W kamienicach Wrocławia, Krakowa, Sopotu i Gdańska ale też wielu innych polskich miast na podłogach korytarzy i holów można znaleść prawdziwe perły – 100-letnie płytki cementowe! Ich kolory i wzory może trochę przyblakły i się nieco zatarły. Jednak ciągle są widoczne i zachwycające.

Migawka z przeszłości obok nas – patrzmy pod nogi

Tak, trzeba patrzeć pod nogi, bo czasem można  znaleść podłogi które nas  zafascynują i zainspirują. Odkryjemy w nich płytki, które są dla nas idealne i które koniecznie chcemy mieć u siebie. O takich przypadkach rekonstrukcji lub tworzenia płytek cementowych według wzoru pisaliśmy tutaj. Płytki sprzed 100 lat, bardzo często zachwycają nas swoimi dopracowanymi wzorami ale też doborem kolorów. Co ciekawe często są to połączenia kolorystyczne bardzo modne obecnie. Za każdym razem, gdy widzimy takie płytki na klatkach schodowych kamienic, zachwyca nas dbałość o estetykę  od progu, od pierwszego kroku. Jak dalekie jest to od współczesnej  wszechobecnej szarzyzny gresowej, która roztacza się jak jakaś choroba na podłogach klatek schodowych bloków, apartamentowców, ale też w prywatnych domach.

Gdzie szukać inspiracji?

Na wielu profilach w Instagramie można znaleść niesamowicie piękne zdjęcia starych podłóg, kolorowych i dziś niespotykanych. Na przykład profil @krakowfloors, zawiera setki już zdjęć przepięknych podłóg znalezionych głównie w zakamarkach Krakowa. A np.: w Gdańsku?

100-letnie płytki cementowe!

W Gdańsku Wrzeszczu na przeciwko Galerii Bałtyckiej w jednej z klatek schodowych… Takie skarby można zobaczyć w budynkach, które codziennie mijamy. Wiedzielibyśmy o nich, gdyby nie domofony…

100-letnie płytki cementowe

100-letnie płytki cementowe

Takie płytki mogą stać się inspiracją do poszukiwania swoich własnych oryginalnych, wymarzonych płytek cementowych do własnego domu.