Gdy mija połowa maja wszystko kwitnie, a zieleń jest soczysta i świeża. „Zimna Zośka” i inni „Ogrodnicy” już za nami,  zatem czas zabrać się za balkon i taras! Kilka porad o tym jak cieszyć się z balkonu i tarasu przez wiosnę, lato, jesień, a zimą nie martwić się o niego .

Wiosenne porządki

Żeby cieszyć się balkonem czy tarasem najpierw trzeba o niego zadbać. Czyszczenie po zimie to dobry początek. Niezastąpionym przyjacielem właścicieli tarasów są myjki ciśnieniowe. Ułatwiają czyszczenie nawet najbardziej zabrudzonych tarasów. W przypadku balkonów przeważnie musi nam wystarczyć wiadro, szczotka i mop. I mocny środek czyszczący, który potrafi bardzo ułatwić sprawę. Jeżeli widzimy, że nasz balkon czy taras porastają glony lub mech warto od razu je usunąć, a powierzchnie zabezpieczyć przed ponowną inwazją odpowiednimi środkami chemicznymi.  Nie warto czekać i obserwować. „Może samo zejdzie” – rzadko kiedy się sprawdza w przypadku glonów i mchu. Dlatego polecamy działać od razu, zanim pojawią się meble, ozdoby, kwiaty. Podobnie jeżeli myślimy o impregnacji lub malowaniu balkonu i tarasu warto wykonać je wiosną, oczywiście z uwzględnieniem warunków pogodowych. Jak wiadomo wiosna coraz częściej przypomina mieszaninę ostrej zimy z latem.

balkon i taras

Taras z płytek cotto z Rogiński Warsztat Artystyczny po czyszczeniu, gotowy do ustawiania mebli i kwiatów

Meble na balkon i taras

Jakie meble wybrać? Trwałe i tylko te naprawdę potrzebne! Polecamy kilka razy się zastanowić jakich mebli potrzebujemy na balkonie i tarasie. Bardzo częstym błędem jest zagracanie balkonu niepotrzebną ilością na przykład leżaków, które zajmują dużo miejsca. Planując meble na balkonie warto uwzględnić wpływ warunków atmosferycznych. Warto kupić lub zrobić meble z drewna, które łatwo można odnowić. Doskonale sprawdzają się też meble składane. Wiele świetnych pomysłów o tym „jakie meble na balkon” można znaleść na pinterest. Tu można zobaczyć jak zaplanować mały lub bardzo duży balkon czy taras.

styl śródziemnomorski

Taras w stylu śródziemnomorskim

Ogród naszego mieszkania

Większość z nas spostrzega balkon jako miniaturkę ogrodu, dostępną zaraz po przekroczeniu drzwi balkonowych. Często mamy wizje przepięknej i bujnej roślinności, ale prawda jest taka, że utrzymanie ładnych roślin na balkonie wymaga pracy i doświadczenia.

Jeżeli chodzi o dobór kwiatów, roślin to przede wszystkim musimy odpowiedzieć sobie na pytania: Jak nasłoneczniony mamy balkon, zzy mocno wieje, i czy rośliny mogą liczyć na regularne podlewanie? Kwestie podstawowe, które możemy przedstawić w sklepie ogrodniczym (najlepiej dużym i plenerowym) i poprosić o pomoc w doborze odpowiednich roślin. Naprawdę warto korzystać z takiej pomocy, bo często właśnie ogrodnicy wiedzą najlepiej, która odmiana dobrze nam się sprawdzi. Informacje zaczerpnięte z internetu mogą być przydatne, ale często są niekompletne. Mając w domu dzieci, psa lub kota potrzebujemy kompletnych informacji o roślinie, żeby ustrzec się przed problemami.

Popularne rośliny balkonowe, które mogą być szkodliwe

Popularne rośliny ozdobne szkodliwe lub trujące dla dzieci: oleander, bluszcz pospolity, wilczomlecz, kroton, filodendrony, gwiazdy betlejemskie, anturium, azalie i konwalie (te ostatnie są naprawdę niebezpieczne dla dzieci).

Rośliny balkonowe

Oleander przepiękna ozdoba balkonu i tarasu, ale nie dla wszystkich

Należy też pamiętać, że część roślin ozdobnych może być trująca dla zwierząt domowych lub też wpływać na ich zachowanie. Na przykład Kocimiętka i koty to może być prawdziwe szaleństwo.

Popularne rośliny ozdobne trujące dla kotów to rośliny z rodziny liliowatych (np. tulipany), aloes, azalia, bluszcz pospolity, dracena, filodendron, fiołek alpejski, gwiazda betlejemska, hortensja, jemioła, konwalia, ostrokrzew, żonkil.

Natomiast psom również szkodzą anturium, aloes, gwiazda betlejemska, glorioza, bluszcz pospolity, cyklament, hiacynt, tytoń.

Wymienione rośliny to tylko przykłady. Wiele roślin jest pięknych, ale trujących. Żeby balkon czy taras nas cieszyły nie powinny powodować naszych zmartwień. Dlatego zawsze sprawdzajmy informacje o roślinie przed jej kupnem.

Pielęgnacja roślin

Żeby rośliny pięknie rosły potrzebujemy informacji jak je pielęgnować. Jak często je nawozić, jak często podlewać i jak walczyć ze szkodnikami. Sumiennie musimy przestrzegać tych zaleceń wtedy rośliny się nam odwdzięczą, w przeciwnym wypadku czeka nas kolejny zakup roślin.

Donice na balkon i taras

Rośliny muszą gdzieś rosnąć. Na tarasie lub balkonie mamy wybór pomiędzy różnymi doniczkami. Jest ich miliony. Ze swoich doświadczeń możemy podpowiedzieć, że warto sadzić rośliny w stosunkowo dużych doniczkach samonawadniających. Warto, aby były na kółkach. Bardzo ułatwia to użytkowanie przestrzeni. Lekkie i małe doniczki powinny być przymocowane na stałe do balkonu czy tarasu ze względu na wiatr. Również należy uważać w przypadku balkonów czy tarasów wietrznych na wysokie i wąskie donice – wichury potrafią je przewrócić.

Światło i dodatki na balkon i taras

balkon i taras

Marokański stolik na taras

Żeby nasza oaza balkonowa stała się stylowym zakątkiem potrzebne jest klimatyczne światło i niebanalne dodatki. Jeżeli marzymy o oazie, to polecamy dodatki prosto z Maroka. Doskonale sprawdzą się też na balkonie i tarasie w stylu boho lub wabi sabi.

balkon i taras

Oryginalny stołek doskonały na balkon

orientalne pufy

Piękna orientalna pufa doskonała na balkon

Balkon i taras to doskonałe miejsca wypoczynku, relaksu oderwania się od codzienności. Możemy na nim spędzić lato i jak aura pozwala trochę wiosny i jesieni. A gdy chłód wyprosi nas z tej namiastki ogrodu możemy zaprosić ptaki, które możemy obcerować z okien.