Wielu z nas zachwyca się wnętrzami śródziemnomorskimi. Wracamy z podróży do Włoch lub Hiszpanii z dodatkowym bagażem inspiracji. Ale jak je przenieść do naszych dość chłodnych bardziej północnych niż południowych klimatów? Trzeba czasem się pogłowić i poszukać no i uprzeć się, że tak ma właśnie być. Podłoga śródziemnomorska zachwyciła kiedyś właściciela przedstawianego przez nas wnętrza. Dziś ma on ją w swoim domu.

Podłoga śródziemnomorska czyli jaka?

Klasyczna podłoga w krajach śródziemnomorskich to podłoga kamienna lub ceramiczna z terakoty. Nadgryziona zębem czasu, wygładzona na powierzchni i pofałdowana na krawędziach. Taka podłoga nie na lata, ale na stulecia. O doskonałych właściwościach termicznych. Szczególnie terakota ma świetne właściwości – latem potrafi długo zachować chłód, a zimą jest przyjemna ciepła. Podłoga kamienna bardzo dobrze sprawdza się w miejscach bardzo ciepłych – natomiast, gdy jest zimno bywa nieprzyjemna.

Podłoga śródziemnomorska

Kamienne podłogi włoskie

Terakota w krajach śródziemnomorskich jest w barwach beżowych, różowawych i czerwonych w zależności od rodzaju użytej gliny. Formowana metodą narzutową lub z pasma jak w przypadku francuskich płytek tomette. Istotne również są formaty. Występują nie tylko kwadraty, czy standardowe ceglane prostokąty, ale także fantazyjne rybie ogony, sześciokąty, ośmiokąty połączone z kwadratami, arabeski, czy tzw. „topory” (dla niewtajemniczonych wyjaśniamy, że są to powiększone gorseciki ;).

Cegła w jodełkę w stylu hiszpańskim

W Hiszpanii popularne są również proste i bardzo wdzięczne długie, wąskie cegiełki. Mają one obłe, ale dość nierówne krawędzie, a ich format to około 24 długości na 4 cm szerokości. Taka hiszpańska cegła świetnie wygląda na ścianach, ale też na podłogach. Przy czym trzeba dodać, że oryginalnie produkowana w Hiszpanii cegła ma dość słabe parametry jeśli chodzi o mrozoodporność oraz (jeżeli chcemy jej użyć na podłodze) musimy się liczyć z tym, że jest ona dość gruba – często ponad 2 cm. Może to powodować problemy w przypadku łączenia różnych rodzajów podłóg. Poprzez swoją porowatość może być podatna na wszelkie plamy i wymaga zastosowania dużej ilości impregnatów (ze względu na swoją chłonność). Czy można więc znaleźć cegłę do ułożenia w jodełkę, która będzie wyglądała jak z ta Hiszpanii, ale będzie od niej trwalsza i bardziej odporna? Można! Wystarczy wybrać terakotę cotto z Rogiński Warsztat Artystyczny w formacie 24×4.

Jest to specjalna terakota produkowana ręcznie, która po wypale jest jeszcze poddawana specjalnemu procesowi obtłukiwania. Dzięki temu uzyskuje się efekt doskonałej podłogi śródziemnomorskiej. Takiej już wygładzonej, z historią przy zachowanej wytrzymałości i małej grubości płytek.

Polski dom z śródziemnomorską podłogą

Poniżej przedstawiamy zdjęcia realizacji naszego Klienta. Pokazują, że można połączyć nutę ciepłego klimatu z naszym dość zimnym środowiskiem. Podłoga śródziemnomorska doskonale sprawdza się w otoczeniu kominka, który na pewno będzie często używany.

Podłoga śródziemnomorska

Podłoga dobra dla ludzi, psów i kotów.

Podłogi z ręcznie formowanej ceramiki są przyjazne naszym pupilom. Nie są to podłogi śliskie, więc nie dochodzi do niespodziewanych rozjazdów łap. Nie rysują ich nawet grube pazury. Są też bardzo łatwe w sprzątaniu i nie chodzi tylko sierść, ale też o nagłe wtargniecie ubłoconego psa.

Jakie zalety ma podłoga śródziemnomorska z terakoty w polskim klimacie?

Ma ich bardzo dużo. Pierwsza podstawowa sprawa: jest to podłoga naturalna, produkowana z gliny. Ma bardzo dobre właściwości termiczne. Świetnie nadaje się do ogrzewania podłogowego.  Jest odporna w codziennym użytkowaniu, z doświadczeń własnych i nie tylko wiemy, że daje rade nawet w nieprzewidzianych okolicznościach.  Odpowiednio zaimpregnowana jest odporna na plamy. Łatwa w utrzymaniu czystości. Podłogi z terakoty produkowane w Polsce przez Rogiński Warsztat Artystyczny są mrozoodporne. Można więc ją zastosować na gankach i tarasach.  Odpowiednio ułożone nadają się również na parapety.

podłoga śródziemnomorska

Te same płytki z terakoty na podłodze i na parapecie

Ciekawa gra kolorów na takiej podłodze to też niewątpliwa jej zaleta. Nie ma powtarzalności wzorów, którą bardzo szybko wyłapuje oko. Naturalne barwy są przyjazne i relaksujące. Dodatkową ich zaletą jest to, że doskonale współgrają z innymi kolorami wprowadzanymi do wnętrza. Nie wymusza stosowania neutralnych beży, czy jasnych szarości – pozwala na szaleństwa i zabawę granatami, czerwieniami, zieleniami i żółciami.

podłoga w jodełkę

Doskonała gra kolorów na podłodze.

Podłogą z terakoty można się bawić na wiele sposobów, ułożenie wąskich cegiełek w jodełkę jest typowo śródziemnomorskie, ale sprawdza się też we wnętrzach nowoczesnych, rustykalnych, czy w dworkach.

Dziękujemy Inwestorowi za podzielenie się z nami tymi tak uroczymi zdjęciami!