płytek cementowych!

Krok 3 – Fugowanie płytek cementowych

Bardzo ważna uwaga na początek. Nie należy używać fugi zawierającej silne pigmenty barwne – pigment może trwale zabrudzić powierzchnię płytki i znacząco utrudnić montaż płytek cementowych. Polecamy fugi przeznaczone do kamieni naturalnych o barwie neutralnej szarości lub białej/kremowej. Przestrzegamy przed stosowaniem fug kolorowych, w tym grafitowych. Stosowanie fugi grafitowej musi być poprzedzone wykonaniem wstępnych prób! Nie jest to niemożliwe, natomiast musi być wykonane przez osobę o wysokich umiejętnościach.

Przed fugowaniem należy zwilżyć całą powierzchnię przy pomocy gąbki lub szmatki. Zalecana szerokość fugi to 2 mm. Wypełnić spoinę przy użyciu gumowej rakli, nie rozprzestrzeniając jej na całą powierzchnię kafla. Nadmiar fugi należy po chwili zetrzeć czystą gąbką lub szmatką (np. z mikrofibry, tak jak na zdjęciach). Jeżeli spoina nie będzie dostatecznie wypełniona fugą należy powtórzyć powyższe czynności. Nie wolno dopuszczać do zaschnięcia fugi na płytkach. Jednorazowo fugować niewielki fragment powierzchni. Do czyszczenia fugi oraz przy późniejszej pielęgnacji nie wolno stosować środków o odczynie kwaśnym!

Montaż płytek cementowych

Montaż płytek cementowych – fugowanie, cz. 1

Montaż płytek cementowych - fugowanie

Montaż płytek cementowych – fugowanie, cz. 2

Krok 4 – Pierwsze czyszczenie po fugowaniu

Pierwsze czyszczenie po fugowaniu jest bardzo ważnym etapem mającym na celu usunięcie pozostałości po fudze i prawidłowe przygotowanie powierzchni przed użyciem impregnatu. Płytki cementowe są wrażliwe na kwasy – polecamy użycie produktu „HG do usuwania zapraw klejowych, cementowych i wapiennych z marmuru” lub neutralnego detergentu Fila Cleaner. Nigdy nie stosować preparatów do usuwania nalotów po fugowaniu na bazie kwasu! (np. Szop). W sytuacji awaryjnej można punktowo użyć wodnego papieru polerskiego o gramaturze od 400 do 600.HG do usuwania zapraw klejowych z marmuru

HG do usuwania zapraw klejowych, cementowych i wapiennych z marmuru

Aplikacja: Preparat „HG do usuwania zapraw klejowych, cementowych i wapiennych z marmuru” stosować wg wskazań na etykiecie.

Fila CLEANER

Fila Cleaner

Aplikacja Fila Cleaner:
Rozcieńczyć Fila Cleaner w proporcji 1 cz. Cleaner na 30 cz. wody. Czyścić za pomocą szorowarki talerzowej z delikatnym padem (biały lub beżowy), można użyć szczotki do szorowania podłogi lub czyścika typu Scotch Bride (szorstka, zielona strona gąbki kuchennej). Usunąć resztki przy pomocy odkurzacza z odsysem wody lub przy pomocy mopa. Po czyszczeniu podłogę dokładnie przemyć czystą wodą.

Sytuacja awaryjna – płytki źle wyczyszczone, fuga zaschnięta

Czasami montaż płytek cementowych wiąże się z przykrymi niespodziankami związanymi z nadmiernym pośpiechem i brakiem doświadczenia wykonawcy. Tu opisujemy jedną z nich. Przede wszystkim nie wolno „maskować” niedoczyszczonych płytek impregnatem, woskiem lub olejem! Ze względu na swoją budowę płytki cementowe można wypolerować. Wykonuje się to przy pomocy profesjonalnych narzędzi (szorowarka talerzowa, szlifierko-polerka do kamienia) lub sposobem domowym. Poniżej opisujemy sposób domowy jako bardziej przydatny dla zwykłego użytkownika.

Należy zaopatrzyć się w papier polerski wodny o uziarnieniu od 400 do 600. Im niższa gramatura, tym papier bardziej agresywnie działa na płytki. W szczególnych przypadkach można użyć papieru 200. Można również zaopatrzyć się w gąbkę polerską – jest to gąbka o powłoce identycznej jak papier polerski i używa się jej tak samo jak papieru.

Na niewielki fragment podłogi należy rozlać trochę wody i w niewielkiej „kałuży” ręcznie szlifować powierzchnię. Należy użyć dość dużej siły nacisku. Po szlifowaniu zetrzeć brudną wodę i kontynuować proces do uzyskania właściwego efektu.

Krok 5 – Impregnacja płytek cementowych

Impregnacja zabezpiecza materiał przed absorpcją wody i plam pochodzenia organicznego, woskowanie zapewnia dodatkową ochronę. Nie należy zbyt szybko impregnować płytek po pierwszym czyszczeniu. Należy pozwolić, aby powierzchnia całkowicie wyschła w sposób naturalny.

Poniżej pokazujemy opakowanie naszego najpopularniejszego impregnatu, w szczególnych przypadkach wysyłamy inne rodzaje środków, które uznaliśmy w danej sytuacji korzystniejsze dla Państwa. Każdy nasz klient otrzymuje spersonalizowaną i uzgodnioną ofertę preparatów zabezpieczających wraz z adekwatną instrukcją.

IMPREGNAT DO PŁYTEK CEMENTOWYCH – impregnat chroniący przed plamami na bazie rozpuszczalnika, niezmieniający wyglądu płytek

Aplikacja IMPREGNATU DO PŁYETK CEMENTOWYCH:
Po czyszczeniu po fugowaniu, kiedy podłoga będzie całkowicie sucha (okres schnięcia po czyszczeniu minimum pełne 24 h! Okres ten w zależności od panujących warunków może być dłuższy). Przed użyciem wstrząsnąć. Impregnat na bazie rozpuszczalnika, należy zadbać o właściwą wentylację pomieszczeń. Nanieść pędzlem jednolitą, niezbyt grubą, warstwę IMPREGNATU DO PŁYTEK CEMENTOWYCH. Należy skupić się na dokładnym zaimpregnowaniu fug. Pozostawić do wyschnięcia na 24 h. Impregnat zawsze należy nanosić równomiernie i dość cienko! W szczególnych przypadkach można nanieść kolejną warstwę impregnatu, jednak trzeba wcześniej wykonać próbę (pamiętajmy, że płytki zostały już raz zaimpregnowane przed fugowaniem). Naniesienie zbyt dużej ilości impregnatu spowoduje powstanie częściowego filmu na płytce. W przypadku niewłaściwej (za grubej) aplikacji, należy usunąć warstwę impregnatu przy pomocy zwykłego rozcieńczalnika do wyrobów akrylowych.

Impregnacja płytek cementowych – film

Film został wykonany przez hiszpańskiego producenta proponowanych przez nas impregnatu. Na filmie pokazano również naniesienie wosku.

Krok 6 – Woskowanie płytek cementowych

Na zaimpregnowaną wcześniej płytkę warto nanieść wosk wykończeniowy. Woskowanie jest bardzo starym sposobem ochrony podłóg z płytek cementowych oraz innych materiałów takich jak: cegły, kamienie oraz drewno. Oprócz dodatkowej ochrony, wosk zapewnia także bardzo ładny wygląd powierzchni. Wosk z biegiem czasu twardnieje i z czasem wymaga coraz mniej zabiegów. Dalszym atutem jest jego łatwe usunięcie i możliwość ponownego naniesienia. Kolejną bardzo istotną i fajną sprawą jest to, że możemy wybrać rodzaj wosku – satynowy, matowy lub błyszczący. Oferowane woski należą do grupy wosków tzw. samopolerujących, co oznacza, że nie wymagają żadnych dodatkowych zabiegów po ich naniesieniu. Oczywiście nie znaczy to, że nie można ich przepolerować…

Niestety woski posiadają jedną wadę! Reagują one z wodą dlatego nie stosujemy ich w pomieszczeniach mokrych: kabinach prysznicowych lub przy wannie – wszędzie tam, gdzie występuje możliwość dłuższego pozostawania kałuż wody.

Fila SATIN MATT LONG LIFE

FILA SATIN (satynowy), FILA MATT (matowy), FILA LONG LIFE (błyszczący) – samopolerujące się, wykończeniowe woski ochronne.

Aplikacja wosku wykończeniowego.
Na już zaimpregnowaną powierzchnię, przy pomocy szerokiego i miękkiego pędzla nanieść 2 warstwy wybranego wosku wykończeniowego. Drugą warstwę nanosić prostopadle do pierwszej. Pozostawić do wyschnięcia. Wosk można nanosić również za pomocą specjalnych narzędzi (są dostępne w naszym sklepie), bardzo prostym i bardzo skutecznym narzędziem do nanoszenia wosku jest zwykłą paca z gąbką, która służy do czyszczenia po fugowaniu. Pace takie dostępne są w każdym markecie/sklepie budowlanym.

I tak właśnie wyglądać powinien naszym zdaniem montaż płytek cementowych. Kiedy już podłoga lub ściana jest gotowa, możemy się nią cieszyć każdego dnia. Co mamy nadzieję widać dobrze na poniższych zdjęciach.

Płytki cementowe w kuchni

Płytki cementowe w kuchni – efekt końcowy

Płytki cementowe w kuchni

Płytki cementowe w kuchni efekt końcowy

Pielęgnacja i czyszczenie płytek cementowych

Na na koniec przedstawiamy listę środków pomocnych przy tzw. codziennej pielęgnacji i czyszczeniu płytek cementowych. Są to: Fila CLEANER, CERABRIC, SANIGEL. Szczegółowe omówienie tego tematu będzie przedmiotem osobnego wpisu.

Najważniejszą zasadą przy pielęgnacji naszych płytek jest: ŻADNEGO KWASU!!! Używamy wyłącznie detergentów o neutralnym lub lekko zasadowym (alkalicznym) PH. Jeżeli nie mamy dedykowanego środka pod ręką, użyjmy samej wody lub mydła.

Produkty dzięki, którym wykonają Państwo montaż płytek cementowych znajdą Państwo pod tym linkiem. 

W razie pytań lub uwag dotyczących instrukcji lub stosowania ww produktów prosimy o kontakt.

Pamiętajcie o nas! domRustykalny.pl