Północna część Afryki, a w tym Maroko jest niezmiernie dla nas ważne, bo stamtąd sprowadzamy dostępne u nas płytki o przepięknej kolorystyce i unikatowym wzornictwie.

Orient jest piękny i tajemniczy!

Rabat, Casablanka, Marrakesz czy Fez są miastami, w których na każdym kroku widać zamiłowanie do rękodzielniczej sztuki. Widać to w sposobie wykańczania wnętrz oraz na ścian zewnętrznych budynków. My właśnie to piękno pragniemy przenieść do jak największej ilości aranżacji w polskich mieszkaniach i domach. Właśnie w Maroko rzemieślnicy od wielu lat produkują piękne płytki cementowe i płytki ceramiczne. Co istotne płytki te wytwarzane są nie maszynowo, tylko i wyłącznie ręcznie przez fachowców, którzy umiejętności zdobywają on najmłodszych lat. Techniki ich produkcji jedne pokolenia przekazują w drugim.  A wszelkie tajemnice związane ze składem procentowym surowców są ściśle strzeżone i ujawniane wyłącznie nielicznym pracownikom.

Wyrób wykonany ręcznie!

Mozaiki orientalne

Morocco Art & Architecture

Mozaiki orientalne zwracają na siebie uwagę, ze względu na swoje niekwestionowane zestawienia kolorystyczne oraz przepiękne motywy. Również  swoją dokładnością i precyzją. Ich wzory nie powtarzają się, co stanowi o ich unikatowości. Wszelkie ich wyszczerbienia czy niedokładności są ich wielkim walorem i w żaden sposób nie obniżają ich wartości. Wykonywane przy wykorzystaniu tradycyjnych metod tworzenie, wypalania i suszenia oraz nadawanie kolorów i wzorów. Mają szeroką paletę, w której każdy znajdzie coś dla siebie, dla podkreślenia wnętrza Swojej kuchni, łazienki, salonu czy holu.

Do płytek marokańskich zalicza się płytki cementowe wytwarzane z masy cementowej, piasku, marmuru i pigmentów nieorganicznych.  Masę tą wylewa się w specjalnie do tego przygotowane formy, o z góry określonych wymiarach. Następnie kolorowa i wzorzysta warstwa zasypana jest  cementem. Później prasa hydrauliczna ściska i sprasowuje płytkę. Kafle cementowe są gładkie, mają jeden lub wiele deseni, czasem nawet wstawki np. z metalu. Bywają nasiąkliwe i nie mają właściwości mrozoodpornych. Można je montować nawet na podłodze ogrzewanej, ale tutaj przestroga, że nie należy dopuszczać do gwałtownych zmian temperatury, bo może to powodować powstawanie rys czy spękań. Wszelkie płytki należy odpowiednio konserwować by zachować ich walory na dłuższy czas. Ich 4 minimetrowa warstwa koloru jest bardzo odporna na ścieranie i zarysowania, a dodatkowo zachowuje swoje kolory na długo, bo nie ulegają one blaknięciu.

Mozaiki orientalne – ogromne bogactwo formy i koloru

Mozaiki orientalne

Morocco Art & Architecture

Równie oryginalne są płytki zellige do kładzenia na ściany nawet w pomieszczeniach zaliczanych do tych wilgotnych, a mianowicie: kuchni czy też łazienek. Są one wytrzymałe a przy kontakcie z wodą nie uszkadzają się w żaden sposób. Powstają w wysoko wyspecjalizowanych manufakturach, gdzie pieczę nad ich powstawaniem mają fakharzy (rzemieślnicy) oraz maalemsowie(mistrzowie). To przez nich kunszt nawet najmniejsze elementy pasują do siebie niemal jak puzzle, co gwarantuje powstanie unikatowego wzoru oraz ostatecznie płytki wysokiej jakości i mającej wysokie walory estetyczne, które można łączyć z wieloma stylami urządzania wnętrz. Rzemieślnicy wypalają je w piecach.  Bardzo wykwalifikowane i zręczne osoby obtłukują płytki młoteczkami aby uzyskać pożądany, często bardzo skomplikowany kształt płytki. Płytki mozaikowe są pokryte warstwą szkliwa, są bardzo solidne i nie tracą nasyconych barw.

Mozaiki orientalne przeniosą Ciebie i twoich gości w odległe nam regiony świata, gdzie dominuje mnogość barw i efektownych wzorów, które odmienią stonowane wnętrze. Łatwo się je czyści. Dla tych, którzy odwarzą się na duże zmiany proponujemy wielobarwne płytki, a dla tradycjonalistów wzorzyste płytki w czarno-białej kolorystyce.

 

Mozaiki orientalne

Morocco Art & Architecture

Mozaiki orientalne

Morocco Art & Architecture

Jeśli marzą się wam pomieszczenia w stylu orientalnym, zapraszamy do przejrzenia naszej oferty.

Źródło zdjęć: Morocco Art & Architecture

Płytki cementowe: https://www.domrustykalny.pl/plytki-cementowe-z-maroka-13-k

Ścienne płytki orientalne: https://www.domrustykalny.pl/plytki-orientalne-78-k

Płytki mozaikowe ZELLIGE: https://www.domrustykalny.pl/plytki-zellige-z-maroka-128-k

ZELLIGE – płytki ręcznie malowane: https://www.domrustykalny.pl/plytki-recznie-malowane-91-k

Serdecznie zapraszamy do współpracy!