Kto szukał, ten wie, że płytki kuchenne to temat obszerny i trudny. Nie tylko kwestie doboru kolorów, wzorów, czy faktur są istotne – także odporność na plamy wszelkiego rodzaju i wytrzymałość na uderzenia to bardzo ważne kwestie. Jak znaleźć świetne płytki na backsplash? Jak znaleść płytki na podłogę do kuchni? Podpowiadamy.

Płytki kuchenne, czyli jakie?

Pod pojęciem „płytki kuchenne” mogą się kryć zarówno płytki na podłogę jak i płytki na ścianę. Te podłogowe, wiadomo, mają być odporne na plamy, ale warto też żeby były odporne na uszkodzenia. Przecież czasami w kuchni spadają nawet garnki. Te ścienne warto żeby były odporne na plamy, łatwe w utrzymaniu czystości, ale przede wszystkim przyciągające nasz wzrok.

płytki kuchenne

W tej kuchni połączonej z jadalnią zastosowano płytki cementowe – takie same na podłodze jak i na ścianie.

Jak wybrać płytki podłogowe do kuchni?

Najważniejsze to zacząć do koncepcji wnętrza i tego co się nam podoba. Naszym zdaniem nie należy się kierować kiedyś popularnym poglądem sugerującym, że w kuchni powinno się układać na podłodze płytki raczej ciemne (bo mniej widać brud). Teraz płytki można śmiało dopasowywać do naszych najbardziej kolorowych fantazji o wnętrzu. Tylko musimy pamiętać o tym, że jakiekolwiek płytki podłogowe wybierzemy do kuchni nie zapomnijmy o ich impregnacji. Impregnacja jest bardzo pomocna w utrzymaniu czystości i estetyki podłogi. Szczególnie warto zaimpregnować fugi. Nawet jeżeli używamy gresu tzw. „technicznego” warto pomyśleć o jego impregnacji.

Płytki Patchwork -Starabrawa.pl

W przypadku jeżeli marzymy o gresie polerowanym w kuchni musimy wiedzieć, że wymaga on bardzo precyzyjnej impregnacji przy użyciu dedykowanego preparatu. I jednak, w miejscach gdzie wyschną krople wody zostają widoczne ślady. Radą na nie jest używanie dobrej jakości środków czyszczących dedykowanych dla danego rodzaju powierzchni.

płytki do kuchni

Płytki cementowe na podłodze w kuchni

Przy wyborze płytek z terakoty , czy płytek ceglanych po impregnacji warto pomyśleć o nałożeniu warstwy ochronnej wosku. Obecnie występuje on również w formie płynnej (dodaje się go do wody i rozprowadza mopem) i nie wymaga pracochłonnej aplikacji jak w przypadku past woskowych. Woski też nadadzą podłodze pożądanego przez nas wykończenia – błyszczącego, matowego, czy satynowego. Bardzo ułatwiają proces czyszczenia podłogi.

płytki kuchenne

Terakota Gotycka na podłodze w kuchni.

W przypadku gdy decydujemy się na podłogę z kamienia to szczególnie pamiętajmy o profesjonalnej impregnacji marmurów i trawertynów. Jest to szczególnie ważne jeżeli chcemy się długo cieszyć z pięknej podłogi i nie martwić się, że wymarzona podłoga, która kosztowała bardzo dużo, zostanie zniszczona przez plamę z wina czy z octu.Właściwa pielęgnacja podłogi kamiennej to pielęgnacja bez octu i kwasowych środków do pielęgnacji. Należy używać jedynie preparatów przeznaczonych do kamienia naturalnego.

Jak wybrać płytki ścienne do kuchni?

Ponownie należy zastanowić się nad koncepcją kuchni lub wnęki kuchennej. Dopasowaniem do kolorystyki blatów, szafek kuchennych i podłogi. Ale też analizą wielkości miejsca, gdzie płytki mają być zamontowane. Dlatego, że bardzo często płytki w kuchni tworzą tak zwany backsplah – ścianę pomiędzy blatem, a górnymi szafkami szczególnie w takich miejscach jak kuchenka czy zlew, a co za tym idzie wymiar płytek powinien pozwalać na swobodne położenie w tej odległości. Przeważnie to właśnie 60 centymetrów. Pozwala to na użycie szeregu płytek bez konieczności ich docinania.

płytki do kuchni

Płytki cementowe 20×20 cm doskonale sprawdzają się na ścianach w kuchni.

Płytki tworzące backsplasch mogą pełnić wiele funkcji. Nie tylko chronią ściany przed plamami z bulgoczącego sosu pomidorowego, ale też nadają kuchni charakteru i stylu. Szczególne znaczenie mają w przypadku gdy kuchnia jest otwarta lub ma formę aneksu kuchennego w salonie. Wówczas warto wykorzystać tą przestrzeń jako dekorację. Kompozycja ciekawych płytek wraz z kilkoma kuchennymi dodatkami potrafi stworzyć efekt żywego obrazu.

aneks kuchenny

Aneks kuchenny z charakterem.

Piękne płytki mogą odciągnąć oczy od takich elementów kuchni jak zlew czy kuchenka. Szczególnie ciekawym rozwiązaniem ostatnio bardzo modnym są płytki ceramiczne ręcznie formowane lub też oryginalne marokańskie zelige. Nadają prostym kuchennym przestrzeniom unikalnego charakteru. W połączeniu z dekoracyjnymi bateriami zlewowymi i gałkami, czy relingami w szafkach dodają naszemu wnętrzu odrobinę prestiżu i poczucia luksusu.

płytki kuchenne

Backsplash z ręcznie robionych płytek ceramicznych z Rogiński Warsztat Artystyczny w kolorze zieleni butelkowej.