Schody towarzyszą nam na co dzień. Ciągle schodzimy potem wchodzimy. Niektórzy się wspinają, inni z nich spadają. Całkiem spora część ludzkości właśnie na nich uczy się co to grawitacja. I oczywiście nie zapomnijmy o zjeżdżaniu z poręczy. To uczy wielu rzeczy, a przede wszystkim jest bardzo fajne. Przedstawiamy więc wpis, a w zasadzie przegląd inspiracji dotyczących schodów. Mało tekstu, ale dużo zdjęć. Od razu zaznaczamy, że są to zdjęcia schodów domowych nie pałacowych, czy zamkowych. Takich, które mogą zainspirować, pokazać ciekawe zastosowanie i wykończenie.

Schody w kamienicach

Schody w kamienicy

Klatka schodowa w kamienicy z wąskim dojściem do schodów. Podłoga wykonana z płytek cementowych.

W kamienicach schody często są dość wąskie i strome. Mają ozdobne, stabilne (do czasu), drewniane poręcze. Rzadziej kute. Często trudności przysparza aranżacja, czy wykończenie przestrzeni przy schodach w kamienicach, ze względu na to, że bywają one wąskie. Godne polecenia są wszelkie zabiegi mogące optycznie poszerzyć tą przestrzeń.

Piękna forma schodów wymaga wykończenia, które podkreśli ich charakter i styl. Bardzo przydatne są płytki cementowe, które pozwalają na stworzenie form na podłodze przypominających dywany, dzięki zastosowaniu borderów lub płytek jednokolorowych okalających centralne przejścia. I tak jak pisaliśmy wyżej, mogą poprzez wzór poszerzyć optycznie wąską przestrzeń wokół schodów.

Schody

Płytki cementowe ARTICIMA nr 301 z domrustykalny.pl

Zastosowanie płytek cementowych jest tradycyjne, właśnie tak ponad 100 lat temu wyglądały wejścia do kamienic.

100-letnie płytki cementowe w kamienicy w Gdańsku.

W Krakowie, Wrocławiu, czy jak na zdjęciu powyżej, w Gdańsku można znaleść w kamienicach właśnie takie oryginalne płytki.

Widok z góry

Schody dają też możliwość spojrzenia z góry i warto żeby ten widok był ciekawy.

Płytki cementowe na klatce schodowej

Atrakcyjny widok ze schodów. Płytki cementowe w kolorach na indywidualne zamówienie.

Schody w dworku

Widok z galerii w dworku, na podłodze ręcznie formowane płytki ceglane z Rogiński Warsztat Artystyczny – Terakota Mozaika GWIAZDY.

Schody w starych dworkach i domach

Schody w dworku polskim.

Wejście do dworku polskiego. Pusta przestrzeń pod schodami poszerza reprezentacyjne wejście.

Schody drewniane

Proste drewniane schody połączone z ceglana ścianą – doskonała para.

Trochę nowoczesności

Płytki cementowe 360 schody

aranżacje schodów

Zagospodarowanie przestrzeni pod nowoczesnymi schodami

Przykład zagospodarowania przestrzeni pod schodami zaczerpnięty z Pinterest.

Pod schodami można jeszcze umieścić bibliotekę – tutaj przykład w wykonaniu świetniej polskiej firmy – Artystycznej Manufaktury.

Można też pod schodami w niektórych przypadkach umieścić kominek lub kozę, natomiast wymaga to już pewnych technicznych ustaleń w trakcie projektowania domu.

Celowo nie zamieszczamy zdjęć z leżankami, czy też łazienkami umieszczonymi pod schodami. Wyglądają atrakcyjnie, ale mają bardzo dużą wadę w przypadku osób choć trochę wyższych. Sprawdziliśmy – takie przypadkowe uderzenia nie są fajne.

Schody w bloku

W blokach i apartamentowcach, schody nie muszą być szarym elementem ukrytym za windami. Mogą być atrakcyjnym wejściem podkreślającym estetykę całego budynku.

schody nowoczesne

Schody na osiedlu Garnizon w Gdańsku – wykorzystano dekoracyjne balustrady i wykończenie licówką Stary Mur z Rogiński Warsztat Artystyczny.

Gdzie szukać większej ilości inspiracji: polecamy przede wszystkim Pinterest. Jest doskonałym narzędziem do poszukiwania, łatwym a jednocześnie z doskonałym systemem wyszukiwania.

Pamiętajcie o nas! domRustykalny.pl