Czyszczenie po fugowaniu

Po zakupie nowego domu lub po remoncie obejmującym układanie nowej podłogi jest bardzo ważne, aby dokładnie umyć powierzchnię w celu usunięcia wszelkich pozostałości z betonu, zaprawy i kleju pozostałego po ułożeniu. Jest to tak zwane czyszczenie po fugowaniu. Niestety operacja ta jest często pomijana, zdarza się, że używane są niewłaściwie dobrane produkty, które z czasem mogą powodować różne problemy z podłogą.

Cała oferta produktów Fila jest dostępna w naszym sklepie www.domrustykalny.pl. Jeżeli jakiegoś produktu nie znajdują Państwo na liście – prosimy o kontakt, sprowadzimy go dla Państwa w możliwie krótkim czasie!

Co się stanie jeśli nie wyczyścimy podłogi po montażu we właściwy sposób?

 1. Pozostałości materiałów użytych do instalacji, które są bardzo często niewidoczne gołym okiem, pozostają na powierzchni i przyciągają brud. W efekcie czego użytkownik ma wrażenie, że nawet nie chłonne płytki mogą się łatwo plamić.
 2. Pozostałości stają się częścią płytki, przebarwiają ją np. od bieli do szarości. Zdarza się, że krople substancji kwasowych, takich jak napoje bezalkoholowe, czy wino spadając na powierzchnię, rozpuszczają brud punktowo tak, że występują widoczne plamy (które możemy technicznie nazwać „plamami czystości”).
 3. Jeżeli w powyższej sytuacji będziemy starali się usuwać takie plamy, możemy utrwalić brud i na stałe zespoić go z powierzchnią.
Czyszczenie po fugowaniu

Przed i po: terakota wyczyszczona przy pomocy produktów FILA.

Co się stanie jeśli nie wyczyścimy podłogi po montażu właściwymi produktami?

 1. Jeśli zastosujemy niewłaściwe produkty możemy natychmiast i permanentnie zniszczyć nasze płytki. Na przykład jeśli wyczyścimy płytki wrażliwe na kwasy (płytki cementowe, marmurowe, czy z trawertynu) produktami na bazie kwasu.
 2. Możemy uszkodzić spoinę (fugę) i/lub stalowe, czy aluminiowe profile wykończeniowe.

Poniżej przykład działania kwasu chlorowodorowego (jest to substancja żrąca, niebezpieczna dla użytkownika).

Po lewej: działanie kwasu chlorowodorowego na aluminium, po prawej: Fila DETERDEK

Dlaczego czyszczenie po fugowaniu jest tak ważne?

Prawidłowe czyszczenie po montażu i właściwa pielęgnacja / impregnacja:

 1. Przede wszystkim umożliwia przez cały czas użytkowania łatwe utrzymanie podłogi w czystości. Co w konsekwencji w długim terminie ma znaczenie dla naszego samopoczucia i zdrowia.
 2. Umożliwia zachowanie oryginalnego piękna zastosowanego materiału przez cały okres eksploatacji.
 3. Bieżące zabiegi pielęgnacji są proste, nie wymagają stosowania dużych ilości środków chemicznych, co korzystnie wpływa na budżet.
 4. Natomiast sama płytka ma takie same właściwości. Podłoga się nie starzeje (materiał nie ulega erozji) – jest to istotne w przypadku np. tarasów, czy ogrodów.

Przed i po: płytki z trawertynu wyczyszczone Fila PS87 i następnie DETERDEK

Każda powierzchnia ma swój właściwy produkt do czyszczenia po jej montażu.

FILA opracowała szereg produktów idealnych do wstępnego czyszczenia, każdy z nich jest specyficzny dla określonego rodzaju materiału i spoinowania.

DETERDEK: Odkamieniacz do porcelany, terakoty, płytek ceramicznych oraz kamieni odpornych na działanie kwasów.
 1. Preparat zawiera nie tylko buforowany kwas fosforowy, ale również mieszaninę specyficznych detergentów, które usuwają polimery zawarte w zaprawach fugowych. Obecnie stosowane fugi mają w swoim składzie oprócz cementu i pigmentów barwnych również znaczne ilości polimerów. Czyszczenie zabrudzeń po takich fugach przy pomocy samego kwasu bywa nieskuteczne.
 2. Deterdek czyści i nie jest jednocześnie agresywny dla elementów stalowych i aluminiowych (okapy, listwy wykończeniowe, przewody etc.).
 3. W przeciwieństwie do innych dostępnych na rynku kwasów, kwas buforowany nie wydziela oparów, które są szkodliwe zarówno dla czyszczącego, jak i dla środowiska. Użycie DETERDEK jest proste i bezpieczne. Preparat jest zaprojektowany nie tylko do czyszczenia po montażu, ale również do usuwania plam pochodzenia nieorganicznego takich jak: palmy od rdzy, wykwity wapienne, wysolenia…
Czyszczenie po fugowaniu

Przed i po: Podłoga wyczyszczona przy użyciu DETERDEK

Fila PS 87: Silny środek do czyszczenia podłóg gresowych, odplamiacz plam tłustych, usuwa woski

Jest to silny detergent o odczynie zasadowym, przeznaczony do czyszczenia powierzchni z niepolerowanego kamienia naturalnego (w tym także nieodpornego na działanie kawasów), gresu, terakoty i cegły. Jest to produkt wielofunkcyjny. W zależności od stopnia rozcieńczenia może pełnić środka bieżącej pielęgnacji, odplamiacza lub produktu usuwającego starą warstwę wosku ochronnego. Stosujemy go na zabrudzenia pochodzenia organicznego.

Uwaga: nie polecamy stosowania Fila PS 87 na płytki cementowe ARTICIMA. Odpowiednikiem tego środka właściwym dla stosowania na płytkach cementowych jest preparat SANIGEL, który jest dostępny w naszej ofercie.

Fila CR10: Do czyszczenia pozostałości po fudze epoksydowej ( czyszczenie po fugowaniu fugą epoksydową):

Preparat zaprojektowany do czyszczenia zabrudzeń pozostałych po użyciu fugi epoksydowej. Jest bardzo łatwy i bezpieczny (brak oparów) w stosowaniu. Jego żelowa konsystencja umożliwia proste stosowanie na ścianach, czyli tam gdzie bardzo często stosuje się fugi epoksydowe (np. ściany wykończone mozaikami). Usuwa nawet stare zabrudzenia, szczególnie dobrze sprawdza się z płytkami niechłonnymi jak: mozaika szklana, płytki glazurowane, gresowe. Jest bezpieczny dla płytek cementowych.

Fila CLEANER: Do czyszczenia wszelkich powierzchni – uniwersalny środek czyszczący,

Jest to bardzo dobry produkt, bardzo często niedoceniany. Neutralny detergent, służący do mycia po ułożeniu wszelkich podłóg wrażliwych na kwasy. Idealny jako produkt do codziennej pielęgnacji podłóg z kamieni, różnego rodzaju gresów i terakoty, cegły etc. Produkt jest wysokowydajnym koncentratem – 1 litr środka wystarczy na zwykłe umycie ok. 1500 m2 powierzchni. Przy podłodze ok. 45 m2 1 litr produktu powinien wystarczyć nam na 1 rok! Fila CLEANER nie pozostawia nalotów po czyszczeniu, nie wymaga ekstra spłukiwania, przez co bardzo upraszcza pracę i skraca jej czas.

Artykuł powstał w oparciu o materiały firmy Fila (www.filasolutions.com). Nasza firma została oficjalnie przeszkolona w stosowaniu powyższych rozwiązań. Od wielu lat sprzedajemy produkty FILA i mamy duże doświadczenie w ich stosowaniu.