.Dzisiaj chcielibyśmy przedstawić realizację z użyciem produkowanych przez nas płytek podłogowych o nazwie Terakota Gotycka.

Terakota Gotycka

Na początek kilka słów o samej nazwie. Powodem wyboru tej nazwy jest podobieństwo do innego oferowanego przez nas wyrobu, mianowicie do cegły gotyckiej.

Terakota Gotycka – tu możesz sprawdzić ofertę i złożyć zamówienie.

Podobieństwa te odnoszą się do dwóch podstawowych aspektów: formatu płytki i sposobu produkcji. Podstawowy format w tej kolekcji to 30×15 cm. Jest to klasyczny format powierzchni płaskiej (czyli tej, na którą nakłada się zaprawę) w oryginalnych cegłach średniowiecznych zwanych gotyckimi. Oczywiście obecnie Terakotę Gotycką produkujemy w kilku formatach np. 20×20 cm, 10×10 cm, czy 10×20 cm (plus ewentualnie inne mniej typowe), jednak główna idea jest taka jak powyżej. Możemy jeszcze dodać, że wykonujemy również inny klasyczny gotycki format płytek: 30×9 cm. Jest to powierzchnia boczna cegły gotyckiej tzw. wozówka (jak by ktoś chciał to główkę też wykonamy :)). Powyższe dwa formaty świetnie nadają się do układania cegły w jodełkę.

Drugim podobieństwem jest sposób formowania – jest ono oczywiście ręczne, narzutowe. Surowiec narzuca się do formy skrzynkowej od góry i w zależności od rodzaju gliny ubija się ją, albo ręką, albo kołkiem lub używa się jakiegoś rodzaju dźwigni – np. prasy dociskowej.

Takie są podobieństwa, ale są również różnice – najbardziej istotną różnicą jest rodzaj (i jakość) stosowanego surowca – nie używamy zwykłej mało przetworzonej gliny, którą wypala się w niskich temperaturach ok. 900 st C. Do produkcji płytek z kolekcji Terakota Gotycka używamy specjalistycznej masy ceramicznej przygotowanej w CRH Klinkier w Gozdnicy. Jest to masa klinkierowa, którą wypalamy w temperaturze ok. 1100 st C. Dzięki użytemu surowcowi i temperaturze wypału osiągamy bardzo mocny wyrób, który można bez problemu stosować we wszelkich aplikacjach: odkrytych tarasach, ciągach komunikacyjnych, schodach etc. Terakota Gotycka jest w pełni mrozoodporna (banie 100 cykli) i bardzo twarda.

Poniżej kilka zdjęć i opis realizacji z użyciem tych pięknych płytek.

Stara poniemiecka szkoła w woj. zachodnio-pomomorskim – ceglana podłoga ułożona z płytek Terakota Gotycka

Inwestorzy kupili stary XIX wieczny budynek, w którym mieściła się kiedyś szkoła wiejska. Budynek wymagał kapitalnego remontu oraz montażu praktycznie wszystkich rodzajów instalacji.

terakota gotycka

Inwestorom zależało bardzo na zachowaniu oryginalnego charakteru i klimatu budynku, jednak przy zachowaniu wysokich walorów użytkowych stosowanych materiałów wykończeniowych. Bardzo istotną sprawą był wybór systemu ogrzewania – w tym przypadku wybrano: kominek oraz podłogowe ogrzewanie elektryczne. Ze względu na swoje właściwości i wygląd, który idealnie wpisywał się w klimat budynku, na wszystkich podłogach na parterze ułożono płytki Terakotę Gotycką.

Układanie i impregnacja podłóg z cegły

Niezależnie od jakości terakoty płytki tego typu powinny być zaimpregnowane. Zabieg ten zapobiega wnikaniu wody i substancji oleistych wgłąb płytki oraz fugi. Przez co utrzymanie czystości i późniejsza pielęgnacja są banalnie proste. Właściwie wykonane zabiegi wykończeniowe i jakość użytych preparatów mają kluczowe znaczenie dla późniejszego efektu. Poniżej opiszemy jak przebiegał cały proces.

Układaniem płytek zajął się lokalny wykonawca, który nie miał wcześniej doświadczeń z podobnym materiałem. Poniższe zdjęcia pokazują, że stosowanie naszych zaleceń i delikatnego nadzoru nawet w przypadku niedoświadczonego (oczywiście tylko w tym szczególnym zakresie) wykonawcy przyniosło bardzo dobry efekt. Do układania użyto polecanych przez na materiałów: zaprawy klejowej SOPRO TR414 oraz fugi SOPRO z serii FL.

Etap 1. Impregnacja wstępna

Przed fugowaniem płytki zostały zabezpieczone jedną obfitą warstwą preimpregnatu Fila PR200 w celu ochrony płytek przed zanieczyszczeniami wynikającymi z fugowania „na mokro”. Poniższe zdjęcie pokazuje wygląd płytek po ułożeniu i po wstępnym wyczyszczeniu po fugowaniu. Widać, że płytki są „matowe i zapylone” jednak brak jest mocnych nalotów po fudze oraz brak jakichkolwiek przebarwień – podłoga jest generalnie czysta, wysuszona i gotowa do kolejnego etapu montażu (a właściwie zabiegów wykończeniowych).

terakota gotycka

Etap 2. Pierwsze czyszczenie po fugowaniu – czyszczenie kwasowe

W przypadku cegły i naturalnej terakoty (np. cotto) jest to bardzo ważny punkt – czyszczenie całkowicie wysuszonej podłogi preparatem na bazie kwasu – my użyliśmy w tym przypadku Fila PH ZERO – bardzo wydajnego i skutecznego środka do czyszczenia nalotów po fugowaniu. Takie czyszczenie umożliwia pozbycie się trudno usuwalnego pyłu wapiennego (pozostałość po fugowaniu lub np. po cekolowaniu ścian). W pierwszym momencie pył ten wydaje się niewidoczny, jednak po każdym standardowym myciu (nawet bardzo dokładnym) pojawia się ponowne irytujące odczucie matowości i „pyłowatości” powierzchni.

Etap 3. Impregnacja – zabezpieczamy czystą już podłogę i fugi

W tym przypadku użyliśmy impregnatu Fila W68 – produktu na bazie wody, który nie zmienia wyglądu impregnowanego podłoża. Inwestorom zależało na uzyskaniu maksymalnie naturalnego efektu końcowego. Produkt jest bardzo przyjemny i łatwy w aplikacji. Nie wydziela żadnych toksycznych oparów i co jest bardzo ważne bardzo szybko schnie, co znacznie przyśpiesza kolejne etapy prac. Nałożono dwie warstwy powyższego impregnatu i pozostawiono do całkowitego wyschnięcia.

Etap 4. Woskowanie – nakładamy ostateczną warstwę wykończeniową

Na koniec na całkowicie wysuszoną podłogę nałożyliśmy dwie warstwy samopolerującego się wosku ochronnego Fila Satin z efektem satynowym. Wosk jest (tak samo jak impregnat W68) bardzo łatwy i przyjemny w aplikacji. Po jego wyschnięciu podłoga uzyskuje „pogłębiony kolor” i delikatny „poślizg” – jest bardzo przyjemna w chodzeniu boso lub w skarpetach. Poniższe zdjęcia pokazują różne pomieszczenia już po wykonaniu całości zabiegów.terakota gotycka

terakota gotycka

terakota gotycka