Płytki w stylu wiktoriańskim to temat bardzo ciekawy. Dlaczego ciekawy? Gdyż styl ten mimo, że pochodzi z odległej już epoki ciągle przewija się w wielu współczesnych wnętrzach. Niesamowitą popularnością cieszą się właśnie płytki będące bezpośrednią kopią dziewiętnastowiecznych kafli brytyjskich lub też współczesne ich wersje. Co jest w nich takiego, że  są ponadczasowe i uniwersalne?

Zanim o płytkach wiktoriańskich to kilka słów o epoce

Styl wiktoriański – czyli jaki?

Kilka słów wprowadzenia. Jest takie powiedzenie dotyczące epoki wiktoriańskiej, że wówczas słońce nigdy nie zachodziło nad Imperium Brytyjskim. Doskonale obrazuje one czas, w którym ukształtował się styl wiktoriański. Wielka Brytania była u szczytu swojej potęgi. Dzięki rewolucji przemysłowej i kolonializmowi była ona nieprzyzwoicie wręcz bogata. A wszystko pod panowaniem jednej monarchini – Królowej Wiktorii, która nieprzerwanie rządziła od 1837 do 1901 roku. Mimo, że był to czas dobrobytu, nie był to czas rozrzutności, czy „rozpasania”. Sama królowa Wiktoria była symbolem moralności i właściwego „prowadzenia się”. Zasady panujące w sferach wyższych były bardzo rygorystyczne, a patrząc z dzisiejszego punktu widzenia  wręcz kuriozalne. Ciężko znaleźć właściwe określenie, ponieważ „szanujący się” ówczesny dżentelmen przeniesiony w czasie na dzisiejsze Krakowskie Przedmieście, w najlepszym wypadku by zwariował, a w najgorszym popełnił samobójstwo. Widok tylu damskich dłoni bez rękawiczek i gołych kostek nie mówiąc o innych eksponowanych fragmentach ciała byłby dla niego jak tornado.

Oczywiście był to też czas wielkiego rozwarstwienia społecznego, biedy i wykorzystywania najsłabszych –  Charles Dickens pisał właśnie o tej epoce.

I tak właśnie mogę pokusić się o hipotezę, że połączenie nieprzyzwoitego bogactwa imperialnego z ekstremalnie wyśrubowanymi normami społecznymi, etykietą i zewnętrzną moralnością doprowadziło do powstania stylu wiktoriańskiego. Jego głównymi cechami jest przywiązanie do zdobień, harmonii, prezencji, ornamentów roślinnych. Łączenie elementów z różnych stron świata, ale też z różnych stylów w spójną bardzo bogatą całość.

Wnętrza z epoki

Styl wiktoriański we wnętrzach charakteryzował się bardzo duża ilością zdobień i bibelotów. Używano wówczas jako tła często głębokich kolorów na przykład zieleni butelkowej oraz kobaltu. Meble drewniane, często bardzo ciemne, były bogato zdobione. Wzorzyste tkaniny, ze złoceniami nadawały wnętrzom przepychu i dodawały nieco romantyzmu. Dodatki w postaci rzeźb, waz, donic, porcelanowych figurek były wszechobecne. Przepiękne rzeźbione lustra i kryształowe żyrandole rozświetlały wnętrza.

Płytki w stylu wiktoriańskim

Rewolucja przemysłowa wpłynęła również na produkcję płytek. Umożliwiła udoskonalenie technologii i wprowadzenie coraz większej ilości wzorów i kolorów. Podłogowe płytki w stylu wiktoriańskim charakteryzowały się połączeniem roślinnych ornamentów z wzorami geometrycznymi. Układaniem ich w formie dywanów: używano borderów, narożników w celu uzyskania bardziej reprezentacyjnego wyglądu. Co nie bez znaczenia ułożenie płytek w ten sposób wpływało również na odbiór całości wnętrza – korytarz czy pokój wydawał się większy.

Płytki w stylu wiktoriańskim

Cementowe płytki w stylu wiktoriańskim.

Ścienne płytki w stylu wiktoriańskim

Mimo, że na ścianach królowały tapety lub były one po prostu malowane, w części przestrzeni pojawiały się szkliwione płytki ceramiczne. W popularnych kolorach zieleni butelkowej, bordo czy niebieskiego w odcieniu kobaltowym. Często ze zdobieniami w postaci reliefów.

Natomiast obecnie szkliwione płytki ceramiczne są bardzo popularne w łazienkach w stylu wiktoriańskim. Poniżej zestawienie płytek ceramicznych wykonywanych ręcznie metodą rzemieślniczą. Kolorystyka tych płytek nie jest przypadkowa, odpowiada tym kolorom jakie były popularne w okresie panowania królowej Wiktorii.

 

Płytki w stylu wiktoriańskim

Ręcznie wykonywane ścienne płytki ceramiczne w kolorach epoki wiktoriańskiej.

Styl wiktoriański dziś

Obecnie wnętrza w tym stylu odbieramy często jako ciężkie i przytłaczające.  Co ciekawe płytki w stylu wiktoriańskim mają się świetnie. Są popularne i chętnie stosowane przez projektantów do wnętrz nowoczesnych, w stylu glamour i we wnętrzach, w których luksus ma być dyskretnie widoczny.

płytki wiktoriańskie

Współczesny korytarz w stylu wiktoriańskim

Dziękujemy, że przeczytałaś/ przeczytałeś cały artykuł. Może zainteresuje Cię wpis o płytkach cementowych?

Pamiętajcie o nas! domRustykalny.pl