Zapraszamy do zapoznania się z naszą propozycją – ceglanymi płytkami na ścianę i podłogę w stylu śródziemnomorskim. Są inne niż charakterystyczne dla naszego regionu cegły ale naszym zdaniem w niejednej realizacji sprawdzą się lepiej.

Płytki ceglane trochę inaczej

Formaty płytek ceglanych na południu Europy są inne niż te, do których jesteśmy przyzwyczajeni w naszej szerokości geograficznej. Charakterystyczną cechą cegieł z Włoch lub Hiszpanii jest ich wysokość, która wynosi od 2 do ok. 4 cm. Na naszym obszarze typowa wysokość cegły wynosi współcześnie 6,5 cm, a dla cegieł starszych 7 lub 8 cm. Najstarsze cegły gotyckie i romańskie mogą mieć nawet 9 lub 10 cm, a czasem nawet więcej. Stosowanie wąskich cegieł daje bardzo przyjemny i charakterystyczny „lekki” efekt. Kolor cegieł z Hiszpanii i Włoch jest zwykle jasny lub ceglasty różowy. Ale występują też w innych barwach, na przykład ceglastej czerwieni lub żółci. Tu uwaga, gdy oglądamy zdjęcia z Hiszpanii, często widzimy, że wykonano je w pełnym słońcu. To właśnie  powoduje nie do końca prawdziwe przekonanie, że elewacje są białe. Nie bez znaczenia jest również kolor stosowanej fugi – na południu jest ona zawsze jasny, kremowopiaskowy.

Są też inne różnice

Należy podkreślić, że oryginalne cegły z południa Europy są inne pod względem jakości niż cegły i płytki produkowane na północy. Różnica wynika z warunków geograficznych (południe: brak zimy, niezbyt duże opady, północ: częste zimy i opady) oraz geologicznych – w północnej i środkowej Europie występują gliny o wyższej zawartości żelaza (stąd czerwony i ciemno czerwony kolor), gliny takie należy wypalać w wyższej temperaturze – co powoduje ich większą twardość i mniejszą nasiąkliwość. Pamiętajmy o tym, jeżeli chcemy zastosować oryginalne płytki z Hiszpanii lub Włoch wewnątrz budynku, to nie ma problemu, ale jeżeli chcielibyśmy wykorzystać je na tarasach lub elewacjach zewnętrznych, to zdecydowanie odradzamy takie rozwiązanie.

Proponowane przez nas cegiełki/płytki łączą w sobie jakość naszego surowca, z którego powstają, naszego sposobu wypału razem ze śródziemnomorską formą. Takie płytki można bez problemu stosować na elewacjach zewnętrznych, na tarasach, a także w łazienkach, brodzikach, czy kuchniach. Cegiełki są bez problemu stosowane na podłodze. Są idealne do układania w jodełkę!

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą płytek z cegły na ściany: https://www.domrustykalny.pl/plytki-z-cegly-90-k

Płytki ceglane

Hiszpańskie cegły

Płytki ceglane

Rezydencja hiszpańska, w której ściany obłożono licówką.

Płytki ceglane

Cegły w Hiszpanii są na prawdę popularnym materiałem wykończeniowym.