Pozdrawiamy wszystkich po świątecznej przerwie! Dzisiaj kontynuujemy temat terakoty ręcznie formowanej, tym razem pokażemy jej zastosowanie w łazienkach. Czy ręcznie formowana terakota w łazience to dobry pomysł? Czy sprawdzi się ona w pomieszczeniach mokrych, w saunie lub jako podłoga pod prysznicem?
Terakota (lub cegła) na podłodze w łazience
Terakota w łazience (np. typu Cotto, ale dotyczy to też cegły, płytek z cegły, a także z cementu) jest materiałem mniej lub bardziej, ale zawsze jednak nasiąkliwym. Producenci tego typu wykończeń zwykle informują o konieczności impregnacji i / lub woskowania powierzchni. Dla inwestora, który po raz pierwszy ma do czynienia z takim materiałem kwestia ta może budzić pewne wątpliwości i obawy. Opierając się na relacjach i zdjęciach od naszych klientów postaramy się opisać powyższe kwestie. Poniżej pokażemy kilka różnych przykładów łazienek, w których zastosowano produkowaną przez naszą firmę terakotę. Również chcemy pokazać, że terakota z Rogiński Warsztat Artystyczny świetnie się sprawdza w łazienkach.
Przykład 1 – Terakota Gotycka 30×15 cm w dużej łazience
Zastosowany materiał to przepiękna i trwała Terakota Gotycka 30×15
Miejsce: Duża łazienka w budynku jednorodzinnym zaadoptowanym ze starej poniemieckiej szkoły. Zastosowano elektryczne ogrzewanie podłogowe. Wyczyszczono po montażu i zaimpregnowano wg naszych zaleceń. Wykonawca spisał się bardzo dobrze, pomimo tego, że pierwszy raz miał do czynienia z płytkami tego rodzaju. Według nas efekt jest świetny!
Przykład 2 – Terakota Cotto 10×10 oraz mozaika Cotto 5×5 w łazience na podłodze i ścianie
Na poniższych zdjęciach pokazujemy małą łazienkę, w której na podłodze i ścianach ułożono płytki Cotto 10×10 w kombinacji z mozaiką Cotto 5×5. Jest to realizacja z 2009 r – terakota chroni ścianę koło wanny, nie ma problemu z wodą, zarówno na ścianie jak i podłodze. Nie ma problemów z wykwitami, nalotami z wody etc.
Nasza uwaga: w pomieszczeniach małych i dodatkowo o skomplikowanym kształcie polecamy stosowanie płytek małych. Jak również przemyślenie opcji związanych z wykorzystaniem mozaiki. Jak zawsze w przypadku terakoty polecamy zastosowanie punktowych źródeł dość mocnego światła. Poniżej użyto:
Płytki cotto 10×10 od Rogiński Warsztat Artystyczny
Mozaika Cotto 5×5 od Rogiński Warsztat Artystyczny
Polecamy też cegiełki Cotto 10×5 (mogą być wykonane również w wersji szkliwionej na biało).
Przykład 3 – Terakota w łazience: Terakota Gotycka 10×10 oraz Terakota Gotycka 20×20
Poniższe zdjęcia pokazują trzy łazienki u tego samego inwestora (dom jednorodzinny, nowo budowany). Realizacja i zdjęcia są z roku 2008. Płytki Terakota Gotycka 10×10 ułożono w małej łazience oraz w przylegającej do niej saunie. Płytki 20×20 ułożono w drugiej, większej łazience.
Zastosowano:
Płytki z terakoty Gotyckiej 20×20 od Rogiński Warsztat Artystyczny
oraz
Terakotę Gotycką 10×10 od Rogiński Warsztat Artystyczny
Powyższe zdjęcie pokazuje wejście do sauny, w której ułożono terakotę Gotycką 10×10. Poniżej drugał łazienka z terakotą Gotycką 20×20.
I wreszcie trzecia łazienka – również z terakotą Gotycką 20×20.
Podsumowanie
Terakota w łazience to świetny wybór! Jeżeli planują Państwo łazienkę w stylu rustykalnym lub lekko orientalnym, ewentualnie w stylu industrialnym, to uważamy, że terakota Cotto i Gotycka będzie bardzo dobrym wyborem. Informacje, które dostajemy od klientów potwierdzają, że produkowane przez nas płytki sprawdzają się także w łazienkach. Również w szerzej rozumianych pomieszczeniach mokrych. Jest to niewątpliwie ciekawe i niebagatelne rozwiązanie. Polecamy serdecznie!