Komu sie marzy życie w stylu rustykalnym? Kto się dobrze czuje, gdy wokół panuje klimat rustykalny? A może ktoś poszukuje inspiracji, na rustykalne domy?  Wszystkich zapraszamy do Canale di Tenno – włoskiego miasteczka, które zatrzymało się w swoim wyglądem w czasach średniowiecznych. Dziś żyje w doskonałym połączeniu artystyczno-rustykalnego klimatu. Zachwyca i inspiruje.

Średniowieczny zakątek z widokiem na jezioro Garda – to właśnie klimat rustykalny

Canale di Tenno leży w okolicach przepięknego jeziora Garda powyżej znanych turystycznych miast jak Riva di Garda, czy Arco. Jest wbite, a raczej wykute w zboczu górskim. Kamienne, skaliste obrośnięte roślinnością, przez co idealnie zharmonizowane z otoczeniem. Położone około 600 m.n.p.m. Widok z tego kiedyś miasteczka, a dziś w zasadzie wioski – zapiera dech w piersiach. W dole panorama Riva di Garda, błękit jeziora Garda a po bokach majestatyczne góry. Nasze stopy na kamiennej podłodze, wokół mocne kamienne ściany wykute kilkaset lat temu. Ciężko w tym miejscu mówić, że jest w stylu rustykalnym, gdyż ono  swoim autentycznym charakterem tworzy klimat rustykalny, z którego można a nawet trzeba czerpać inspiracje.

Klimat rustykalny

Canale di Tenno jedna z uliczek

Trochę historii

Ściany rustykalne

Rustykalny świat średniowiecznego miasteczka

Canale di Tenno jest miasteczkiem, o którym wspominano w dokumentach już  w 1211 roku. Ogólnie nie wiele o nim wiadomo poza tym, że trwało. Raz było większe potem z kolei się wyludniało. Na pewno warunki górskie nie sprzyjały rozbudowie i jak można wywnioskować chodząc po rustykalnych ulicach, życie w tym miasteczku nie należało do najłatwiejszych.

Zwiedzając Canale uderza pytanie jakim cudem te miasteczko zachowało swoją pierwotną formę? Okazuje się, że już około 1900 roku, a szczególnie po I wojnie światowej mieszkańcy opuszczali swoje domy i przenosili się do okolicznych dolin, gdzie nie ma co ukrywać życie było prostsze. Również opuszczanie pięknej ale trudnej w codziennym życiu wioski wiązało się z rozwojem przemysłu w okolicach. Dopiero po II wojnie światowej miasteczko zaczęło się ponownie zaludniać. Ponad to z charakteru rolniczego i pasterskiego przemieniło się w miasteczko przede wszystkim artystyczne. To malarz Giacomo Vittone ponownie odkrył dla świata te niesamowite miejsce. W 1960 roku z jego inicjatywy powstał Dom Artystów.

Canale di Tenno dziś

Dom Artystów w Canale to ośrodek kulturalny, który działa do dziś. Przede wszystkim organizuje klimatyczne imprezy, podkreślające walory miasta.

Obecnie w Canale di Tenno można poczuć prawdziwą rustykalną, średniowieczną atmosferę podczas jarmarków w sierpniu i w okresie Bożego Narodzenia.  Wówczas klimat rustykalny w zasadzie zmienia się w podróż w czasie. Wtedy ulice zapełniają sie licznymi atrakcjami, kramami. Co najważniejsze nie znajdziemy tam popularnych rzeczy tylko rzemieślnicze cudeńka. Dodatkowo w sierpniu w czasie dorocznego festiwalu można zobaczyć średniowieczne atrakcje takie jak występy błaznów i kuglarzy. Poza okresem jarmarków Canale jest ciche i puste a przede wszystkim przepiękne i tajemnicze. Z widokami zapierającymi dech w piersiach.

Architektura rustykalna

Okiennice w stylu rustykalnym

Drzwi, okna, okiennice wszystko rustykalne

Zachowana część Canale jest orginalną zabudową, ułożoną z czterech ulic, które łączą się na centralnie położonym placu. Brzmi to bardzo prosto i banalnie ale o architekturze tego miasta można powiedzieć dużo ale na pewno nie to, że jest prosta. Ze względu na położenie na zboczu górkim, jego budowniczowie musieli  dostosować się do natury i z niej czerpać inspiracje. Drogi prowadzą tak jak kształtuje się teren, to  w górę, to  w dół mają liczne zakręty.

Ulice i domy są wykonane z kamienia i drewna, czyli tego co jest wokół. Domy są przyklejone do siebie za pomocą łuków i sklepień przez co tworzą cały system. Z tego powodu uliczki tworzą mały labirynt,  W wielu miejscach widoczne są przepiękne sklepienia nad ulicami, dość niskie – trzeba się ciągle schylać.. W Canale to co zachwyca to  małe drzwiczki i okna, balkoniki, brukowane uliczki, freski na budynkach oraz to, że wszystko jest ze sobą powiązane spójne i prawdziwe. Jest ono uznane za jedną z najpiękniejszych wiosek we Włoszech. Jest przepięknie ciałem i duchem. To autentyczny klimat rustykalny w śródziemnomorskim stylu.

Klimat rustykalny

Uliczka ukryta pod sklepieniem i schowane drzwi wejściowe do jednego z domów.

Praca rąk ludzkich

Styl rustykalny

Styl rustykalny podkreślony nowoczesnym freskiem

Jeżeli ktoś lubi prace rzemieślników Canale di Tenno będzie dla niego prawdziwą gratką. Na każdym kroku widzimy tu pracę rąk ludzkich, wykute kamienne bloki, drewno, metal. Wszystko to wykonane w bardzo trudnych warunkach trwa do dziś. Wzbogacone o powstałe w naszej epoce freski, ozboby, które doskonale pasują do klimatu tego miejsca.

Canale jest miejscem przepięknym, zachwycającym, zmuszającym do refleksji. W czasach masowej produkcji wzbudza ono zachwyt nad sprawdzoną w czasie doskonałością rzemieślniczego fachu i dostosowania materiału budowlanego do czasu i miejsca. To , że dzięki malarzowi -Giacomo Vittone miasteczko odzyskało życie i stało się miejscem spotkań artystycznych jest całkowicie spójne z rzemieślniczym charakterem tego miasta.

Rustykalne ściany

Dojście do placu głównego w Canale di Tenno

Kropka nad i, czyli Lago di Tenno

Włochy są krajem niesamowicie pięknym i zachwycający ale na prawdę okolice Canale di Tenno to jest już przesada. Po pierwsze położenie nad przepięknymi miejscowościami jak Riva di Garda, czy Tobbole, nad również przepięknym jeziorem Garda. Gdzie wyrastaja majestatyczne Alpy, o których można powiedzieć wiele pięknych słów.  Do tego sam wygląd przepięknego średniowiecznego miasteczka. Wydaje się, że już lepiej być nie może? Uwaga, jednak może, ponieważ 10-15 minut spacerkiem szlakiem znajduje się Lago di Tenno. Niesamowicie przepiękne górskie jeziorko o turkusowym kolorze. W nim pływają rybki, wokół śpiewają ptaszki, wokół krajobraz górski. Mimo, że jest to atrakcja turystyczna nie ma tłumu, śmieci. Chociaż, jeżeli kogoś denerwują rowerzyści na drogach to rzeczywiście może się zirytować, ponieważ jest to w zasadzie raj dla kolarzy górskich.

Okolice jeziora Garda

Widok na Lago di Tenno idąc z Canale

Garda i okolice

Turkusowe wody

Będąc w okolicach Werony, czy  jeziora Garda na prawdę warto zobaczyć to autentyczne, średniowieczne miasteczko. Zachwycić się nim, może znaleść coś dla siebie. Bardzo polecamy.