Czy biała łazienka musi być zupełnie biała? Dlaczego takie białe łazienki są popularne? Jakie są ich zalety i wady? Na te wszystkie pytania odpowiadamy na przykładzie realizacji naszej Klientki.

Co to znaczy biała łazienka?


Pod pojęciem tym nie kryje się łazienka w stylu oddziału chirurgicznego, choć niektórym osobom tak się właśnie kojarzy. Biała łazienka to łazienka gdzie dominującym kolorem jest biel, a kolory dopełniające są stonowane, rozjaśnione i w ograniczonej ilości. Nie wprowadza się dominujących kontrastów, natomiast można wprowadzić paletę barw pastelowych, szarości ale też akcenty np.: złote.

biała łazienka z wanną, złota bateria i biało szaro błękitnymi płytkami cementowymi na podłodze.

Biała łazienka gdzie koloru dodają płytki cementowe .

 

Na zdjęciach realizacji widać dobre dopasowanie kolorów płytek i ceramiki łazienkowej. Dominująca biel w chłodnym odcieniu doskonale komponuje się z szarością i błękitem wzoru na cementowych płytkach podłogowych. Płytki ścienne i podłogowe w tej realizacji są zupełnie inne ale jednak poprzez dobranie kolorystyczne dobrze się komponują. Jedne i drugie pasują do złotej armatury i białej wanny o prostej formie.


Musimy powiedzieć, że biel występuje w bardzo wielu odcieniach. Na małej przestrzeni, a przeważnie nasze łazienki największych metraży nie posiadają, konieczne jest dopasowanie odcieni bieli poszczególnych elementów. Co szczególnie istotne warto o to zbadać w świetle jakie będziemy mieli w pomieszczeniu. Bowiem zimne światło będzie wzmacniało odcienie błękitu i szarości w bieli, a ciepłe będzie wzmacniało odcienie żółtego i pomarańczowego. Biel z domieszką fioletu będzie zupełnie inaczej wyglądała w zimnym a inaczej w ciepłym świetle. Dobierając materiały do swojej łazienki warto mieć to na uwadze i poświęcić trochę czasu na porównanie odcieni płytek, czy farb. Dobre sklepy z płytkami oferują możliwość zamowienie próbek. Mając taką płytkę, możemy zobaczyć jak się komponuje na ścianie czy podłodze. Możemy też spokojnie dobrać fugę, gdyż otrzymanie próbnika fug nie jest łatwe. Tutaj należy dodać, że można kupić małe opakowanie danego koloru fugi aby sprawdzić w pomieszczeniu odcień, ale należy pamiętać, że fuga ma swój właściwy kolor dopiero po wyschnięciu, co może zająć dość dużo czasu w zależności od grubości warstwy. 

Płytka podłogowa z marokańskim wzorem

Płytka cementowa 2806 użyta w tej realizacji, tu na zdjęciu w świetle studyjnym.


Dlaczego białe łazienki są aż tak popularne?


Mimo bardzo szerokiej dostępności kolorowych płytek łazienkowych i farb wodoodpornych- biel w łazience jest kolorem najpopularniejszym. Na to naszym zdaniem składa się kilka czynników.

Biel to czystość i higiena co naturalnie wiąże się z tematem łazienek. Od dzieciństwa przecież wpaja się nam te skojarzenie (nawet łazienki w książeczkach dla dzieci przeważnie są białe), wyrabia to pewne przyzwyczajenie i wyobrażenie o łazienkach.
Również kolory ceramiki łazienkowej są przeważnie białe. Oczywiście można dostać miskę wc czy umywalkę w bardzo wielu kolorach, a nawet we wzorach ale jednak dominacja koloru białego w tej dziedzinie jest niezaprzeczalna.
Natomiast najważniejszym -naszym zdaniem czynnikiem, który wpływa na popularność białych łazienek jest optyczne powiększenie przestrzeni. Ta sama łazienka wykonana w ciemnych barwach będzie wydawała się mniejsza. Jeżeli nie zastosuje się np.: kontrastowych płytek z geometrycznym wzorem, może być nawet przytłaczająca czy klaustrofobiczna. Biel i jasne kolory natomiast będą powodowały, że i będzie jaśniejsza i optycznie większa.

Biała łazienka z wanna i prysznicem, na podłodze płytki cementowe z ornamentem

Stosunkowo nieduża biała łazienka powiększona przez dominującą biel i orientalny wzór płytek cementowych na podłodze.


A jako, że łazienki często są małe, a potrzeba umieszczenia w nich wielu rzeczy bardzo duża, wszystko co optycznie może powiększyć łazienkę jest mile widziane.

Zalety i wady jasnych łazienek

Powiększenie optyczne łazienki jest niewątpliwą zaleta bieli i jasnych kolorów. Również takie jasne zestawienia kolorów pozwalają na lepsze wykorzystanie luster w projektowaniu przestrzeni.
Wiele osób uważa, że białe i jasne łazienki są przyjemne. Światło odbite od jasnych ścian i podłóg korzystnie wpływa na nasz wygląd w lustrze i na nasze samopoczucie. Choć są to uwagi dość ogólne, bo przecież będą osoby, które znacznie lepiej będą się czuły w łazienkach ciemniejszych, klimatycznych czy łazienkach męskich.
Zaletą białych łazienek jest wrażenie czystości. Oczywiście dla niektórych osób może być to wada, gdyż nic się w takiej łazience nie ukryje. Aczkolwiek z doświadczeń własnych i klientów wynika, że płytki na których w łazience najbardziej widać plamy to czarny gres polerowany.
Według niektórych białe łazienki łatwo się nudzą, jednak łatwo je prze aranżować poprzez zmianę dodatków.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca.

DomRustykalny.pl