Na rynku płytek podłogowych możemy znaleźć wiele niesamowitych i oryginalnych produktów, które dobrze wyeksponowane mogą nadać wnętrzu „efekt WOW”. Naszym zdaniem do takich wyrobów należą tradycyjne marokańskie płytki zellige. 

Płytki zellige – dlaczego są takie wyjątkowe?

Płytki zellige nazywane też: zellidż, zillij lub zellij są najczęściej spotykane w obszarze śródziemnomorskim. Mają szczególne znaczenie dla architektury Maroka i Andaluzji. Są wyrobem tradycyjnym, wytwarzanym całkowicie ręcznie. Poniżej przedstawiamy film szczegółowo pokazujący proces produkcji tych tradycyjnych płytek marokańskich.

 

Polecamy film o produkcji marokańskich płytek ZELLIGE!

Jak możemy zobaczyć, płytki Zellige występują w bardzo wielu kolorach, ale co jest ich niebywałą zaletą w obrębie konkretnej barwy jest wiele odcieni. Ze względu na proces produkcji sama powierzchnia płytki jest nieregularna. Dzięki temu, że te marokańskie płytki są wytwarzane całkowicie ręcznie i wypalane w tradycyjnych piecach ogniowych, możliwe jest uzyskanie efektu oryginalności i niepowtarzalności.

Szkliwione płytki najpierw wypala się w większych formatach.  Potem ręcznie, przy pomocy specjalnego młotka docina się porządane kształty. Od najprostszego kwadratu, aż po skomplikowane i drobne wielokąty. Właśnie z nich układa się piękne marokańskie mozaiki, które są  znane na całym świecie.  Mozaiki te tradycyjnie rzemieślnicy wykonywali jako okładziny ścian zewnętrznych. Niestety niemożliwe jest to do wykonania w naszym polskim klimacie. Natomiast były i są stosowane jako ozdoba ścian wewnętrznych – co możemy w Polsce spokojnie zaproponować). Również przez swoją niebywałą dekoracyjność występują w elementach wystroju wnętrz takich jak blaty stołów, świeczniki.

Niesamowity efekt i wielka praca

Ilość pracy ręcznej, która jest potrzebna do uzyskania tych niesamowicie oryginalnych płytek marokańskich jest po prostu ogromna. Są bardzo specyficznym i wyjątkowym materiałem wykończeniowym. W Europie i w Stanach Zjednoczonych płytki Zellige stosują najbardziej wymagający i świadomi klienci, architekci i designerzy, którzy tworzą prestiżowe aranżacje. Płytki Zellige najczęściej znajdziemy w łazienkach i w kuchniach. Ten marokański produkt bardzo dobrze pasuje do wnętrz o charakterze rustykalnym, orientalnym ale użycie go we wnętrzach nowoczesnych jest również doskonałym pomysłem.