Cegła ceramiczna jest bardzo popularnym i świetnym materiałem wykończeniowym. Nic dziwnego, jest przecież przyjemna dla oka, ciepła. Pozytywnie wpływa na wygląd wnętrza oraz na jego klimat. Ponadto cegła powszechnie uważana jest za materiał zdrowy. Świetna na elewacje i do wnętrza. Jednak co zrobić, gdy z różnych względów nie możemy lub nie chcemy zastosować cegły pełnej? Rozwiązanie jest proste – płytki z cegły!

Cegły licówki, płytki ceglane, co to jest?

Cegły licówki, płytki ceglane, płytki z cegły są to zwykle płytki ścienne, w niektórych wersjach podłogowe. To co je łączy to, to że wyglądem nawiązują do cegły. W potocznym rozumieniu i w pierwszym skojarzeniu płytka z cegły powinna być ceramiczna. No bo z czego wykonana jest cegła, jak nie z gliny? Niestety termin płytki z cegły jest używany bardzo często do określenia płytek wytwarzanych z betonu, gipsu i mas syntetycznych, które jedynie imitują wygląd prawdziwych ceramicznych cegieł. Ze względu na bardzo dużą ofertę różnych rodzajów płytek z cegły każdy przed ich zakupem powinien dowiedzieć się, z czego konkretnie oraz w jaki sposób są wykonywane poszczególne ich rodzaje. Niezależnie od tego, czy są sztuczne, czy prawdziwe. Poniżej przedstawiamy krótką charakterystykę wyrobów, które producenci określają mianem płytki z cegły.

Płytki imitujące cegły wykonane z materiałów syntetycznych

Płytki tego typu wykonane są przeważnie z różnego rodzaju żywic, połączonych ze składnikami mineralnymi oraz z barwnikami. Występują też płytki z mas bitumicznych, czyli asfaltowych. Są bardzo cienkie  (około 0.5 cm), przez co są lekkie. Występują w bardzo wielu kolorach, mają różną fakturę. Niektórzy producenci w swojej ofercie mają płytki narożne. Jak również oferują całe panele imitujące kawałek takiej ściany. W dotyku szorstkie, jakby obsypane kolorowym, gruboziarnistym  piaskiem. W zależności od składu i danych podawanych przez producenta nadają się na ściany zewnętrzne lub/i wewnętrzne. Płytki te są elastyczne, nie są odporne na ścieranie. Powinny być odporne na działanie promieni UV. W przypadku wyboru takich płytek należy zwrócić szczególną uwagę na konkretne materiały użyte w ich produkcji, bardzo ważne są tu atesty i kraj pochodzenia.

Płytki ceglane z cementu lub gipsu

Płytki imitujące cegły wykonane z cementu lub gipsu są dość popularne ze względu na bardzo bogatą kolorystykę, różne faktury. Jak również przystępną cenę i dużą dostępność w marketach budowlanych. W większości ofert są dostępne narożniki. Część firm posiada też wersje z fugami – są to pojedyncze płytki z odlaną imitacją fugi lub całe panele, które od razu imitują większy fragment muru.

Płytki cegłopodobne białe

Białe płytki imitujące cegłę

Bardzo szeroka gama oferowanych kolorów wynika z łatwości dodawania barwników syntetycznych do masy cementowej lub gipsowej. Sposób wytwarzania tych płytek (czyli odlewanie) umożliwia proste odtwarzanie wielu różnych faktur, które imitują nie tylko cegłę, ale także różne rodzaje kamienia naturalnego, czy nawet drewno. Chodź cement i gips to materiały naturalne, to jednak również w tym przypadku dodaje się sporo różnej chemii . Substancji takich jak pigmenty, żywice, wypełniacze. Mimo, że do złudzenia przypominają prawdziwą cegłę, to jednak (przynajmniej w przypadku gipsu) daleko im do wytrzymałości płytek ceramicznych. Ze względu na sposób ich produkcji, płytki tego rodzaju powinny być bardzo tanie. Są one stosunkowo lekkie (szczególnie te wykonane z gipsu), łatwe do docinania. Niektóre z nich mogą być malowane odpowiednio dobranymi farbami. Część producentów zapewnia, że ich płytki można stosować na elewacjach zewnętrznych. W takim przypadku bardzo ważna jest odporność użytych barwników na działanie światła słonecznego (UV).

Płytki na ścianę imitujące cegłę

Płytki cegłopodobne wykonane z barwionego cementu

Jeśli chodzi o jakość tych płytek, należy zachować dużą czujność. Mimo, że głównym składnikiem jest beton lub gips, których właściwości są powszechnie znane, to cała masa dodanych składników chemicznych jest tu kluczem. Przed zakupem takiej płytki dotknijmy ją, opukajmy. Sprawdźmy twardość oraz zobaczmy czy płytki w pudełku nie są popękane, czy nie mają utłuczonych rogów. Tu uwaga, niektóre z płytek gipsowych, ale też betonowych potrafią być bardzo kruche.

Płytki elewacyjne z silikatów

Płytki elewacyjne z silikatów wykonane są z piasku, wapna i wody. Są oferowane w ograniczonej kolorystyce. Mają około 1,5-2 cm grubości. Wykończenie ich jest chropowate, niekiedy przypominające boniowanie. Wodo- i ognioodporne. W dużej mierze odporne na działanie grzybów i pleśni oraz na warunki atmosferyczne. Stosowane  jako płytki elewacyjne. W dotyku… hmm suche, wapniste. Są, jak to silikaty, stosunkowo kruche.

Płytki cięte z cegły

Takie płytki powstają oczywiście przez cięcie zwykłej cegły ceramicznej ;). Z jednej cegły otrzymuje się zwykle 2 licówki (wozówki lub główki) oraz kawałek ze środka. Nie ma on ze względu na swoja porowatość i widoczną strukturę dobrych walorów estetycznych i jakościowych. Uważamy, że nie powinien być używany, ale jednak bywa. W zależności od jakości cegły, płytki te mogą być mrozoodporne. Jeżeli tak jest, to można śmiało stosować je na elewacjach. Są odporne na działanie promieni słonecznych i warunki atmosferyczne. W dotyku są ceglane, gładkie lub szorstkie, niekiedy nieco pofałdowane. Ich faktura zależy od tego z jakiego rodzaju cegły zostały pozyskane. Kolorystyka oczywiście ceglana 😉 od pomarańczy poprzez czerwień do brązów i czerni. Niekiedy szare, beżowe lub żółte.

Montaż płytek docinanych z cegły – kilka uwag

Przy aplikacji wewnątrz mogą być malowane farbami. Przed położeniem farby warto zastosować grunt (szczególnie jeżeli cegła jest porowata). Występują też narożniki. Płytki te są łatwe w docinaniu, choć jeżeli mamy pecha, potrafią być kruche. Przy płytkach ceglanych docinanych należy zwrócić szczególną uwagę na dobór środków do montażu, gdyż spód płytki ciętej z cegły jest mocno porowaty i przy niewłaściwym doborze zaprawy klejowej mogą pojawić się na nich wykwity. To samo dotyczy też fugi i sposobu jej wykonywania.

Mur z płytek z cegły

Elewacja wykonana przy użyciu ręcznie formowanej cegły (nowej). Cegła została przecięta wzdłuż i w ten sposób uzyskano płytkę o grubości ok 5 cm.

Podłoga z cegieł

Ależ tak! Podłogi z cegieł są wykonywane od tysięcy lat. W tym celu można też użyć płytek docinanych z cegieł. Oczywiście montaż jest sprawą kluczową. Płytki takie nie wybaczą nam niestarannego układania, niedokładności podłoża. Ze względu na porowatą powierzchnie powstałą po cięciu nie poleca się jej do wykańczania elementów bardziej wymagających np.: chodników czy podjazdów. Przecięte cegły na podłogę dają bardzo ciekawe efekty, szczególnie na tarasach, w starych domach. Podłoga z cegieł szczególnie dobrze sprawdzi się w piwniczkach na wino, werandach, czy ogrodach zimowych.

Płytki z cegły rozbiórkowej

Płytki z cegły rozbiórkowej wycinane są ze starych cegieł porozbiórkowych. Cegły takie w zależności od miejsca i czasu pochodzenia mają różne wymiary i fakturę. Ze względu na możliwą ich kruchość docinane są na grubość około 2-3 cm. Przed cięciem powinny być dokładnie oczyszczone, poprzez piaskowanie lub/i chemicznie. Właściwości cegieł rozbiórkowych są bardzo różne, zależne od ich stanu i miejsca pochodzenia. Przeważnie im są starsze tym są bardziej porowate. Co wynika nie tylko z ich wieku, ale też ze sposobu produkcji.

Jakość płytek  ze starej cegły jest sprawą kluczową!

Jeżeli cegły pochodzą z budynków np. opuszczonych czy zniszczonych, to mogą być bardzo zawilgocone. To sprzyja rozwojowi pleśni i glonów. Nawet jeśli taką cegłę wysuszymy i wypiaskujemy, to w jej strukturze nadal pozostaną zarodniki, czy mikro korzenie. Nie oznacza to, że każda cegła porozbiórkowa zawiera pleśń i glony, ale jednak należy mieć to na uwadze. Niezwykle ważna jest także funkcja budynku i to, co w nim było- nieraz przez dziesiątki lat przechowywane. Bardzo często w pierwszej kolejności rozbiera się stare chlewy, obory, czy stajnie…

Jeżeli pozyskana cegła rozbiórkowa jest bardzo dobrej jakości możemy ewentualnie wykorzystać ją na elewacji zewnętrznej. Jednak należy wystrzegać się myślenia, że jeżeli cegła wytrzymała w murze 100 lub więcej lat, to płytka z tej cegły wytrzyma na naszej ścianie tyle samo. Mur jest jednością i działa jako całość, a cegła z niego wyjęta, poddana czyszczeniu i przecięta ma już zupełnie inne właściwości.

Jeśli chcecie użyć płytek z cegły rozbiórkowej musicie mieć 100% zaufania do sprzedawcy!

Najlepiej samemu pojechać na miejsce pozyskiwania cegły lub przynajmniej rzucić okiem na miejsce składowania i pobrać samemu próbki. Oczywiście z palet, które stoją w jakimś mało dostępnym i wygodnym miejscu, najlepiej ze środka palety…

Podłoga ze starej cegły

Z zachowaniem środków ostrożności, o których wyżej pisaliśmy można zrobić przepiękną podłogę z płytek ze starej cegły. Natomiast należy pamiętać o tym, że cegła rozbiórkowa na podłogę jest materiałem wymagającym bardzo mocnej impregnacji. W przypadku niestarannego montażu podłoga taka może też sprawiać duże problemy z utrzymaniem czystości i ładnego wyglądu w bieżącym użytkowaniu.  Ze względu na technikę produkcji starych cegieł, proces ich powtórnego pozyskiwania przez czyszczenie – płytki ze starej cegły są dość mocno porowate. W przypadku używania ich na podłogach wymagają zastosowania środków chemicznych przeważnie na bazie silikonów lub żywic, które muszą przykryć całkowicie powierzchnie cegły od strony użytkowej. Należy to wykonać bardzo starannie i z zastosowaniem zasad BHP ze względu na to, że środki te często są szkodliwe dla zdrowia w momencie aplikacji. W przypadku takiej podłogi możemy mówić o efekcie wizualnym, natomiast pozytywny wpływ na klimat wnętrza jest znikomy ze względu na konieczność specjalnej impregnacji.

Licówki ceramiczne – formowane płytki z cegły (a nawet z klinkieru)

Licówki produkowane są z różnego rodzaju mas ceramicznych bezpośrednio jako gotowe płytki o wyglądzie cegły. Jednym ze szczególnych rodzajów takich mas jest masa klinkierowa. Płytki z niej wykonywane to płytki klinkierowe. Płytki wykonane z takiej masy to wyrób o najwyższej jakości. Niech ta nazwa Was nie zmyli! Współcześnie płytki, które są wykonywane z klinkieru wcale nie wyglądają tak, jak się potocznie uważa, że powinny wyglądać płytki klinkierowe, czyli być gładkie i błyszczące, plastikowe w odczuciu. Paleta wzorów jest ogromna, począwszy od płytek bardzo rustykalnych, wiernie oddających ręczne formowanie, aż do industrialnych i nowoczesnych. Kolorystyka bardzo szeroka. Od prawie białych, piaskowych beży, przez pomarańcze, czerwienie do brązów, czerni  i szarości. Występują także wersje pokryte różnokolorowymi szkliwami. We wnętrzach można malować je farbami. Pamiętajmy o gruncie, jeżeli licówka jest porowata. Oczywiście oferowane są też narożniki.

płytki z cegły narożnik

Nasze licówki Stary Mur – płytka narożnikowa

Płytki te są zwykle dosyć twarde, do ich cięcia konieczne są właściwe narzędzia, czyli piły. Ich wymiary mogą być różne, przeważnie jednak nawiązują do cegły zwykłej (25×6,5 cm) przy grubości ok. 0,8 do ok 1,5 cm. Występują też inne formaty np. węższe: cegły holenderki, czy cegły hiszpańskie. Płytki z klinkieru są mrozoodporne i bardzo mocne. Są odporne na działanie promieni słonecznych i na ciężkie warunki atmosferyczne. W dotyku ceglane, gładkie (matowe lub błyszczące), niekiedy nieco pofałdowane. W przypadku producentów licówek ceramicznych stosujących posypki powierzchnia jest chropowata, czasem osypująca się (często  jest to efekt zamierzony).

Ważna uwaga! W marketach budowlanych raczej trudno nam będzie znaleźć konkretną ofertę takich licówek, radzimy znaleźć firmy, które wyspecjalizowały się w dystrybucji klinkieru. Można też napisać bezpośrednio do producentów – na pewno skierują nas do swojego przedstawiciela.

Płytki na elewacje

Różnego rodzaju płytki klinkierowe wykorzystuje się bardzo często na elewacjach budynków. Szczególnie tam gdzie potrzebna jest wieloletnia trwałość, a warunki atmosferyczne nie są sprzyjające. Jest wiele przykładów zarówno tradycyjnej jak i nowoczesnej architektury w krajach skandynawskich (i ogólnie na północy Europy), w których w sposób mistrzowski wykorzystano ten materiał. Oczywiście płytki klinkierowe nie są wyłącznie wykorzystywane na północy naszego kontynentu ;)). Poniżej pokazujemy świetny przykład na zastosowanie bardzo prostej licówki klinkierowej na naszym podwórku, czyli w Gdańsku. Galeria Forum, to obiekt, w którym tradycja i nowoczesność współgrają ze sobą bardzo harmonijnie. Na ogromnych przestrzeniach zastosowano tu zwykłą płytkę klinkierową w kilku kolorach – naszym zdaniem z dużym sukcesem!

Płytki klinkierowe

CH FORUM w Gdańsku – ogromne ilości bardzo prostej licówki klinkierowej.

Płytki z cegły – idealne

To oczywiście nasze płytki z cegły! A szczególnie rewelacyjna i uwielbiana przez nas i naszych klientów licówka Stary Mur. Oferujemy ją w wymiarze „wozówki” nieco większym, niż standardowa cegła – 26×7 cm i pasujących do nich narożników. Płytki wytwarzamy oczywiście z masy klinkierowej i formujemy je ręcznie. Posiadają one wyraźną i dość głęboką fakturę charakterystyczną dla procesu ręcznego formowania cegły. Są mrozoodporne, odporne na działanie promieni słonecznych, bardzo mocne i wytrzymałe. Można je stosować jako płytki elewacyjne na zewnątrz, oraz jako płytki dekoracyjne we wnętrzach. Te płytki z cegły nadają się do montażu na płyty gipsowo-kartonowe, trójwarstwowe płyty kompozytowe, oryginalne ściany pomieszczenia, a także elewacje ocieplone styropianem.

Płytki z cegły kuchnia

Licówki STARY MUR w kuchni i na korytarzu

Uzupełnieniem naszej oferty są także gładkie płytki klinkierowe. Oferujemy je w różnych formatach: standardowej główki (12×6,5 cm) i wozówki (25×6,5 cm), czy też płytek wąskich, tzw. beleczek, które wykonaliśmy czerpiąc inspirację z formatów cegły śródziemnomorskiej – 24×4 cm. Dodatkowo płytki takie oferujemy także w wersji postarzanej – czyli z obtłuczonymi krawędziami (tzw. antykowanie). Jakość naszych płytek klinkierowych umożliwia ich bezproblemowe użytkowanie nie tylko na ścianie, jako płytki elewacyjne, ale również w charakterze płytki podłogowej, oczywiście mrozoodpornej! Zwróćmy uwagę, że stwarza to bardzo ciekawe możliwości projektowe: tymi samymi płytkami możemy np. przejść z poziomej płaszczyzny tarasu na pionową elewację!

ściana z cegły

Płytki c cegły – licówki 24×4 cm do stosowania na ścianie i jako płytki podłogowe.

Jak produkujemy płytki z cegły, kto jest ich odbiorcą?

Nasze płytki z cegły produkujemy oczywiście w Polsce, w naszej pracowni, z polskiej gliny (właściwie z masy klinkierowej). Jest to dość istotne, gdyż glina w naszym pasie klimatycznym posiada w większości złóż duże ilości żelaza – co wpływa na jej kolor. Licówki występują w naturalnych odcieniach brązów, czerwieni i oranżów z elementami szarości w miejscach powstania tzw. przepałów.

Płytki z cegły w kamienicy

Licówka ceramiczna Stary Mur w odrestaurowanym mieszkaniu w sopockiej kamienicy

Nie tylko rustykalne

Nasze licówki Stary Mur raczej nie są przeznaczone do wykonywania uzupełnień w oryginalnych średniowiecznych murach. Widzimy je bardziej jako materiał wykończeniowy dla współczesnych budynków. Jednak dzięki swojemu formatowi, zróżnicowanej fakturze i kolorystyce płytki sprawdzą się również w otoczeniu historycznym.

Przykładem takiego współistnienia epok i stylów jest gdańskie osiedle Garnizon. Gdzie nowoczesna architektura budynków mieszkalnych sąsiaduje z XIX wiecznymi koszarami z czerwonej cegły, które poddano renowacji i rewitalizacji. Jesteśmy niezmiernie dumni, że inwestor (Hossa S.A.) zdecydował się na wybór naszych materiałów: licówki Stary Mur – do wykończenia klatek schodowych w części współczesnej osiedla oraz cegły pełnej wraz z płytkami z niej wykonanymi. Materiały te zostały wykorzystane do uzupełnień w murach koszar, odbudowie historycznego ogrodzenia, a także w budynku obecnie bardzo popularnego klubu – Starego Maneżu.

licówki cegklane

Licówki Stary Mur wykorzystane w prestiżowych przestrzeniach osiedla Garnizon w Gdańsku.

płytka z cegły korytarz

Licówki Stary Mur, GARNIZON – klatki schodowe od strony ul. Szymanowskiego.

Płytki cegły loft

Licówka Stary Mur, GARNIZON – klatki schodowe od strony ul. Białoszewskiego. Tutaj mamy do czynienia ze stylem bardziej industrialnym.

Nasze płytki z cegły doskonale sprawdzają się jako element aranżacji kuchni, salonu, łazienki czy holu, a także na tarasach zewnętrznych oraz najbliższym otoczeniu kominków i pieców typu „koza”. Przy czym najbliższe otoczenie rozumiemy tu dosłownie – płytki mogą być ułożone nawet w palenisku… Na zewnątrz, oprócz całej elewacji, bez problemu można wykończyć nimi podmurówkę, czy komin. Mogą być również używane do prac konserwatorskich. Są doskonałymi płytkami do loftów – idealnie wpasowują się w fabryczną, industrialną stylistykę. Świetnie wyglądają na elewacjach jako ceglane płytki dekoracyjne lub jako całościowa elewacja z cegły. Nasze płytki są zdrowe – zawierają w swym składzie wyłącznie różne rodzaje glin, nie tylko pozytywnie wpływają na walory estetyczne, ale także na jego mikroklimat.

Podsumowując

Wybór płytek z cegły jest ogromny, ich rodzaje różnią się między sobą właściwościami, kolorami, fakturami, składem czy też sposobem montażu. Ale to co je łączy to to, że są świetnym rozwiązaniem zarówno we wnętrzach jak i na elewacjach! Uwielbiamy płytki z cegły!