Jak połączyć klimat modernistyczny z nutką orientalnego smaku? Jak zachować równowagę i prostotę w takim nie oczywistym połączeniu? Na te pytania mogą odpowiedzieć zdjęcia z  czarno-biało-zielonego  nowoczesnego mieszkania. Z przyjemnością przedstawiamy więc świeży i lekki projekt z akcentami orientalnymi i z ukłonem w stronę rzemiosła oraz pracy ręcznej. Połączenie prostych form  i kolorów z ręcznie wytwarzanymi płytkami ceramicznymi i orientalnymi dodatkami to jest coś, co się nam bardzo podoba!

Nowoczesne mieszkanie

Te zupełnie nowoczesne mieszkanie na poddaszu powstało dzięki projektantce Ewie Karasiak  https://www.karasiakstudio.pl/, której bardzo dziękujemy za podzielenie się tymi inspirującymi zdjęciami.

Salon

Wejście do salonu z korytarza.

Zawiera ono podstawowe cechy apartamentu nowoczesnego – prostotę, wręcz dążenie do minimalizmu. Co też charakterystyczne dla wnętrz nowoczesnych, pozwala sobie na eksperymentowanie (naszym zdaniem bardzo udane z dekoracjami). Wbrew pozorom styl nowoczesny to nie tylko beton i formy o ostrych kątach.

dekoracje do nowoczesnego apartamenu

Dekoracja w postaci mapy świata.

Okazuje się, że takiego typu mieszkanie zyskuje bardzo dużo, gdy użyje się w nich materiałów o łagodnych, wręcz nieregularnych liniach. Tak jest w przypadku miękkich krzeseł, czy podstawy stołu wykonanej z nóg starej maszyny do szycia.

Kolory

W całym mieszkaniu dominują trzy kolory: biały, zielony w odcieniu turkusowym i czarny. Betonowa podłoga w salonie stanowi tło dla tych głównych kolorów. Te nieco zimne zestawienie jest ocieplone lampami, przesuwnymi drewnianymi drzwiami oraz drewnianymi blatami.

nowoczesne mieszkanie

Drewniane drzwi przesuwane na górnych rolkach – zajmują mało miejsca i są bardzo ładne.

Zastosowanie drewnianych drzwi z bardzo dużym lustrem spowodowało, że wnętrze wydaje się większe i jaśniejsze. Jest to bardzo istotne i pomogło zachować równowagę ze względu na użycie we wnętrzu dużej ilości kolorów ciemnych.

Salon na poddaszu

Jest to duże wyzwanie poradzić sobie ze wszystkimi skosami i zakamarkami. Wykorzystać przestrzeń, jednocześnie dbając o jego estetykę. I o to, żeby kompromisy architektoniczne nie rzucały się w oczy.

nowoczesne mieszkanie

Widok na salon z kuchni

Maksymalne wykorzystanie przestrzeni w salonie

Widok na kuchnię z salonu.

Z drugiej strony można wykorzystać nietypowe ustawienie przestrzeni poddasza w taki sposób, aby salon z różnych jego punktów wyglądał inaczej.

Właśnie tak jest w tymi mieszkaniu. Przez co jest one bardzo żywe, zmienne, mimo bardzo dużej spójności projektu.

Nowoczesne mieszkanie

Widok z salonu na wejście z korytarza

Dekoracje w stylu modernistycznym

Zwracamy uwagę na zastosowanie form graficznych w tym projekcie, które stanowią swoisty ukłon w stronę klasyki stylu modernistycznego – łączącego prostotę i piękno. Czy to nogi krzeseł, czy wzór na podłodze w kuchni, albo wzór obicia fotela – wszystkie te elementy stają się dekoracją nie tracąc swej funkcjonalności. Podobnie w przypadku lamp i linii kabli.

Kuchnia w mieszkaniu w stylu nowoczesnym

Kuchnia w takim nowoczesnym mieszkaniu jak wiadomo powinna być prosta i funkcjonalna. Przy stosunkowo małym metrażu jest to dość trudne do osiągnięcia przy zachowaniu estetycznych założeń spójnych z całością projektu apartamentu. Interesujące w tym pomieszczeniu jest zastosowanie ręcznie wykonanych kafelków ceramicznych w kolorze zieleni turkusowej z manufaktury  Rogiński  Warsztat Artystyczny. Ręcznie formowane płytki nie kojarzą się zazwyczaj z wnętrzami nowoczesnymi. Jednak tutaj ich zastosowanie dało świetny efekt. Naturalna, wynikająca z ręcznego formowania faktura płytek powoduje, że powierzchnia backsplash-u jest ciekawa i nie ma „plastikowego” efektu nadmiernej gładkości.  

kuchnia w nowoczesnym mieszkaniu

Mała przestrzeń, w której udało się zachować założenia projektu obowiązujące w całym mieszkaniu.

Nowoczesne mieszkanie, a sprawa łazienki

Bardzo często nowoczesne mieszkania mają bardzo ostrą w formie łazienkę. Czasem aż za ostrą, później użytkownicy tych łazienek próbują ocieplać, łagodzić ich charakter przez dodatki. Bywa, że jest to trudne ze względu na charakter wnętrza. Nierzadko dochodzi do tego, że dodatki gryzą się z wnętrzem lub wprowadzają chaos. W tej łazience projektantka zastosowała bardzo sprytny sposób na to, żeby łazienka była nowoczesna, ale też przyjemna w codziennym użytkowaniu. Mianowicie użyła ręcznie robionych płytek ceramicznych z naszej manufaktury w kolorze zieleni turkusowej i bieli oraz dodała element kluczowy w postaci biało czarnej umywalki w organiczne, nieco orientalne wzory.

nowoczesne mieszkanie

Piękna łazienka w nowoczesnym stylu. W kabinie prysznicowej użyto płytek ceramicznych z Rogiński Warsztat Artystyczny, przy umywalce też 🙂

Sama łazienka mimo małego metrażu (o sposobach na łazienki pisaliśmy we wpisie 10 sposobów na płytki łazienkowe) wygląda doskonale i jest bardzo funkcjonalna.

nowoczesna łazienka

Przepiękna umywalka dodaje stylu i charakteru małej przestrzeni.

Podkreślić należy kolorystyczną spójność projektu oraz w doborze detali. Skórzane uchwyty szafek znajdziemy w łazience i kuchni, ornamenty znajdziemy w łazience i podłodze w kuchni. Nowoczesne mieszkanie może być piękne w swej prostej formie i funkcjonalne, ale nie pozbawione ozdób i dodatków. Naszym zdaniem projekt jest bardzo dobrą inspiracją dla osób szukających przyjaznych nowoczesnych wnętrz. Gratulujemy autorce mieszkania!

P.s. Dodajemy bardzo istotną informację! Może zwrócili Państwo na drzwi, wieszak, stół?To nie są zwykłe rzeczy, to są przedmioty wykonane z drewna wykonanego przez morze, przez Pana Marka Laskowskiego. Zapraszamy do odwiedzenia jego profilu Seawood . Przepiękne rzeczy i świetna idea!