O co w tym chodzi – impregnacja podłogi, dlaczego warto to robić, czy to wymysł naszych czasów, czy potrzeba wykreowana przez producentów?

Co to jest impregnacja?

Impregnacja to ogólnie zabezpieczanie materiałów  przed działaniem szkodliwych czynników poprzez pokrycie go lub nasączenie odpowiednimi substancjami. Impregnować możemy płytki podłogowe i ścienne, drewno, tynki, odzież i chyba nieskończoną ilość rzeczy.

Test impregnatów do płytek cementowych.

Płytka cementowa po odpowiedniej impregnacji jest odporna na działanie kwasów zawartych w wielu produktach spożywczych np.: kawie czy winie.

Po co impregnować?

Warto zabezpieczyć materiały, które ze względu na swoją strukturę mogą być wrażliwe na działanie rożnych czynników tj.: barwniki, kwasy, tłuszcze, światło. Jeśli chodzi o podłogi to zawsze warto impregnować podłogi z materiałów naturalnych tj.: drewno, kamień, cegła czy terakota oraz z materiałów wrażliwych np.: płytki cementowe, niektóre płytki gresowe, płytki betonowe, płytki z kamieni naturalnych. Po co? Po prostu, ze względów estetycznych i ekonomicznych. Kto lubi plamy na podłodze, lub gdy część podłogi zmienia kolor bo pada na nią światło a część nie ( np.: drewno). Również po to, żeby przedłużyć trwałość materiałów (szczególnie drewno i marmur). Niebagatelną sprawą jest możliwość nadania indywidualnego wykończenia podłogi np.: pokrywając ją impregnatem o właściwościach matowych, błyszczących czy nadający satynowego wykończenia. Impregnacja, często wykonywana raz na kilka lat jest znacznie tańsza niż wymiana podłogi.

Woda na płytkach cotto.

Płytki ceglane po impregnacji – efekt perlenia się wody.

Czy to wymysł naszych czasów, nakręcanie potrzeby przez producentów?

Impregnowanie materiałów towarzyszy nam od wieków. Od wieków jest doskonalone. Najbardziej znanymi tradycyjnymi technikami zabezpieczania podłóg drewnianych czy ceglanych jest np. olejowanie. Równie znane było woskowanie podłóg w celu uzyskania zarówno połysku jak i większej odporności na plamy. Oczywiście w przeciwieństwie do czasów ubiegłych impregnowanie, olejowanie czy woskowanie nie jest obecnie tak pracochłonne i długotrwałe. Choć są ludzie, którzy mimo pracochłonności tych technik dalej je stosują.

Podłoga cotto - impregnacja pastą woskową

Podłoga z płytek ceramicznych ręcznie wykonywanych, impregnowana tradycyjnie pastą woskową.

Obecnie możliwe jest dobranie impregnatu dokładnie do materiału, z którego wykonana jest podłoga. Jak również dobranie efektu wykończenia np.: przyciemnienie kolorów, nadanie połysku itp. Niektóre impregnaty do drewna szczególnie ale również do podłóg z cegły dają możliwość delikatnej zmiany kolorów.

Stara cegła na podłodze

Podłoga rustykalna z cegły po impregnacji – wykończenie błyszczące.

W następnych wpisach dotyczącyh impregnacji płytek opowiemy o tym jak dobrać impregnat do materiału i pomieszczenia. Tutaj wpis o montażu i impregnacji płytek cementowych – zapraszamy!