Pogoda za oknem skłania do przygotowywania się do sezonu tarasowo-ogrodowego. Dziś mamy kilka przemyśleń jak zrobić nowoczesny taras, który będzie ciekawy, wygodny i przyjemny dla wszystkich jego użytkowników. Skąd w domu rustykalnym taki pomysł na nowoczesny taras ? Z obserwacji problemu, jaki naszym zdaniem występuje jak Polska długa i szeroka – ten problem to: nowoczesny taras równa się szary, nudny taras. A my baaardzo nie lubimy nudy w projektach domów, mieszkań, ogrodów i tarasów.

Nowoczesny taras – ale jaki?

Czym ma się charakteryzować taras, żeby można go było określić mianem nowoczesnego? Naszym zdaniem powinien przede wszystkim dobrze współgrać z budynkiem, do którego należy oraz otoczeniem. Przy tradycyjnym domu można dobudować nowoczesny w swoim charakterze taras, ale musi być on dobrze zaprojektowany! W pełnej harmonii, żeby różnica stylów nie była zgrzytem tylko pewną ciekawostką. Jak zawsze wszystko rozbija się o dobry pomysł. Wracając do cech takich tarasów, to chyba najpierw trzeba powiedzieć kilka słów o praktycznych aspektach:

Słońce, kierunki świata, wiatr i deszcz

Przydomowe miejsce wypoczynku, a do tej kategorii tarasy bez wątpienia należą, powinny umożliwiać nam relaks i uprzyjemniać codzienne życie domowe. Zbliżać nas do natury, ale też chronić przed jej kaprysami. Dlatego tak istotne jest, aby jeszcze na etapie projektowania domu, czy wyboru apartamentu zwrócić uwagę na umiejscowienie tarasu. Czasem drobne zmiany pozwalają uniknąć przyszłych trudności. Najbardziej istotne sprawy to operacja słońca i wiatr. Za dużo słońca to przegrzanie, zniszczone od słońca podłogi i meble tarasowe. Taki taras może być gorący do tego stopnia, że nie będziemy mogli z niego korzystać. Jednak z północnej strony taras jest zimny, a kłopoty mogą sprawiać glony na podłodze. Dlatego tarasy fajnie sprawdzają się na mieszanych kierunkach świata, dają nam większą swobodę i spokojne użytkowanie.

Przejdźmy do wiatru, mocny potrafi nam przesunąć meble, czy doniczki. Warto zabezpieczyć się przed jego gwałtownymi podmuchami. Również wcześniej można przemyśleć sprawę zadaszenia tarasu, jest to bardzo przydatne. Gdy taras jest zupełnie odsłonięty, w deszczowy dzień, trudno z niego korzystać.

Wspólna bryła

Te podstawowe elementy warto bardzo dobrze przemyśleć i ewentualne zmiany wprowadzać jeszcze na etapie projektu. Nowoczesne tarasy bardzo często są ściśle w swojej konstrukcji połączone z domem dlatego jest to przy nich szczególnie ważne.

taras nowoczesny

Bryła nowoczesnego domu z tarasem. Zdjęcie via Pinterest (Trendir, Projekt Travis Price Architects)

Jak na zdjęciu powyżej linia podziału pomiędzy domem a tarasem jest zatarta. Dodatkowo wzmacniając połączenia całej budowli z przepięknym otoczeniem lasu. Właśnie takie rzeczy można osiągnąć poprzez projektowanie całości domu w zgodzie z otoczeniem.

taras nowoczesny

Dom modułowy z tarasem via Pinterest (Simple House)

Powyżej zdjęcie domu modułowego z Pracowni Simple House. Tutaj taras jest przedłużeniem całości domu, powstał przez cofnięcie ściany szczytowej. Taras taki jest mocno zacieniony z jednej strony, ale z drugiej świetnie osłonięty od deszczu i wiatru. Taka forma tarasu sprawdzi się w sytuacji ekspozycji południowych. W przypadku ekspozycji północnych może być po prostu zbyt ciemno w domu, a sam tak mocno zabudowany taras może mieć problem z glonami.

Nowoczesny taras z widokiem

Dla osób lubiących i mogących sobie pozwolić na piękne widoki idealne są nowoczesne tarasy w stylu kalifornijskim. Duże i otwarte, choć dobrze osłonięte przed promieniowaniem słońca (wiadomo słońce w Kalifornii praży). Tarasy takie wykończone są materiałami naturalnymi, bardzo często są to płytki z terakoty. Z jednej strony wynika to z praktyczności tego rozwiązania, płytki takie doskonale sprawdzają się w pobliżu basenów, są odporne na wysokie temperatury i nie wymagają specjalnego traktowania. Z drugiej strony może to wynikać z bliskości Meksyku, gdzie takie płytki są produkowane i ich cena w porównaniu z produktami ceramicznymi z USA jest stosunkowo niska. Musimy też dodać, że w Stanach Zjednoczonych produkty wykonywane ręcznie, a szczególnie ręcznie wykonywane płytki ceramiczne – takie odpowiedniki płytek z  Rogiński Warsztat Artystyczny są bardzo drogie, ale jednocześnie cenione.

nowoczesny kalifornijski taras

Taras w stylu kalifornijskim (via Pinterest)

Również w takich tarasach sprawdzają się doskonale wykończenia z kamienia naturalnego. Jednak w naszym klimacie trzeba dokładnie przeanalizować, czy kamień którego chcemy użyć będzie się do tego nadawał. Poniżej zdjęcie tarasu wyłożonego kamieniem.

widok z tarasu

Widok marzeń z tarasu marzeń (via Pinterest, Woodedbackyard)

Nowoczesny taras w naszym klimacie może wyglądać na przykład tak jak na zdjęciu poniżej:

nowoczesny taras

Taras w stylu kalifornijskim w polskim klimacie. Na podłodze płytki ceramiczne od Rogiński Warsztat Artystyczny.

Taras na dachu

To jest bardzo ciekawa opcja na zapewnienie sobie fantastycznego widoku. Nie jest niczym nowym, takie tarasy możemy podglądać w hiszpańskiej Granadzie, gdzie bardzo ścisła zabudowa ulic w bardzo starej dzielnicy arabskiej, kryje ogrody otoczone z każdej strony domami, ale też tarasy na dachach, które zapewniają przepiękny widok na miasto. Nowoczesne domy jak najbardziej mogą korzystać z tej tradycji. Czasem otoczenie najbliższe domu nie jest tak zachęcające.  Na przykład garaż sąsiadów wcale nie jest najlepszym widokiem z tarasu. A kilka metrów wyżej możemy mieć już widok na piękne korony drzew.

taras na dachu

Nowoczesny taras na dachu (via Pinterest, Gravetics)

Jak widać na zdjęciu powyżej terakota doskonale pasuje do tarasów nowoczesnych.

Nowocześnie ale z nutą egzotyki

Niestety bardzo często nowoczesne bryły domów i tarasów są związane w naszym kraju z szarością. I jeżeli chodzi o ściany i dachy to różne odcienie szarości od prawie bieli do grafitu i antracytu bardzo ładnie się komponują. To wykończenie tarasu w zupełnie tej samej kolorystyce jest już dość ciężkie. Szczególnie naszym zdaniem ciężko wyglądają tarasy, na których podłogach położono betonowe płyty lub co już zupełnie dla nas nie zrozumiałe kostkę brukową. Możemy to powiedzieć wprost – to nie są dobre wykończenia tarasów ze względów praktycznych, ale przede wszystkim estetycznych.

Dużo ciekawiej wypadają tarasy, które mimo nowoczesnej bryły mają swoisty twist, ukłon w stronę innego stylu. Takim ukłonem może być wprowadzenie nuty egzotycznej.

Taras w stylu egzotycznym

Nuta egzotyki na tarasie (via Pinterest)

Może to być w postaci lamp, siedzisk lub innych elementów dekoracyjnych na podłodze tarasu. Jeszcze bardziej mocne wymieszanie stylu nowoczesnego z tradycyjnymi można zobaczyć na zdjęciu poniżej.

Taras nowoczesny, ale materiały tradycyjne

Również ciekawym rozwiązaniem  jest zastosowanie materiałów tradycyjnych w nowoczesnej architekturze. Jest to bardzo ciekawe połączenie.

cegła na tarasie

Zastosowanie cegły na tarasie (via Pinterest)

Na zdjęciu powyżej widzimy właśnie takie zastosowanie starej cegły w części nowoczesnego domu ( łącznie z wykończeniem tarasu). Jest to dużo bardziej ciekawe i estetyczne rozwiązanie niż betonowe płyty.

Rośliny, meble i cała reszta

Żeby nasz taras był piękny i przyjemny potrzebujemy dodatków. W przypadku tarasów nowoczesnych mogą być one minimalistyczne jak na przykład na tym zdjęciu:

taras w stylu kalifornijskim

Minimalistyczny taras, beton plus polerowany beton, fotele i bajeczny widok.

Lub nieco bardziej wyszukane, w różnych stylach. Tak jak opisywaliśmy wyżej doskonale sprawdzają się egzotyczne meble i lampy. O dodatkach do tarasów pisaliśmy w tym artykule. Również w nim znajdą Państwo szereg informacji o roślinach, które upiększą każdy taras niezależnie od tego w jakim jest stylu. Zapraszamy.