Parapety z cegły są piękne, ale czasem trzeba wiedzieć jak to pokazać. W naszym cyklu Porady dzisiaj przedstawiamy prosty sposób na doprowadzenie do porządku parapetów z cegły rozbiórkowej lub też oryginalnych starych parapetów z cegły.

Stare parapety z cegły

Uwaga ! Artykuł dotyczy czyszczenia parapetów wewnętrznych. Parapety zewnętrzne wymagają innego traktowania, zależnie od stanu w jakim się znajdują. Określenie stanu początkowego jest tu kluczowe dla określenia rodzaju prac.

Parapety z cegły są bardzo popularne, bardzo ładne i świetnie pasują do wnętrz rustykalnych. Szczególnie dobrze wyglądają w starych domach z cegły. Jednak w natłoku prac remontowych często zdarza się, że brakuje czasu na ich właściwe wyczyszczenie i wykończenie, tym bardziej, że często służą one do przechowywania na nich farb, narzędzi.

parapety z cegły

Poniższy przykład jest ilustracją takiej właśnie sytuacji – wnętrze starej poniemieckiej szkoły zostało wyremontowane i wykończone. Parapety w ilości 12 sztuk wykonane zostały z cegły porozbiórkowej, formowanej maszynowo. Wykonano ostateczne malowanie ścian i czyszczenie podłogi (z naszej Terakoty Gotyckiej :)) jednak parapety pozostały w stanie surowym – pobrudzone farbą, z dużą ilością nalotów cementowych. W dotyku były nieprzyjemne i pylące się, były również nasiąkliwe.

Celem czyszczenia było:

  1. Usunięcie pyłu i nalotu cementowego pozostałego po fugowaniu i po innych pracach budowlanych
  2. Cegła miała pozostać w naturalnym „rozbiórkowym” charakterze, nie było potrzeby jej bardzo dokładnego i idealnego czyszczenia np. z pozostałości farby
  3. Cegła miała uzyskać odporność na wchłanianie wody i tłuszczy
  4. Parapet miał być przyjemny w dotyku – nie mógł „pylić”

Co wykonano:

  1. Przy pomocy czyścika z rączką i preparatu Fila PH ZERO wyszorowano cegłę, pozwolono działać roztworowi przez ok. 10-15 min. bez dopuszczania do jego zaschnięcia – cegła była nasiąkliwa – roztwór dosyć szybko wnikał w materiał.
  2. Po zebraniu piany gąbką umyto parapety czystą wodą i Fila Cleaner w celu „odkwaszenia” materiału
  3. Pozostawiono do całkowitego wyschnięcia na ok. 4 godziny
  4. Zaimpregnowano cegłę i fugi impregnatem Fila W68 – jedna warstwa i pozostawiono na noc do wyschnięcia
  5. Następnego dnia naniesiono jedną warstwę wosku satynowego Fila Satin.

Poniższe zdjęcia przedstawiają kolejne fazy prac i efekt końcowy.

Etap 1 – stan zastany

Widzimy to liczne zabrudzenia po montażowe.

parapety z cegły parapety z cegły parapety z cegły parapety z cegły

Etap 2 – czyszczenie kwasem Fila PH ZERO

Dokładne czyszczenie ale po zabezpieczeniu ścian!

parapety z cegły parapety z cegły parapety z cegły

Etap 3 – impregnacja Fila W68

Po wyszorowaniu cegły pozostawiono ją do wyschnięcia na ok. 4 godziny, następnie naniesiono pędzlem jedną warstwę impregnatu Fila W68. Impregnat nie zmienia wyglądu cegły, po wyschnięciu jest bezbarwny. Poniższy widok pokazuje parapety po wyschnięciu impregnatu.

parapety z cegły parapety z cegły parapety z cegły parapety z cegły

Etap 4 – naniesienie wosku satynowego Fila Satin

Następnego dnia na całkowicie wysuszone parapety przy pomocy pędzla naniesiono 1 warstwę wosku satynowego Fila Satin. Zdjęcia pokazują efekt końcowy po wyschnięciu wosku.

parapety z cegły parapety z cegły parapety z cegły parapety z cegły

Co uzyskano?

W efekcie przeprowadzonych zabiegów uzyskano powierzchnię czystą, bez osadu pyłu. Powierzchnia nie jest już nasiąkliwa. Wosk dodał lekkiego połysku i lekko nasycił kolor, cegła stała się przyjemna w dotyku, a jednocześnie wygląda naturalnie – zgodnie z oczekiwaniami inwestorów.

Jeśli jesteście zainteresowani innymi produktami do impregnacji i czyszczenia cegły, kamieni, czy terakoty zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą. W razie pytań lub wątpliwości zapraszamy do kontaktu.

https://www.domrustykalny.pl/montaz-i-pielegnacja-3-k