Płytki Terakota Cotto to główna specjalność naszej pracowni. Wytwarzamy je w Rogiński Warsztat Artystyczny w różnych formatach i kształtach. Wyglądem przypominają klasyczne płytki z cegły. Faktura, kolor, cieniowania są bardzo podobne. Jednak jest duża różnica pomiędzy naszymi płytkami, a płytkami z cegły ze standardowej cegielni. Jak też naszymi płytkami a płytkami  z cegły rozbiórkowej. Dlaczego tak jest?

Płytki Terakota Cotto – urok rustykalnej podłogi

Temperatura wypału – nasze płytki cotto wytwarzamy z wysokiej jakości masy klinkierowej i wypalamy w temperaturze ok. 1100 st. C. Standardowe płytki z cegły (dotyczy to również płytek z cegieł porozbiórkowych) mają w swoim składzie glinę pozyskaną bezpośrednio ze złoża, przy którym stoi cegielnia. Natomiast zwykłe cegły przeważnie wypala się w temperaturze ok 900 st. C. Im wyższa temperatura wypału, tym płytka jest bardziej spieczona, przez to twardsza i mniej nasiąkliwa. Po prostu płytka wypalona w wyższej temperaturze jest mocniejsza!

Czy są jakieś tego minusy? Tak, koszt masy klinkierowej i koszty wypału naszych płytek są znacznie wyższe, przez co wyrób jest droższy. Wierzymy jednak, że pełna (100 cykli) mrozoodporność oraz dużo łatwiejsze utrzymanie płytek w czystości i łatwość gruntownego czyszczenia czynią tę różnicę uzasadnioną. Zresztą zawsze mogą Państwo zapytać o rabat :).

Tutaj można sprawdzić podstawowe wzory i ceny płytek.

Poniżej kilka przykładowych realizacji z płytkami cotto w roli głównej.

płytki sześciokątne Płytki Terakota Cotto

Płytki sześciokątne w salonie

Na powyższym zdjęciu pokazany  jest fragment salonu. W tym mieszkaniu płytki cotto zastosowano na korytarzu wejściowym, w kuchni oraz w salonie. Widoczny delikatny połysk jest wynikiem zastosowania wosku satynowego oraz dedykowanych środków do pielęgnacji terakoty.

Mozaika Terakota Gwiazdy Płytki Terakota Cotto

Mozaika Gwiazdy w recepcji Dworu Sześć Dębów

Powyżej fragment hallu wejściowego do Dworu Sześć Dębów w Prusewie, ułożono w nim naszą wariację na temat płytek sześciokątnych – wzór Gwiazdy.

Płytki Terakota Cotto

Terakota Gotycka 10×20 na korytarzu

Terakota Gotycka to nieco inna wersja płytek Cotto, zastosowano ją tutaj na całym parterze w domu jednorodzinnym. Więcej szczegółów o Terakocie Gotyckiej napiszę w innym poście.