Dzisiaj chcielibyśmy zapoznać Was z bardzo ciekawym materiałem, który otrzymaliśmy od naszych Klientów. Jesteśmy im bardzo wdzięczni, że zechcieli się podzielić swoim osiągnięciem i cieszymy się, że mogliśmy stać się częścią ich projektu! Jest to niesamowicie budujące, że w naszej pracy mamy możliwość spotykać ludzi, którzy rozumieją jak ważne jest dbanie o nasze szeroko pojęte dziedzictwo i, co ważniejsze, udaje się im to wprowadzić w życie! W niniejszym poście skupiamy się wyłącznie na naszej działalności, którą jest renowacja płytek cementowych, produkcja i odtwarzanie płytek historycznych.

Po pierwsze – historyczny dom do remontu!

Nasz klient stał się właścicielem ponad 100-letniego domu, który został wybudowany w 1911 r. przez jego pradziadka. W Polsce, z uwagi na naszą historię, nie zdarza się zbyt często, że dana nieruchomość pozostaje w jednej rodzinie przez pełne trzy pokolenia. Niestety dom znajduje się na terenie oddziaływania szkód górniczych, które spowodowały konieczność wykonywania częstych remontów budynku. Długi okres czasu eksploatacji również nie przysłużył się dobrze jego konstrukcji. Wymienione czynniki doprowadziły do degradacji posadzki, częściowego ubytku kafli, utraty równej płaszczyzny oraz poziomu korytarza.

100-letnie płytki cementowe korytarz

Oryginalne płytki cementowe w korytarzu wejściowym do 100-letniego budynku

Wskazana renowacja płytek cementowych, korytarz

100-letnie płytki cementowe korytarz, detal

Potrzebna renowacja płytek cementowych

Oryginalne 100-letnie płytki cementowe na korytarzu, widoczna jest też płytka border

Powyższe zdjęcia pokazują oryginalne kafle cementowe (zwane czasem „kaflami hydraulicznymi” – tutaj możecie przeczytać o historii tej technologii) ułożone w głównym wejściu do ponad 100-letniego budynku, który cały czas był intensywnie użytkowany. Możemy też przyjąć, że podłoga korytarza wejściowego była jednym z bardziej eksploatowanych jego miejsc. Uważamy, że kafle zachowały się w doskonałym stanie! Ich zabrudzenie pyłem wapiennym jest powierzchowne i dało by się je usunąć przy zastosowaniu prostych zabiegów. Co prowadzi nas do ogólnego wniosku, że płytki cementowe są naprawdę trwałym materiałem wykończeniowym! W naszej praktyce nie pierwszy raz spotykamy się z podobnymi przypadkami i jeżeli tylko mamy taką możliwość staramy się o nich opowiadać.

Na tym etapie renowacja płytek cementowych była już pozbawiona sensu – kafle zostały pokonane nie przez swoją trwałość, ale poprzez degradację podłoża… Inwestor podjął decyzję o całkowitej przebudowie posadzki i poszukując współczesnego producenta oryginalnych kafli cementowych trafił do naszej firmy.

Po drugie – renowacja płytek cementowych niezasadna? Zróbmy ich kopię!

Ilość oferowanych przez nas wzorów płytek cementowych jest dość duża i oscyluje w ilościach ok. 250 unikalnych modeli. Dodajmy, że wzór naszego klienta często występuje w obiektach zabytkowych. Nie trzeba było długich poszukiwań, aby zauważyć model Articima 204:

Płytki cementowe Articima 204 - 4 kafle

Tradycyjne kafle cementowe ARTICIMA 204 z domRustykalny.pl

Kolejnym krokiem był wybór kolorów. Należy podkreślić, że wykonanie kafli w indywidualnych kolorach to nasza specjalność. Klienci regularnie zamawiają u nas wzory, w których kolory zostały dopasowane pod konkretny projekt. Jest to nasza unikalna cecha – takie zamówienia realizujemy już od zaledwie 6 opakowań płytek (2,88 m2)! Zachęcamy inwestorów i projektantów do skorzystania z tej opcji, gdyż daje ona naprawdę ogromne możliwości kreacji!

Pomysł inwestora założył minimalnie inną kolorystykę gwiazdy uzupełnioną o zielony border wykonany z płytek jednobarwnych następnie zwieńczonych również zielonym cokołem do płytek cementowych. W celu ułatwienia i akceptacji projektu skorzystaliśmy oczywiście z naszego symulatora, oto co nam wyszło:

symulator płytek cementowych

Wynik projektu z symulatora płytek cementowych ARTICIMA

Taki oto dokument jest podstawą do uruchomienia produkcji. Dodajmy, że czas jaki potrzebowaliśmy na wykonanie płytek w Maroku i dostawę ich do klienta w Polsce wyniósł w tym przypadku równe 7 tygodni.

Po trzecie – efekt końcowy!

Najlepsze zostawiamy na koniec! Nie możemy się jednak powstrzymać od komentarza. Naszym zdaniem jedne z najlepszych do mieszkania budynków to te stare, historyczne. Jednak tylko takie, które zostały poddane generalnemu remontowi i renowacji uwzględniającej zachowanie detali i wykorzystującej rzemieślnicze, ręcznie wykonane materiały wykończeniowe! Wierzymy, że takie budynki będą szczęśliwie służyć właścicielom i ich rodzinom przez następne co najmniej 100 lat!

Płytki cementowe Articima 204 posadzka po renowacji

Pamiętacie pierwsze zdjęcie tego posta?

płytki cementowe 204 w kolorach na zamówienie - renowacja płytek cementowych

Płytki cementowe 204, korytarz, po lewej drzwi wejściowe do budynku

Płytki cementowe, korytarz c. d.

Podświetlane i nowoczesne w formie, ale jednak drewniane schody bardzo przyjemnie współgrają z całym wnętrzem.

Posadzka po renowacji - Płytki cementowe 204

Dwa odcienie zielonego i dwa brązowego przepięknie komponują się z jednej strony z roślinnością i zielonymi dodatkami, z drugiej z drewnianymi oryginalnymi meblami poddanymi renowacji.

Posadzka po renowacji, płytka cementowa 204

Kolejne ujęcie, które pokazuje, że kolorem należy się bawić!

Płytki cementowe korytarz w 100-letnim budynku - po rewitalizacji

I to już niestety ostatnie zdjęcie…

Powoli kończymy naszą relację. Jeszcze raz chcemy serdecznie podziękować naszym Klientom! Teraz, w dobie kryzysu związanego z wirusem, życzymy wszystkim przede wszystkim dużo zdrowia oraz wytrwałości w przeciwstawianiu się trudnościom. #zostańwdomu.

Pamiętajcie o nas! domRustykalny.pl